Bakan Yumaklı lokantalar için talimat verdi: Denetimler artacak!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı toplu tüketim yerlerinde denetimlerin sıklaştırılması talimatı verdi.

Bakan Yumaklı lokantalar için talimat verdi: Denetimler artacak!
Bakan Yumaklı lokantalar için talimat verdi: Denetimler artacak!
GİRİŞ 21.08.2023 15:43 GÜNCELLEME 21.08.2023 15:52
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın talimatıyla, 81 ilde eş zamanlı olarak lokanta, restoran, kafeterya, otel gibi toplu tüketim yapılan yerlerde denetimler artırılacak, gerekli görüldüğünde numune alınarak, uygun olmayan işletme ve ürünlere idari yaptırım uygulanacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın talimatlarıyla, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin Tarım ve Orman Müdürlüğüne, rutin denetimlerin yanı sıra farkındalığın artırılmasına yönelik gıda denetimlerinin yoğunlaştırılmasına ilişkin yazı gönderildi.

Kamu sağlığının korunması, tüketicilerin gıda güvenilirliğini sağlamak adına toplu Yemek hizmeti veren işletmelerin bakanlıkça kayıt altına alınmasının önemine işaret edilen talimatta, şu ifadelere yer verildi:

"Toplu gıda tüketiminin olduğu yerlerde gıda kaynaklı salgınları engellemek ve hızlı tedbirler alabilmek için 21 Ağustos- 8 Eylül 2023 tarihleri arasında Lokanta, Restoran, kafe, otel gibi toplu tüketim yerlerinin kayıt altına alınıp alınmadığı, izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, asgari teknik, hijyenik ve muhafaza koşullarına uyulup uyulmadığına yönelik denetimlere ağırlık verilmesi; gerekli görülmesi halinde numune alınması ve uygun olmayan işletme ve ürünlerine idari yaptırım uygulanması gerekmektedir."

BAKAN YUMAKLI: OLUMSUZ DURUMLARI ALO 174 GIDA HATTI’MIZA BİLDİREBİLİRLER

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tarladan sofraya kadar gıdanın her adımını kontrol altında tutmanın ve vatandaşlara güvenilir gıda sunmanın gayreti içinde olduklarını belirtti.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bugünlerde gıda kaynaklı salgın ya da vakalarla karşılaşmamak için hız kesmeden çalıştıklarının altını çizen Yumaklı, kamu sağlığı ile tüketicilerin gıda güvenilirliği açısından korunmasını sağlamak amacıyla toplu olarak beslenme yapılan tüketim yerlerinin denetimlerine bu dönemde ağırlık verdiklerini vurguladı.

'2023'TE 8 BİN 769 ADET CEZA UYGULANDI'

Yumaklı, bakanlığın gıda kontrol görevlilerince 2022 yılında toplam 1 milyon 329 bin 824 gıda denetimi gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, "Bu resmi kontroller kapsamında 18 bin 413 adet idari para cezası uygulanmış, savcılığa 243 adet suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca yılbaşından bugüne kadar 2023 yılı içerisinde toplam 745 bin 170 yurt içi gıda resmi kontrolü gerçekleştirilmiş, gıda işletmelerine 8 bin 769 adet idari para cezası uygulanmış, cumhuriyet savcılığına 122 adet suç duyurusunda bulunulmuştur" dedi.

Rutin olarak yıl boyunca gerçekleştirilen risk esaslı denetim ve kontrollere ilaveten farkındalığı artırmak amacıyla üç hafta boyunca yoğun bir denetim faaliyeti başlattıklarını duyuran Yumaklı, 81 ilde eş zamanlı yürütülecek bu denetimlerde, konularında uzman 7 bin 628 personelin görev alacağını bildirdi.

'GEREKLİ YAPTIRIMLAR UYGULANACAK'

Bakan Yumaklı, "Tüketicilerimizin sağlığı ile menfaatlerinin en üst düzeyde korunması ve firmalar arasında haksız rekabetin önlenmesi amacıyla güvenilir olmayan gıdayı arz edenlere göz açtırılmayarak gerekli yaptırımlar uygulanacaktır. Bu denetimlerin yanı sıra rutin denetimler de Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüz tarafından aralıksız sürdürülecektir" ifadelerini kullandı.

Bakan Yumaklı, tüketicilerin güvenilir gıdaya gönül rahatlığıyla ulaşması için gereken her türlü tedbiri aldıklarının belirterek, "Vatandaşlarımızdan karşılaştıkları olumsuz durumları Alo 174 Gıda Hattı’mıza bildirmelerini rica ediyoruz. Bu bir vatandaşlık görevidir ve gıda güvenilirliği ile tüketici menfaatleri açısından büyük önem teşkil etmektedir. Unutmayalım ki en iyi denetleyici, tüketicidir" dedi.

KAYNAK: DHA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 4
 • d bakır 8 ay önce Şikayet Et
  bir yemek porsuyun 25o tl olmuş acaba lokantalar hangi etle yemek yapiliyor allah bilir denetim yok yok lokantalar kebap ciğer kima kebap diğer izgaralar hangi etle yapiyor acab kim bilirki ne eti
  Cevapla
 • C.Türk 8 ay önce Şikayet Et
  Lokantalarda hijyen yok bir birde Kullandıkları Ürünler çok sağlıksız!.
  Cevapla
 • d bakır 8 ay önce Şikayet Et
  lokantalardan ne eti le kebab ve lahmacun tavuk taşliklarile kebab lamacun yapiyorlar diyarbakırdan hiç denetim yok acaba ne eti yiyoruz allah bilir daha ünce at eşek etidi şimdi acaba netile yemek kebab ciğer kebab hangi hayvanindir allah bilir denetim yok yok
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Çok geç kalındı Avrupa’yı gören birisi olarak Söylüyorum Türk mutfağı maalesef çok kötü tanıtılıyor ülkemizde hijyen yok iş bilen yok disiplin hiç hiç yok resmen facia %80 böyle her ikimizde kontrol esnafında yararına olur sık sık denetim yapılmalı
  Cevapla