8 ilde prim ve hizmet belgeleri teslim süresi uzatıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, depremden etkilenen illerde işverenlerin ve çalışanların yanında olmaya devam ettiklerini belirterek, "8 ilimizde prim ve hizmet belgelerinin teslim süresini uzatıyoruz" dedi.

8 ilde prim ve hizmet belgeleri teslim süresi uzatıldı
8 ilde prim ve hizmet belgeleri teslim süresi uzatıldı
GİRİŞ 19.08.2023 09:24 GÜNCELLEME 19.08.2023 10:45
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, depremden etkilenen illerde çalışma hayatını kolaylaştırmak için; işverenlerin ve çalışanların yanında olmaya devam ettiklerini belirterek, "8 ilimizde prim ve hizmet belgelerinin teslim süresini uzatıyoruz" dedi.

Bakan Vedat Işıkhan'ın sosyal medya hesabından paylaştığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Adana, Diyarbakır, Kilis, Osmaniye, Elazığ, Şanlıurfa illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçeleri dışındaki diğer ilçeleri ve Sivas ili Gürün ilçesinde faaliyet gösteren 5510 sayılı Kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştıran bazı özel ve resmi nitelikteki işyerlerinin, 06.02.2023 ila 31.07.2023 tarihleri arasında 5510 sayılı Kanunun 91'inci maddesi kapsamına alınmış olmalarını, 2023 yılı Haziran ayı muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin/aylık prim ve hizmet belgesinin de 15.08.2023 tarihine kadar verilmesi gerektiği şeklinde yorumladıkları, bu nedenle 2023 Haziran ayına ilişkin muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini/aylık prim ve hizmet belgelerini göndermeyen işverenlerimizin bulunduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda Adana, Diyarbakır, Kilis, Osmaniye, Elazığ, Şanlıurfa illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçeleri dışındaki diğer ilçeler ve Sivas ili Gürün ilçesinde faaliyet gösteren 5510 sayılı Kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştıran özel ve resmi işyeri işverenlerince; 2023 Haziran ayına ilişkin muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin/aylık prim ve hizmet belgelerinin 15.08.2023 tarihini takip eden beşinci iş gününün sonu olan 22.08.2023 tarihine kadar verilmesi ve muhteviyatı prim borçlarının da 31.08.2023 tarihine kadar (bu tarih dahil) ödenmesi halinde söz konusu belge/beyannameler yasal süre içinde verilmiş, primler ise yasal süre içinde ödenmiş sayılarak idari para cezası ve gecikme cezası/zammı uygulanmayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

KAYNAK: DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • Recep 9 ay önce Şikayet Et
  Emeklinin durumu ne olacak. Açıklama yap.
  Cevapla
 • Mustafa 9 ay önce Şikayet Et
  Memurlara kıyak üstüne kıyak veriyor bizide yok sayıyorsunuz ya size bundan sonra OY YOK
  Cevapla
 • Afetzede 9 ay önce Şikayet Et
  Bir krediler ve faizler Maraş Hatay Adıyaman Malatya’da 6 ay daha uzatılmalıydı bu iller yıllar sürecek toparlanması özelikle Maraş hatay
  Cevapla
 • Adiyamanli 9 ay önce Şikayet Et
  Neden Adiyaman yok?Tabi Adiyamanda deprem olmadi.
  Cevapla