Çin'de konut krizi derinleşiyor

Çin ekonomisi, emlak piyasasındaki yeni stres ve büyüme görünümünü tehdit eden deflasyon ile çok az toparlanma işareti gösteriyor.

GİRİŞ 13.08.2023 09:41 GÜNCELLEME 22.08.2023 14:39

Çin'de salı günkü resmi veriler, büyüme oranları hala pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında olsa da, Temmuz ayında sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımlarında bir yıl öncesine göre mütevazı artışlar gösterdi.

Büyük bir geliştiricinin olası bir temerrüde düşmesiyle güvenin sarsılması ve konut satışlarının da düşmeye devam etmesiyle, gayrimenkul yatırımları daha da küçüldü.

Geçen ay güneybatıda ve son zamanlarda Çin'in kuzeyindeki ek olarak, şiddetli yağmur ve ölümcül seller muhtemelen inşaat ve altyapı projelerini engelleyerek ekonomik faaliyeti sınırladı.

Rakamlar, imalatçıların ve perakendecilerin alıcıları cezbetmek ve fazla stoğu hareket ettirmek amacıyla fiyatları düşürmesiyle Temmuz ayında deflasyonun geldiğini gösteren geçen haftaki ekonomik haberleri takip ediyor. İhracat ve ithalat da beklenenden daha fazla düşerken, tüketiciler ve işletmelerin borçlanması geriledi.

Pekin, büyümeyi desteklemek için çeşitli taahhütlerde bulundu ve artan önlemler açıkladı, ancak önceki gerileme dönemlerinde uygulanan türden parasal ve mali teşviklerden kaçındı. Daha zayıf bir yuan ve yüksek borç seviyeleri daha fazla ihtiyatlı olmaya neden oldu.

Hükümet ayrıca, yıl için yaklaşık yüzde gibi bir büyüme hedefi belirledi ve bu, büyük bir teşvik olmaksızın devam ediyor. Bloomberg tarafından ankete katılan ekonomistlere göre, Çin Merkez Bankası Salı günü kilit politika faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 2,65'te tutabilir.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.