SGK'den yapılandırma açıklaması

SGK'den yapılandırma ödeme sürelerine ilişkin açıklama yapıldı.

SGK'den yapılandırma açıklaması
SGK'den yapılandırma açıklaması
GİRİŞ 12.08.2023 00:40 GÜNCELLEME 12.08.2023 00:40
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kuruma olan borçlarını peşin ve taksitli ödeme seçeneğiyle yapılandıranlardan, 3 Ağustos'a kadar ödemesi gereken tutarları ödemeyen veya eksik ödeyenlerin bu tutarları 31 Ağustos'a kadar hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının indirimsiz hali ve toplam tutara uygulanacak geç ödeme zammıyla birlikte ödemeleri durumunda katsayı uygulanmaksızın 7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hükümlerinden yararlanacaklarını bildirdi.

SGK'den yapılan açıklamada, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların peşin ve ilk taksitinin ödeme süresinin 31 Temmuz'a kadar uzatıldığı anımsatıldı.

Sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihlerinin aynı güne denk gelmesinden dolayı kurum tahsilat sisteminde yoğunluk meydana geldiğinden dolayı yapılandırmanın peşin ve ilk iki taksitinin son ödeme süresinin 3 Ağustos'a kadar uzatıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Kuruma olan borçlarını peşin ve taksitli ödeme seçeneği ile yapılandıranlardan, 3 Ağustos'a kadar ödemesi gereken tutarları ödemeyen veya eksik ödeyenlerin bu tutarları 31 Ağustos'a kadar hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının indirimsiz hali ve toplam tutara uygulanacak geç ödeme zammıyla birlikte ödemeleri durumunda katsayı uygulanmaksızın kanundan yararlanmaları mümkün olacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Taksitle ödeme seçeneğini tercih eden ancak birinci ve ikinci taksit ödeme yükümlülüklerini yerine getiremeyen işverenlerin/sigortalıların bu kapsamda ödeme yapabilmeleri için iş yerlerinin/sigortalılar yönüyle de dosyalarının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat ederek ödeme planlarını peşine dönüştürmeleri gerektiği duyuruldu.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  3600 bagkur erken emeklilik ev hanimlarina emeklilik ne oldu secim oncesi verilen vaadleryerini getirilsin3600 gunle emeklilik yerine getirilsin
  Cevapla
 • Misafir2 3 ay önce Şikayet Et
  Bütün sektör farkı olmaksızın bağkur sgk prim günleri eşitlensin. Bu nasıl bir adeletsizlik bağkur 9000 gün
  Cevapla
 • Abdullah 3 ay önce Şikayet Et
  Bunlar verilen sözü ne zannediyorlar söz şereftir namustur emekliyi hiç bir şekilde mağdur etmiycez zihniyeti nerede kaldi
  Cevapla
 • Abdulhalim 3 ay önce Şikayet Et
  Bagkur tescil hakkını verin
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Avrupada emeklilik bekleyen vatandaşlar ne olacak verilen sözler vardı .....
  Cevapla