Cevdet Yılmaz: İlk kez konut edinmeye finansal destek verilecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Konut arzını teşvik edici adımlar atılacak. Kamu olarak ilk konut edinimini destekleyici olacağız. İlk konut alacak olanlara finansal destek verilecek" dedi.

GİRİŞ 11.08.2023 14:25 GÜNCELLEME 22.08.2023 14:39
Bu Habere 217 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, orta vadeli programın eylül ayının ilk yarısında paylaşılacağını, öngörülebilirliğin arttığı bir ortama geçiş yapılacağını söyledi. İlk konut edinimini destekleyici çerçevede hareket edeceklerini belirten Yılmaz, "TCMB ve BDDK'nın bu konuda çalışması var, konut arzını artırmak durumundayız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul'da finans dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantı sonrası konuşan Yılmaz'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Merkez Bankamızın attıkları adımları desteklediklerini ve daha fazlasını beklediklerini ifade ettiler. CDS priminde düşüşten duyulan memnuniyeti dile getirdiler. 700'lerden 400'lere kadar düştü. Bu düşüş finans sisteminin uluslararası kaynaklara erişimini kolaylaştırıcı maliyetleri düşürücü etki yaratıyor. Orta vadeli programa da güçlü şeklide destek vermeye hazır olduklarını paylaştılar. Orta vadeli program eylül ayının ilk yarısında paylaşılmış olacak. Öngörülebilirliğin arttığı bir ortama geçiş olacak. Son dönemde Körfez bölgesinde yapılan çalışmalar da gündeme geldi. AB ile daha pozitif gündem oluşmasına vurgular yapıldı. 

"RESESYONA DÜŞMEMEK İÇİN ÜRETİM VE İHRACAT SÜRMELİ"

Finans kesimi ile reel sektör arasındaki tamamlayıcılığı, birlikte çalışması gerektiğini hepimiz görüyoruz. Merkez Bankamızın yaptığı  miktar sıkılaştırmaları var. Bu yatırımı, ihracatı, üretimi kapsamıyor. Sürdürülebilir kalkınma kapsamında yatırıma dönük kredilerin daha seçici olması gerektiği konusunda tartışmalar yaptık. İstikrarlı büyüme hedefi içinde kredi çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Enflasyonla mücadele ederken resesyona düşmemek için üretimi, ihracatı devam ettirme çabamız var. Bu ikisini aynı anda yapmak zorundayız. 

"YENİ FİNANSAL ENSTRÜMANLAR GÜNDEME GELDİ"

Bankacılık sektöründe kısa vadeli mevduat yapısıyla uzun vadeli projelerin finanse edilmesi konusundaki zorluklar ifade edildi. Yeni finansal enstrümanlar da gündeme geldi. Kamu-özel diyaloğunun çok kıymetli olduğunu ifade etmek isterim. 

"SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMEYİ SAĞLAMALIYIZ"

Sürdürülebilir bir büyümeyi sağlamak durumundayız. İstikrarlı büyüme ile yola devam etme hepimizin mutabık kaldığı konu. 

"İLK KONUT ALIMINA DESTEK İÇİN ÇALIŞMA VAR"

Konut arzını artırma konusunda değerlendirmeler yapıldı. İlk konut edinimini destekleyici çerçevede hareket edeceğiz. TCMB-BDDK'nın bu konuda çalışması var, konut arzını artırmak durumundayız. 

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 217
 • verme 1 ay önce Şikayet Et
  duran yeri yikmak yerine yenisi yapin saglam degil ise bana ne yapar iken bana mi sordu satilacak her yerde bir yil sonra deprem raporum zorumlu de olmayan yer de satilir iken bin kar vergi islem parasi al bina yapan yirmi yil binadan sorumlu olacak
  Cevapla
 • temel 3 ay önce Şikayet Et
  uc bes uc ev uzeri evi olana vergi koy kira gibi parasini al yada yeni yer alir ise kayit parasi en az iki milyon dersin sorun azalir ilk insan batsin diye bekliyorlar sonra darbe yedileri mi cabaliyorlar bir de duran yeri yikmak yerine yesini yapin saglam degil ise benim sorunum degil durmadan imar affi olmaz
  Cevapla
 • Ramazan 11 ay önce Şikayet Et
  Evet projeli dediğiniz yüksek fiyatlı sitelerin sahipleri olan müteahhit lerin daireler yine ellerinde kaldı galiba yoksa bu söyledikleriniz fakirlerin hiç bir işine yaramıyor
  Cevapla
 • Muh. 11 ay önce Şikayet Et
  Lütfen yapmayın. Yine ev fiyatlarını ucuracaksiniz. 0,69 faizli ilk evimin fiyatlari 3,5 milyondan başlıyor.
  Cevapla
 • Xxxxx 11 ay önce Şikayet Et
  7500 tl alan emekliye kaynak yok diyorsunuz, ama hava atmaya geldimi üstünüze yok. Merak etmeyin emeklinin ahı sizin en büyük kaynağınız olacak. Bakalım Seçim çalışmalarında emeklilerin önüne nasıl çıkacaksınız. Biz emeklilerde gücümüzü görmüş oluruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle