Dikkat çeken üretim detayı: Baykar, Suudi Arabistan'la yeni anlaşmalar imzaladı

Baykar'ın, Suudi Arabistan'da imzaladığı Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesinin ardından yeni anlaşmalar imzalandı.

GİRİŞ 07.08.2023 09:23 GÜNCELLEME 07.08.2023 11:05
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Türk savunma sanayisinin milli insansız hava araçlarında yakaladığı ihracat başarısı, beraberinde yeni fırsatlar getiriyor.

Baykar, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ihracatı ve işbirliği sözleşmesi imzaladı. Bu imza, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesi olarak kayıtlara geçti.

Bayraktar AKINCI sözleşmesi ile Türk savunma sanayisi şirketleri için Suudi Arabistan'a birçok ihracat için kapı açılmış oldu.

Alınan bilgiye göre, bu sözleşmenin devamında, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde Riyad'da İHA İmalatı Yerlileştirme Anlaşması İmza Töreni düzenlendi. Törende, Baykar, ASELSAN ve Roketsan, Suudi Arabistan'daki şirketlerle yeni anlaşmalar yaptı.

 • Baykar, Suudi Arabistan Askeri Sanayisi (SAMI) ile yerel üretim ve teknoloji transferi, ASELSAN ve Roketsan da sahip oldukları yetenekler doğrultusunda ülkede teknolojiyi yerelleştirmeye yönelik çalışmalar yürüten NCMS şirketi ile mutabakat anlaşmaları imzaladı.

"BAYRAKTAR AKINCI, SIRADAN BİR SİLAH VEYA HAVA ARACI DEĞİL"

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Suudi Arabistan'dan üst düzey devlet yöneticileri ve şirket yetkililerinin de katıldığı törende, anlaşmalara Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci imza attı.

Haluk Bayraktar, törende yaptığı konuşmada, heyecan verici bir anı kutlamak ve iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendiren yeni bir fasla tanıklık etmek için bir arada bulunduklarını söyledi.

Yeni teknolojileri uygulayan ülkelerin avantaj elde etmekle kalmadığını, müttefikleriyle daha güçlü bağlar kurduğunu vurgulayan Bayraktar, "Bayraktar AKINCI da dahil olmak üzere yenilikçi teknolojileri paylaştık ve paylaşmaya devam edeceğiz. Bayraktar AKINCI gibi yüksek teknolojiye sahip bir platformun geliştirilmesi şüphesiz paha biçilmezdir. Bayraktar AKINCI, sıradan bir silah veya hava aracı değildir. Akıncı, onlarca bilgisayar, on binlerce satır kod ve yapay zeka ile donatılmış uçan akıllı bir robottur" dedi.

Baykar adına projenin sorunsuz uygulanması ve satış sonrası hizmetlerin sunulması için en etkin şekilde işbirliği yapmayı taahhüt eden Bayraktar, Suudi kurumları, düzenleyiciler ve yerel endüstri ile de gerekli adımları koordine ettiklerini belirtti.

Bu projenin, Baykar için sadece bir iş fırsatı değil, aynı zamanda ülke çıkarları doğrultusunda gelecek vadeden fırsatların bir dayanağı olduğuna dikkati çeken Bayraktar, projenin devamı için de hazır olduklarını bildirdi.

Suudi son kullanıcıların, Bayraktar AKINCI konseptine aşina olmasını ve devredilecek daha fazla yetenekle birlikte tüm Bayraktar filosunun etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Haluk Bayraktar, "Baykar, projenin büyüklüğünün farkında ve uzun yıllara dayanan stratejik işbirliğinin habercisi olan bir başarı öyküsünü garantilemek için tüm kapasitesini seferber ediyor" diye konuştu.

KAYNAK: AA
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 32
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Biz bilgi ve teknoloji transferi alamadığımız için bu seviyelere geldik.. kendinişimizi kendimiz görür seviyededir. Bu stratejik kazanımı daha dün dostumuz olmayan bir ülkeyle hemen paylaşabiliyor olmamız çok yanlış..
  Cevapla
 • Aymazlık 10 ay önce Şikayet Et
  Biz bulduk da Arabistan kaldıydı neden kendimize yetmeden satış yapıyoruz hem Arabistan bize dost değil ki yarın ne yapacağı belli değil batıda bize vurmak için yığınak yapıyorlar doğu'ya da bizi vursunlar diye biz yığınak yapıyoruz
  Cevapla
 • Oya 10 ay önce Şikayet Et
  Her satırı saçma yazılar yazmayın. Arabistan bize dost değilmiş.!!! Bize Dost olan bir tane söylesene.!
  Cevapla
 • 67 li selçuk 10 ay önce Şikayet Et
  Yanlış karar yunan destekçisi suudlar
  Cevapla
 • Asıl Fikir 10 ay önce Şikayet Et
  Ha şöyle işte. Birlikten kuvvet doğar. İki Müslüman ülke güçlerini birleştirip, HAK' Ka hizmet için yürümelidir. Şer güçlere karşı hep beraber olun ve fırsat vermeyin.
  Cevapla
 • Hasan 10 ay önce Şikayet Et
  Aselsan'ın ürettiği ama seri üretime geçiremediği Onlarca projesi olduğunu düşünüyorum.Bu projelerin seri üretimi için Finansman destekli ortaklıklar kurulup çok daha hızlı yol alınamaz mı?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle