Erdoğan'ın körfez çıkarmasının detayları: Ciddi hazırlık var! Bu yıl başlayabilir

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile imzalanan iş birliği anlaşmalarının yaklaşık 30 milyar dolarlık bölümünün enerji alanında olduğu, Türkiye’de deniz üstü rüzgâr, güneş enerjisi santralleri yapılacağı belirtiliyor.

GİRİŞ 29.07.2023 08:57 GÜNCELLEME 29.07.2023 12:20
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ve Katar’ı da kapsayan Körfez turu kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile imzalanan 50.7 milyar dolarlık iş birliği anlaşmalarının detayları belli olmaya başladı.

Söz konusu tutarın yaklaşık 30 milyar dolarlık bölümünün enerji alanında olduğu, bu kapsamda önümüzdeki dönemde Türkiye’de offshore (deniz üstü) rüzgâr santralleri, güneş enerjisi santralleri ve termik santrallerle, hidrojen üretimi yatırımları yapılacağı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez turunun son durağı olarak gittiği BAE’de, iki ülke arasında çeşitli alanlarda 50.7 milyar dolarlık 13 anlaşma imzalandı. Anlaşmaların 28-29 milyar dolarlık bölümü enerji alanına yönelik oldu. Bu kapsamda petrol, doğal gaz, nükleer enerji, yenilenebilir enerji, biyoyakıtlar gibi konularda iş birliği imkânları araştırıldı.

Yerlilik şartı

Bu çerçevede önümüzdeki dönemde Türkiye’de offshore (deniz üstü) rüzgâr santralleri, güneş enerjisi santralleri ve hidrojen üretimi yatırımları hayata geçirilecek. Türkiye’nin yenilemek ve potansiyelini büyütmek istediği termik santraller de anlaşmalardaki maddeler arasında yer alıyor.

Edinilen bilgiye göre anlaşmalar kapsamında BAE, Türkiye’deki yatırımlara ya ortaklık yapacak ya doğrudan projenin finansmanını sağlayacak ya da projeyi başından sonuna kadar teknik altyapısı ile kendisi üstlenecek. Bu arada Türkiye’nin, tüm anlaşmalar kapsamında yapılacak çalışmalara proje bazında değişen oranlarda “yerlilik” şartı koyduğu öğrenildi.

Ciddi hazırlık var, bu yıl başlayabilir

Kaynaklar, Körfez ülkeleriyle yapılan anlaşmalar kapsamında gelecek yatırımların, Türkiye’ye sıcak para girişini sağlayacağı, istihdam artışı ve yeni iş alanları yaratacağı, dövizle ilgili sıkışıklığı kalıcı olarak gidereceği, Türkiye’nin “know-how” imkânını ve enerjideki kapasitesini artıracağını ifade ediyor.

İş birliğinin somut sonuçlarının hangi vadede görülebileceği konusunun projelerin hangi alanda yapıldığına ve büyüklüğüne göre değişeceğine işaret edilse de ilk yatırımların 2023 yılı içinde başlayabileceği belirtiliyor. Türkiye’nin önündeki en büyük meselenin yatırım için Türkiye’ye gelecek Körfez ülkelerine somut altyapı sunabilmek olduğuna işaret eden yetkililer, bu nedenle ciddi bir mutfak çalışmasının yapıldığını kaydediyor.

40 GW üstü potansiyel var

Deniz üstünde (offshore) 40 GW’den fazla rüzgar enerjisi potansiyeli olduğu bilinen Türkiye’nin, güneş enerjisi kapasitesinin ise 2035’e kadar yaklaşık yüzde 500 artışla 52.9 gigavata ulaşması ve güneş enerjisinin en yüksek kurulu güce sahip kaynak olması öngörülüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Ocak 2023’te yayımladığı Ulusal Hidrojen Stratejisi’ne göre ise Türkiye 2030’a kadar 2 gigawatt (GW), 2035’e kadar 5 GW ve 2053’e kadar 70 GW hidrojen üretim kapasitesi kurmayı hedefliyor.

KAYNAK: MİLLİYET
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 11
 • Sezai 7 ay önce Şikayet Et
  Millet aç edebiyatı yapan yazlık muhalifleri burada mı?? Evet buradaymış
  Cevapla
 • Hakan er 7 ay önce Şikayet Et
  Bildiğim tek şey var oda Avrupa parası ülkeye almadan sorun çözülmez elbette körfez ülkeleri çok önemli onlarda Avrupa sözünden çıkmazlar
  Cevapla
 • Cezmi 7 ay önce Şikayet Et
  Kılıçdaroğlu tefecilere borçlanarak para getirecekti Erdoğan ise yatırım ile getiriyor fark görmek isteyenler iyice baksın
  Cevapla
 • hasan 7 ay önce Şikayet Et
  Yatırım lafı var icraat nerde kardeş
  Cevapla
 • pusula 7 ay önce Şikayet Et
  köprülere havaalanlarına bak ödediğin paralara bak belki anlarsın ama bu kafayla zor
  Cevapla
 • Cevriye 7 ay önce Şikayet Et
  Cezmi 207 milyar dolar borcu nerden aldın. Yüzde kaç faizle aldın.
  Cevapla
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  ucuz işçilik ve karın tokluğuna çalışan türk insanı. neden gelmesinler ki?
  Cevapla
 • Avatar 7 ay önce Şikayet Et
  Git yüksek işçiliğinin olduğu ülkede yasa
  Cevapla
 • DADAŞ 7 ay önce Şikayet Et
  aradan batı çekilince İslam dünyası geçmişine dönüyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle