BAE ile Türkiye arasında tarihi anlaşma! Tam 125 bin! Detaylar açıklandı

BAE Ankara Büyükelçisi Said Sani ez-Zahiri, Ankara ile Abu Dabi arasında 3 Mart 2023'te imzalanan "Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması"nın Türkiye'de 100 bin, BAE'de 25 bin olmak üzere 125 bin kişiye istihdam sağlayacağını belirtti.

BAE ile Türkiye arasında tarihi anlaşma! Tam 125 bin! Detaylar açıklandı
BAE ile Türkiye arasında tarihi anlaşma! Tam 125 bin! Detaylar açıklandı
GİRİŞ 26.07.2023 19:00 GÜNCELLEME 26.07.2023 19:00
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Büyükelçi Zahiri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son BAE ziyareti ve Ankara ile Abu Dabi arasındaki ilişkilere dair BAE'nin Ankara Büyükelçiliğinde basın mensuplarına değerlendirmede bulundu.

13 ANLAŞMA İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son BAE ziyaretinin her anlamda başarılı olduğunu, yenilenebilir enerji ve adli konular başta olmak üzere farklı alanlarda 13 anlaşma imzalandığını belirten Zahiri, bu yıl BAE ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 50. yıl dönümünü kutlandığını söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin çok güçlü olduğunu vurgulayan Zahiri, Şeyh Zayid Vakfına ait çocuk esirgeme vakfının 40 yıldır İstanbul'da faaliyet gösterdiğini ve bunun da BAE ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ne kadar güçlü, derin ve tarihi bir göstergesi olduğunu ifade etti.

'YÜKSEK STRATEJİK ANLAŞMALAR İMZALANDI'

Zahiri, son iki yılda Türkiye ile BAE arasında 5 kez liderler düzeyinde ziyaret gerçekleştiğini, Erdoğan'ın son ziyaretinde yüksek stratejik anlaşmaları imzalandığını ve ilişkilerin daha da yüksek seviyelere ulaşacağını vurguladı.

Son ziyaret sırasında savunma sanayi alanında da anlaşmalar imzalanmasına ilişkin Zahiri, bunun yalnızca bu alanda ticaret yapılması olarak algılanmaması gerektiğini, iki ülkenin ortak programlar, eğitim ve geliştirme gibi konularda adımlar atabileceğini ifade etti.

'TİCARİ HACİM 19 MİLYAR DOLARA ULAŞTI'

Zahiri, iki ülkede de savunma sanayi araştırma merkezleri bulunduğunu ve gelecekte iki merkezin ortak iş birliği olanağı da sağlanabileceğini dile getirdi.

Son görüşmede liderler arasında stratejik anlamda gelişmeler olacağının sinyallerini aldığına değinen Zahiri, 2020'de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 9,8 milyar dolar olduğunu ve şu anda bunun 19 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

'BAE İLE TÜRKİYE'NİN STRATEJİK KONUMUNU COĞRAFİ OLARAK ÇOK ÖNEMLİ ROL OYNAMAKTADIR'

Lider düzeyinde yapılan ziyaretlerin iki ülkedeki özel şirketlerin yolunu da açacak nitelik taşıdığını vurgulayan Zahiri, "Birleşik Arap Emirlikleri'nin politikalarının en önemli unsurları karşılıklı diyalog ve iletişim halinde bulunmaktadır. Özellikle BAE ve Türkiye'nin stratejik konumu, coğrafi olarak bölgede çok önemli rol oynamaktadır. Ticaret ve yatırımların yolunu açmaktadır. Martta imzalanan ve eylülde yürürlüğe girecek 'Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması' da iki ülke arasında bunun en büyük delilidir." dedi.

ANA HEDEF İKİ ÜLKE ARASINDAKLİ YATIRIMLARIN 50,7 MİLYAR DOLARLIK SEVİYEYE ULAŞMASI

Zahiri, bu son anlaşmanın özel şirketler arasındaki diyalogları kolaylaştırmayı sağladığını ve ayrıca gümrük tarifeleriyle ilgili bir kolaylık olanağı olacağını aktararak "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son ziyaretinde imzalanan anlaşmaların ana hedefi, yatırımların iki ülke arasında 50,7 milyar dolarlık bir seviyeye ulaşması." ifadesini kullandı.

Son anlaşmalarda özel şirketler ve bakanlıklar düzeyinde devam etmekte olan iletişimin özellikle yatırım alanında daha da güçlenmesinin amaçlandığını kaydeden Zahiri, gelecek 5 yıl içinde daha güzel şeylerin gerçekleşeceğini umduğunu dile getirdi.

SÖZ KONUSU ANLAŞMA 125 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Zahiri, 1 Eylül'de yürürlüğe girmesi beklenen Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nın iki ülke arasındaki ticarete yapacağı katkıya işaret ederek, "İnşallah, bu anlaşma, Türkiye'de 100 bin, BAE'de 25 bin olmak üzere toplamda 125 bin kişiye istihdam sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

'BÜYÜKELÇİLİK OLARAK HEDEFİMİZ TOGG'A GEÇMEK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyarette BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan'a Togg hediye ettiğini anımsatan Zahiri, "BAE Başkanı Muhammed bin Zayid, Erdoğan’ın sunduğu hediyeyle çok mutlu oldu, kendisi arabayı kullandı. Türk teknolojisini de çok beğendi." dedi.

Zahiri, kendisinin de açılmadan önce Togg fabrikasını ziyaret ettiğini ve aracı denediğini aktararak, "Elçilik olarak yeşil elçiliğe dönmek için bir çabada bulunmaktayız. Togg da bizim seçeneklerimizin arasında. İnşallah yakın zamanda BAE Elçiliği olarak Togg'a geçmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

BAE'YE VARLIK SATILMASI MANİPÜLASYONU REDDEDİLDİ

BAE ile yapılan yatırım anlaşmaları kapsamında Türkiye'deki çeşitli varlıkların satın alınacağına dair iddialara ilişkin Zahiri, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin çıkarlarını çok iyi bildiğini vurguladı.

Zahiri, BAE ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sadece yatırım ve ekonomi alanlarında değil, sosyal anlamda da çok güçlü olduğuna dikkati çekerek güçlü bağların en önemlisinin iki ülkenin dininin aynı, örf ve adetlerin de birbirine yakın olması olduğunu söyledi.

Ülkesinin 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye'ye yaptığı insani yardımlara değinen Zahiri, BAE'nin bu üzücü olayda Türkiye'nin yanında durduğunu ifade etti.

Zahiri, BAE ile Türkiye arasında iki ülkenin de çıkarına olan ve kazan kazan esasına dayanan projeler olacağını belirtti.

Devlet Başkanı Al Nahyan ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki yakın diyaloga işaret eden Zahiri, bu doğrultuda iki ülke arasında imzalanan anlaşmalar, bakanlıklar arasındaki diyaloglar ve özel sektörün de katkılarıyla Türkiye ile BAE arasındaki ikili ticaretin geliştiğini, gelecek yıllarda da daha da ilerleyeceğinden emin olduklarını kaydetti.

Zahiri, ikili ilişkiler ve ticaretin yanı sıra BAE ile Türkiye arasındaki turizm alanındaki gelişmelere değinerek geçen yıl ülkesinden 140 binden fazla turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini aktardı.

KAYNAK: AA
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 53
 • Kamil 7 ay önce Şikayet Et
  Tüm Dünyanın etrafını , Starlink Uyduları kaplamaya başlamıştır , Türkiye - BAE ortak alçak yörünge 6G küpsat uydularını , yolcu uçaklarımız , ticari gemilerimiz ve SİHA'larımızın internet data ve GPS veri aktarımını kolaylaştıracak şekilde yörüngeye fırlatabiliriz . Tüm Müslüman ve Dost ülkelere ultraband veri ağı ile bağlanırız .
  Cevapla
 • Kamil 7 ay önce Şikayet Et
  6 G Küpsat Uyduları ile denizaltı fiber hattın geçtiği yerlerdeki karasal çanak antenler “ Kuala Lumpur, Cibuti , Mısır , Kıbrıs , Malta ” arasında entegre ağ bağlantısı oluşturursak , Malaka Boğazından , Hint Okyanusu , Basra Körfezi , Kızıldeniz , Akdeniz ve Atlas Okyanusu boyunca ilerleyen tüm ticari deniz ve havayolu koridorunda yüksek bant kablosuz internet bağlantısı kurulabilir .
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Dün fetö finansörü idi, şimdi hükümeti finanse ediyor, bu nasıl iştir ya!
  Cevapla
 • Muro 7 ay önce Şikayet Et
  Ülkemiz için en hayırlısı olur inşallah
  Cevapla
 • Kamil 7 ay önce Şikayet Et
  BAE yenilikçi görüşlü , modern projelere yatırım finansmanı veren Arap Finansörlerin olduğu bir ülkedir . Uzay araçlarını Mars'ın yörüngesine göndermişlerdir .
  Cevapla
 • Kamil 7 ay önce Şikayet Et
  Trakya'nın Karadeniz kıyısında Nükleer Santraller inşa edebilmek için Yüz Milyarlarca Dolar $ Körfez Arap Sermayesine ihtiyacımız var . Sadece Akkuyu inşaat maliyeti $ 20 Milyardır . Nükleer Enerji temiz ve süreklidir , Hem € AB'ye elektrik ihraç eder , Hem de Ege ve Marmara Bölgemizin , Tarımsal ve Endüstriyel Üretim için gerekli enerji ihtiyacı karşılanır .
  Cevapla
 • Kamil 7 ay önce Şikayet Et
  Enflasyonun düşürülmesi konusunda Körfez Arap İşbirliği Konseyi ile fikir teatisinde bulunmalıyız . Buna göre Petrol fiyatındaki yüksek fiyatların , Lojistik , Gıda Fiyatları , Hayvancılık ve Tarımsal Üretim , Su Fiyatları'nı düşürecek şekilde belirlenmesini kararlaştırmalıyız . Tarım Makineleri için Mazot , Gemiler için MDO , MGO fiyatları minimize edilmelidir .
  Cevapla
 • Kamil 7 ay önce Şikayet Et
  Körfez Arap Abu Dabi Limanı'na ticari taşımacılık yapan Ticari Gemiler , TIR'lar ucuz akaryakıt sübvansiyonundan yararlanmalıdırlar , Ayrıca Turizm ve Hacı yolcuları , ticari kargo taşımacılığı amaçlı Körfez Arap - Türkiye arası uçuş yapan Havayolu Şirketleri ucuz yakıt sübvansiyonundan istifade etmelidirler .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle