Sıcak havada balığa rağbet yok

Samsun’da havaların sıcak gitmesiyle birlikte balığa olan ilgi azaldı.

GİRİŞ 23.07.2023 21:45 GÜNCELLEME 24.07.2023 10:00
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde gittiği Samsun’da balık tezgahları da yalnız kaldı. Sıcak hava nedeniyle kültür balıklarına ilgi göstermeyen Samsunlular, alternatif protein ürünlerine yöneliyorlar. Balıkçılar, ağustos ayıyla birlikte tezgahlara gelecek mezgit, istavrit, palamut ve barbun gibi balıklarla haraketliliğin artacağını ümit ediyorlar.

“Havalar ısınınca balığa ilgi azaldı”

Sıcak havalar nedeniyle vatandaşların balık almaya yanaşmadığını ifade eden balık satıcısı Onurcan Köse, “Havaların çok sıcak gitmesi balık satışlarımızı olumsuz etkiledi. Vatandaşlar sıcak nedeniyle daha az balık alır oldu. Şu anda kültür balıkları olan somonun kilosu 70, kefalin kilosu 50, çipura ile levreğin kilosu 150 ve alabalığın kilosunu da 50 TL’den satıyoruz. Ağustosun ortalarından itibaren olta balıkları ve palamutlar tezgahımıza olur. O zaman bir hareketlilik olacağını umuyoruz” dedi.

Vatandaşlar da sıcak havalarda balığın ağır geldiğini, yağışlı ve kapalı havalarda daha güzel balık tükettiklerini ifade ettiler.

 

KAYNAK: İHA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Kenan Koç 8 ay önce Şikayet Et
  Demekki kışın balık 300-450 arası olacak vah ki vah
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  İnşallah kokar
  Cevapla
 • VEDAT REİS 8 ay önce Şikayet Et
  Eminönü de Yarım ekmek balık 90tl.Birde uskumru balığı ve balığın yarısı.îyi kazıklıyorlar insanları.bir uskumru 20tl olsa ki yarısını ekmek arası yapıyorlar yani 10tl ekmek için soğanda olsun 30tl.Yuh ulan bukadar kazık atılırmı millete.Birde bunlar balıkları vatandaş gibi balıkçılardan almıyorlar.5tl den almıyorlarsa ben hiçbirşey bilmiyorum.Haram olsun...
  Cevapla
 • Osman Berk 8 ay önce Şikayet Et
  Bu fiyatlarla o balıkları satabilecegini mı zannediyorsun? Vatandaş sıcaktan balığı almamazlik yapmıyor fiyatının pahalı olmasından dolayı almıyor.
  Cevapla
 • Rebelboy1903 8 ay önce Şikayet Et
  Bu sıcakta anca senin gibi bir kaç tahtası eksik balık yer koka koka. Yoksa parası olan bile yemez..
  Cevapla