50 milyar dolarlık anlaşmaya dikkat çekti! 'Türkiye'ye ihtiyacımız var'

Türkiye'nin Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile 50 milyar dolarlık anlaşma imzaladığına işaret eden Bosna Hersek Savunma Bakanı Zukan Helez, çalkantılı olan bölgelerinde ve dünyada istikrarlı bir Türkiye'ye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

GİRİŞ 23.07.2023 15:26 GÜNCELLEME 23.07.2023 15:41
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret öncesi AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Helez, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını gidermek için çalıştıklarını, savunma bütçelerinin de arttığını söyledi.

Helez, Türkiye'de demokratik bir ortamda seçimlerin yapıldığını dile getirerek yeni kurulan hükümete tebriklerini iletti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) tüm dünyaya olduğu gibi Bosna Hersek için de tehdit oluşturduğunu vurgulayan Helez, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, büyük bir nüfusa sahip büyük bir ülke. Ayrılıkçılık söz konusu olduğunda, özellikle şiddet yanlısı ayrılıkçılar, onlar dünyanın her yerinde kınanır. Birileri şiddetle bir şeyleri değiştirmek istediğinde bunu da terörizmle yani yasa dışı olarak yaptıklarında bu kınanmalı ve cezalandırılmalıdır. Bizlerin, dünyanın ve çalkantılı olan tüm bölgeyi bir şemsiye altında tutacak istikrarlı bir Türkiye'ye ihtiyacı var. Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile 50 milyar dolarlık anlaşma imzaladılar. İslam ülkeleri açısından Türkiye'nin bu ülkelerle yeni bir sayfa açmasından memnuniyet duyuyorum. İslam dünyasının istikrarlı olması, bize gelen bu göçler, herkes için çok önemli. Orta Doğu'nun ve hatta Kuzey Afrika'nın istikrarlı ve barışçıl olması açısından çok önemli."

 "TÜRKİYE, BOSNA HERSEK'İN ÖNEMLİ DIŞ POLİTİKA MÜTTEFİKLERİNDEN"

İstanbul'da bu yıl 16. kez düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayisi Fuarı'na (IDEF 2023) da katılacağını söyleyen Helez, "Türkiye, Bosna Hersek'in önemli dış politika müttefiklerinden. Türkiye, şüphesiz bizim dostumuz, Bosna Hersek'in bağımsızlığından sonra silahlı kuvvetlerimizin silah ve teçhizatlarında, eğitiminde, gelişmemizde sürekli olarak bize yardımcı olan bir ülke. Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerinde görev yapacak subayların, Türkiye'de eğitim görmeleri çok önemli. Eğitim görenler en yüksek rütbelere geliyor ve bunu devam ettirmek istiyoruz." diye konuştu.

Helez, Türkiye ile askeri alandaki mali işbirliklerini geliştirmek istediklerini, bunun için de gerekli adımları attıklarını kaydetti.

Türkiye'nin kendilerine NATO üyeliği konusunda da yardımcı olduğunu belirten Helez, Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin de önemli hedefleri arasında yer aldığını vurguladı.

"BOSNA HERSEK, EGEMEN, BAĞIMSIZ, BÖLÜNMEZ BİR DEVLETTİR"

Helez, ayrılıkçı söylemleriyle bilinen Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik'in eylemlerine tahammül edemediğini söyledi.

Dodik'in Bosna Hersek'teki savaş sırasında Srebrenitsa'da 1995'te yaşanan soykırımı inkar eden tavrına bir toplantıda tepki gösterdiğini anlatan Helez, şunları kaydetti:

"Brüksel'de, Avrupa Birliği'nin (AB) en üst düzey yetkililerinin önünde söyledim, 'Bosna Hersek sınırlarına dokunursanız savaş, çatışma olur. Kimse onu durduramaz.' Sadece sessiz kaldılar ve başlarını salladılar. Bosna Hersek, egemen, bağımsız, bölünmez bir devlettir. Bu, Bosna Hersek Anayasası'nda belirtilmiştir. Dünyadaki herhangi bir ülke, eğer biri sınırları değiştirmeye çalışırsa, bu savaştır ve buna izin vermeyeceğiz."

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in, "RS, bir devlettir" söylemi olduğunu aktaran Helez, savaşın kimseye faydası olmadığının, Bosna Hersek'in uluslararası alanda tanındığının ve buna saygı duyulması gerektiğinin altını çizdi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 20
 • Poyraz 7 ay önce Şikayet Et
  Türkiyeye öncelikle Türk milletinin ihtiyacı var.Reisim bırak şu dış alkışlarıda millete ümit ver.Biz sirkeden helva yapmasınıda öğrendik milletçe.
  Cevapla
 • Bir Abdullah. 7 ay önce Şikayet Et
  Sözde vekillerin cebine kaynak.Öyle adamlara para yetiştirecek.Çift maaş 147 .Binlira.Ne olur bunu bari sansürlemeyin.rtık canımıza yetti bu 600 öküzü beslemek.
  Cevapla
 • Turan 7 ay önce Şikayet Et
  Beklenen Türk!!!!
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Ötede oyna
  Cevapla
 • Tokat 7 ay önce Şikayet Et
  Uçuyohhhhh
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle