Sigaranın paketine 5 lira zam yolda

Meclis'teki yeni ek vergilerin yasalaşması halinde sigaranın paketi 5 lira zamlanabilir.

Sigaranın paketine 5 lira zam yolda
Sigaranın paketine 5 lira zam yolda
GİRİŞ 09.07.2023 13:06 GÜNCELLEME 09.07.2023 16:51
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Deprem harcamalarının finanse edilmesi için Meclis'e sunulan yasa teklifiyle tütün ürünlerine uygulanan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye çıkarıldı.

Habertürk yazarı Rahim Ak'ın aktardığına göre satış fiyatı üzerinden hesaplanan efektif KDV oranı da yüzde 15,25’ten yüzde 16,67’ye çıktı.

Bir paket sigarada yüzde 82,5 vergi

Böylelikle, 5 Temmuz'daki ÖTV artışıyla endüstrinin ortalama fiyat seviyesindeki bir paket sigaranın üzerindeki toplam vergi yükü yaklaşık yüzde 81’den yüzde 82,5’e yükseldi.

Ak, yeni vergi oranının sigara fiyatlarını nasıl etkileyeceğine dair şu analizi yaptı: Yüzde 63 oranında uygulanan nispi vergi dolayısıyla mali çarpan KDV’nin yüzde 20’ye artırılmasıyla, sigaralar üzerindeki toplam verginin daha da yüksek bir oranı fiyata bağlı hale gelmesini sağladı.

Sigaralar için yaklaşık 6,8 olan mali çarpan 7,5’a yükseldi. Böylece gerçekleşen maliyet artışları fiyatlara yaklaşık 6,8 katı yerine 7,5 katı seviyesinde yansıyacak. Örneğin, 1 TL’lik bir maliyet artışının perakende satış fiyatına yaklaşık 7,5 TL artış olarak yansıtılması gerekecek.

Sigaraya zam gelecek mi? 

Sigara sektöründe ÖTV ve KDV’de gerçekleşen artışların ve mali çarpanın 7,5’a yükselmesinin, ortalama fiyat seviyesindeki bir paket sigaranın perakende satış fiyatında 5 TL’nin üzerinde artış ihtiyacı getireceği hesaplanıyor.

Kur ve enflasyon kaynaklı diğer maliyet artışları ile birlikte düşünüldüğünde bu rakamın daha da artabileceği düşünülüyor. Tütün mamullerinin enflasyon sepetindeki yüzde 4’e yakın ağırlığı düşünüldüğünde maliyetlerin katlanarak fiyata yansımasının enflasyon üzerindeki olumsuz etkisi kaçınılmaz olacak.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 39
 • mmm 9 ay önce Şikayet Et
  Her mahalle aradında adıyman tütüncüsü açılmış
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  vurun abaliya
  Cevapla
 • Ak Partili 9 ay önce Şikayet Et
  Sigara yapılacak olan zamdan Sonrası emekli Maaşlarına Verilen zam oranının Yeniden Değerlendirilmesi Gerekir
  Cevapla
 • Sedat 9 ay önce Şikayet Et
  sigara ile kirayı aynı kefeye koymak nasıl bir anlayış tır...
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  bu nasıl bir zihniyet içen düşünsün ne demek ozaman benimde evim var kiralar 50bin olsun çok'da umrumda diyeyim bu doğrumu
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Sigara içmesen de olur, barınma olmasa olur mu. Ülkemizde bir gün içinde sigaraya harcanan para 200milyondan aşağısı değil. Bu paralar ile kimsenin barınma sorunuda kalmaz. Anlamak isteyene. Bakın duman keyfinize, her nimetin hesabı olacağını düşünmek gerek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle