Yeni kıdem tazminatı tavanı belli oldu

Memurlara yapılan zama birlikte kıdem tazminatı tavanı da değişecek. Yeni dönemde tavan 23 bin 489 lira olarak uygulanacak.

GİRİŞ 06.07.2023 15:41 GÜNCELLEME 06.07.2023 15:41
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Memur maaşlarına yapılan zamla birlikte kıdem tazminatı tavanı da artacak.

Kanun teklifi uyarınca, kıdem tazminatı tavanının belirlenmesinde sadece memur maaş katsayısındaki artış dikkate alınacak.

Memur maaş katsayısı da yüzde 17,55 oranında arttı. Böylece, ocak – haziran döneminde 19 bin 982 lira olarak uygulanan kıdem tazminatı tavanı 23 bin 489 liraya yükselecek.

Kıdem tazminatı tavanının artması, brüt ücreti 20 bin liranın üzerinde olup bu yılın temmuz–aralık döneminde kıdem tazminatı almaya hak kazanan çalışanları etkileyecek.

10 YILLIK ÇALIŞANDA 35 BİN LİRALIK ETKİ VAR

Brüt ücreti 25 bin lira olan ve son iş yerinde 10 yıl hizmeti bulunan bir işçi, haziran ayında işten ayrılmış olsaydı 199 bin 828 TL kıdem tazminatı alabilecekti. Aynı işçi ağustos ayında işten ayrıldığında 234 bin 898 TL kıdem tazminatı alabilecek. Böylelikle yeni işten ayrılacaklar 35 bin 70 lira daha kazançlı olmuş olacak.

ASGARİ ÜCRETLİ İŞÇİ İÇİN KIDEM TAZMİNATI

Asgari ücretle çalışanların kıdem tazminatı da asgari ücrete bağlı olarak artıyor. Asgari ücretli işçinin haziran ayında 10 bin 8 TL olan bir yıllık hizmet karşılığı alabileceği kıdem tazminatı, temmuz ayında 13 bin 414,50 liraya çıktı.

KAYNAK: ENSONHABER
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 23
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  3 senedir bu ince noktayı çözmeye çalışıyordum. Sgk üzrine danışmanlık yapan Özgür erdursun izah etti. Refah payı gelecekte emekli olanları kapsamıyor. mevcut emeklilere refah payı veriyor.
  Cevapla
 • murat 5 ay önce Şikayet Et
  Kıdem tazmınatına yıllardır göz dikmişlerdi erite erite içine ettiler
  Cevapla
 • taner 5 ay önce Şikayet Et
  maaş hesaplama robotu yüzde 20 zam gösteriyor adaletin bumu reis biz emeklileri neden yok sayıyorsun bu adaletsiz maaş sistemine ve düşük kıdem tazminatına onay veriyorsun biz senden hiç umudumuzu kesmemiştik reis yine yüzleri güldürür gönüllere dokunur diyorduk diyordunya çok seviyorum diye sen sadece memurunu seviyormuşsun emekliyi asgari ücretliyi değil
  Cevapla
 • Vatan Sever 5 ay önce Şikayet Et
  O Kidem Tazminatiyla Güzel Mütevazi Bir 20 günluk Havuzlu Villa'da Tatil Yapilicak 10 yillik Tazminatla.Aksini İspat eden varsa Ciksin Karsima Gecen sene Bir Liea Alip İnsanlar Araci Oluyordu Şuanda Kıçı Kirik Bir Linea 500 bin ve Üstü Her gecen gün Eriyor Kidem Tazminati Nese 20 sene Sonra Eşimize İki Burma Bilezik Yapabilirsek Cok Şükür deriz Artik
  Cevapla
 • Anadolu 5 ay önce Şikayet Et
  İşçi emeklisinin İNTİBAK hakkı oldu kul kakkı. İNTİBAK lütfen çıksın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle