Maaşlar ve kira zammı sınırı Meclis'e geliyor!

Kabine ve Meclis’i yoğun bir gündem bekliyor. Memur ve emekli maaşı düzenlemesi, anayasa değişikliği, kira artışlarında yüzde 25 sınırının uzatılması TBMM'de görüşülecek.

GİRİŞ 02.07.2023 07:24 GÜNCELLEME 02.07.2023 09:04
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Memur ve emekli maaşları düzenlemesinin hızla Meclis’in gündemine alınmasına yönelik çalışmalar hızlandırılırken, gözler 4 Temmuz’da açılacak Meclis’e çevrildi. Bu kapsamda en düşük memur maaşının 22 bin lira olması ve emekli aylıklarında yapılacak iyileştirme torba yasada sunulacak. Yasanın Meclis yeniden tatile girmeden önce kısa sürede geçmesi bekleniyor.

KİRAYA YÜZDE 25 SINIRI

Kiracı ve ev sahiplerini karşı karşıya getiren konutlarda kira artışı sorununa yönelik hükümet, ev kira zammını yüzde 25 ile sınırlayan bir düzenlemeyi uygulamaya koymuştu. 1 Temmuz 2023 itibarıyla sona eren uygulamanın 2 Temmuz 2024’e kadar uzatılacağı açıklanmıştı. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bayramdan sonra yüzde 25 artış sınırı getiren düzenlemenin Meclis’in ilk işlerinden olacağını ve düzenlemenin torba kanunla yasalaşacağını söyledi. Bu kapsamda Meclis’in ilk işlerinden birisi de kira fiyatlarındaki artışı yüzde 25 ile sınırlama olacak.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Hükümetin Meclis’in açılmaya başlamasıyla gündemindeki en önemli konular arasında Anayasa değişikliği de bulunuyor. Anayasa değişikliğinin maddeleri içinde başörtü konusu ve aileye ilişkin düzenlemeler olacak. Muhalefet ile anlaşılması durumunda ise çok daha kapsamlı değişikliklerin gündeme gelmesi bekleniyor.

NATO ZİRVESİ HAZIRLIKLARI

NATO’nun 11-12 Temmuz tarihleri arasında Litvanya’nın başkenti Vilnius’daki hükümet ve devlet başkanları zirvesi için Ankara’da kapsamlı hazırlıklar yapılmaya başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Vilnius zirvesi marjında muhataplarıyla yapacağı görüşmelerin planlaması yapılırken, ajandasındaki konu başlıkları da netleşiyor. Erdoğan’ın çantasındaki öncelikli konu başlıkları arasında transatlantik ilişkiler, terörle mücadele, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, Avrupa’da yükselen İslamafobi, İsveç’in NATO üyeliği ve İsveç’teki Kuran’ı Kerim yakma eylemlerinin yanı sıra F-16’ların Türkiye’ye tedarik edilmesi de bulunuyor.

 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 22
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Kira artışı Tüfe olmalı başka şekilde daha çok sıkıntı olacak
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Memur olmayan ne yapacak. Onlar insan değil mi?
  Cevapla
 • mahmuthan 8 ay önce Şikayet Et
  memura en az yüzde 45 ve kira desteği verilmeli. kiralar uçtu. Kamu usulleri aldığı yüzde 45 zam üstüne temmuzdada yüzde 15 arti enflasyon farkı alacak.En az kamu işçi maaşı ikramiyelerle birlikte aylik 30 bine gececek.Bu memur maaş zammına yansitilmalidir.Memerun maaşının yarisi şu an kiraya gitmektedir
  Cevapla
 • Ali Eren 8 ay önce Şikayet Et
  Tefe tüfe ne ise kora zammı ona göre olur.Kişi başı kahvaltı 400 olmuş.Kira zammı yıllık ℅25 olamaz.Marketlerde fiyatlar son 2 yılda 5-6 kat artmış .Kira zammı ℅ 25 olsun .Eee nasıl olacak.
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  kardeşim kira artışı düzenlemesine kimse uymaz bu çözüm olmaz olmaz.bunu devlet kendi kontrolü altına alabilecek resmi bir kontrat yaparak yani kontratsız kiralama olacak.bedel devlet tarafından belirlenen liste fiyatı uygulanacak.bos kalan kiraluk veya satılacak konutlar için bir dure verilecek bu süre dışında ise günlük aylık ağır vergi koyacaksın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle