Ekonomide üç yıllık yol haritasında dikkat çeken 6 başlık

Ekonomide üç yıllık yol haritasının detayları netleşmeye başladı. Enflasyonla kesintisiz mücadele sürecek. Fahiş fiyat ve maliyetler düşürülecek. Çalışanların ücreti vergi dilimine takılmayacak.

GİRİŞ 28.06.2023 13:06 GÜNCELLEME 28.06.2023 13:39
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Türkiye ekonomisinin 2024-2026 dönemine ilişkin yol haritası niteliği taşıyan yeni Orta Vadeli Program için mesai başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile başlayan yeni süreçte ekonomi yönetiminin atacağı adımlar bu programla takvime bağlanacak. Enflasyonla kesintisiz mücadele sürecek, işgücü piyasası reformu yapılacak, fahiş fiyat ve maliyetler düşürecek, çalışanların gelirleri enflasyona karşı korunacak, işgücü piyasası güvenceli esneklik temelinde tasarlanacak. Gelir ve servet eşitsizliğinin azaltılması, dar gelirlinin korunmasını esas alan program Eylül'de açıklanacak. Yeni dönemde ücretlerin düşmesine neden olan Gelir Vergisi Kanunu'ndaki ikinci dilime girmesi de önlenecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek önderliğinde hazırlanan Program'da üç yıllık döneme ilişkin temel ekonomik büyüklükler, makro politikalar, reform adımları yer alacak.

Ekonomi yönetimi, "reel sektörü güçlendirme, gençlere destek, yatırım, kalkınma ve büyük projelere ivme kazandırma, sosyal politikaları yaygınlaştırma ve yeni nesil atılımlara" odaklanacak.

Sabah'ın haberine göre, Ekonominin yol haritasında ön plana çıkacak bazı önemli başlıklar şöyle:

ÜCRETLERE VERGİ AVANTAJI SAĞLANACAK

Enflasyonun çalışan kesim üzerinde tahribat yapması her zaman olduğu gibi önlenecek, refah payı ile telafi edici tedbirler de alınacak.

Gelir eşitsizliğine yol açan uygulamalar belirlenerek yeniden düzenlenecek. Vergi, sübvansiyonlar ve miras hukuku gözden geçirilecek.

Ücretlerin Gelir Vergisi Kanunu'ndaki ikinci dilimine girmesi önlenecek. Şirketlere, girişimcilere yönelik muafiyet, teşvikler ile alt gelir gruplarına yönelik sosyal yardımlar yeniden yapılandırılacak.

İSTİHDAMDA GÜVENCELİ ESNEKLİK

İş gücü piyasası reformları ile işgücü piyasaları güvenceli esneklik temelinde tasarlanacak.

İş sözleşmeleri şirketlerin değişik ihtiyaçlarına bağlı olarak farklılaştırılacak. Süreli iş akitleri kolaylaştırılacak. Ücretlerin belirlenmesinde ekonomik dengeler, işgücü verimliğindeki gelişmeleri gözetecek mekanizmalar geliştirilecek.

İstihdam büroları gibi modellerle geçici istihdam imkânı da sağlanacak. Uzaktan çalışma yöntemleri, aktif işgücü piyasaları geliştirilecek. Hukuk sistemi iş dünyasındaki ihtilafları hızlı ve etkin şekilde çözebilecek yapıya kavuşturulacak.

Girişimcilikte özellikle gençlerde özendirilecek. Genç girişimcilere nakdi destek verilecek, vergi indirim programları uygulanacak.

YATIRIMIN ÖNÜNDE ENGEL KALMAYACAK

Ekonomik büyümenin devamı için doğrudan uluslararası sermaye yatırımları artırılacak. Uluslararası sermaye yatırımları için uygun ortamın yaratılmasına yönelik politikalar izlenecek, kolaylaştırıcı yapılar, teşvik edici ilave düzenlemeler yapılacak.

Kamu harcamaları kompozisyonu uzun dönemde büyümeyi olumlu etkileyecek sektörler lehine dönüştürülecek.

GIDA FİYATLARI DÜŞECEK

Enflasyonun dar gelirliye etkisi azaltılacak. Enflasyon tek haneye düşmesi için sıkılaştırıcı para politikası sürerken, gıda enflasyonunu frenlemek için maliyet düşürücü uygulamalar gelecek.

Tarımsal üretim planlaması öncelik kazanacak. Üretim fazlası bulunan ürünlerden eksiği bulunan ürünlere geçiş desteklenecek. Arz eksiği olan stratejik hububat, bakliyat ekimi mazot, gübre, tohum desteği ve cazip alım fiyatları yoluyla teşvik edilecek.

Tarımsal ürün fiyatları belirlenirken yurt içi girdi maliyetleri de dikkate alınacak. İthal girdi bağımlılığı azaltılacak. Gelir düzeyi düşük vatandaşların harcama kompozisyonu içinde önemli bir yer tutan kira harcamalarını düşürmeye dönük olarak sosyal konut projeleri hızlanacak.

VERGİ YÜKÜ HAFİFLEYECEK

Vergi türleri itibariyle dolaylı vergilerin sistemdeki ağırlığı görece azaltılacak. Vergi denetim personeli takviye edilecek.

Ürün piyasası reformları kapsamında rekabet artırılacak. Girişimciliğe yönelik yasal ve idari engeller ile belirsizlikler son bulacak. Finansal sistem daha da güçlendirilecek.

Finansal ürünlerde çeşitliliğe gidilecek. Sermaye piyasaları derinleştirilecek. Toplam borç stoku içinde döviz cinsi borçların payı azaltılacak, TL cinsi enstrümanlara ağırlık verilecek, döviz rezervleri artırılacak.

KKM'DE STOPAJ AVANTAJI UZATILIYOR

Kur Korumalı Mevduat'ta vatandaşlar için stopaj avantajı yılsonuna kadar uzatılacak. Söz konusu karara ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığının çalışmaları tamamlandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in imzaladığı karar, Cumhurbaşkanlığı'na sunuldu. Tasarruf sahiplerinin, tasarruflarını TL cinsinden açtıkları mevduat ve katılım hesaplarında tutmalarını teşvik etmek ve TL'nin değerinin korunmasını özendirmek amacıyla KKM ve katılım hesaplarına sağlanan vergisel avantajlar devam ettirilecek. T

L mevduat hesaplarıyla yine TL cinsinden açılmış katılım hesaplarından elde edilen gelirler ile bazı menkul kıymetlere uygulanan indirimli tevkifat oranı uygulamasının süresi 31 Aralık 2023'e kadar uzatılacak. Kararın yürürlüğe girmesi için Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor.

KAYNAK: SABAH
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 54
 • Serkan 06 10 ay önce Şikayet Et
  Vergi gelirleri ile ilgili çok kapsamlı bir şekilde çalışma yapmak gerekiyor.Örneğin bir devlet memuru aylık 12 bin lira alıyor ve maaşı devletten aldığı için vergisi otomatik olarak kesiliyor.Ancak bazı meslek grupları varki bir memur maaşını bir günde kazanıyor ama gelirini asgari ücret olarak gösterdiği için hiç vergi vermiyor.Örneğin kuyumcular,taksiciler,dolmuşcular,emlakçılar vs
  Cevapla
 • Kamil 10 ay önce Şikayet Et
  Evet tek sorun bu. Serkan efendi doğru söylüyor. Bunu yabsak sorun çözülür. Her şey guzlelesir. Fakirlik bider. Amarika ve İsrayil bizi o zaman gercekden kıskanır. İnşallah reyisimiz yabacak. Çok vergi getirecek vede denedleyecekm kuyumcular firsadcilik yabamayacakve.de taksiciler helede emlakçılar. Verginizi virin.sisin yüzünüzden fakirlik oluyor.hayinlik kötüdür. Allah a emaned olun
  Cevapla
 • Ersan Sunter 10 ay önce Şikayet Et
  Miiletin istediğini yapın . Gelir getirmeyen işler yapmayın. 1000 adet ruzgar enerjısı 1000 adet gnes enerjısı santralı kuralım
  Cevapla
 • Asil Türk 10 ay önce Şikayet Et
  Bu ev ,araba fiyatlarida giyim ve yiyecekten elektronik ve beyaz eşyaya hepsi asgari ücrete endekslenip 5-10 senede alınabiliyor olmalıdır. Başarı budur. Gerisi teferruattir..
  Cevapla
 • TR Asigi Alamanci 10 ay önce Şikayet Et
  O dedigin hesap hengi ekonomide oluyor sormasi ayip olacak ama Almanya da yasiyorum 2000 euro Maasim var en ucuc ev 2 oda falan 200000+Faizi euro öde bakalim 10 senede nasil ödyeceksin Emtia fiyatlari heryerde artti Ama bir konuda haklisin Yiyecek, giyim,Elektrik su ve egitim fiyatlari Asgari Ücret Endeksli olmali ve gerekirse Devlet Desteklemeli
  Cevapla
 • Hayati 10 ay önce Şikayet Et
  Başarı. Karadenizde doğalgaz vede sirnakda pedrol bulmakdir. Gerisini berisini bilmem. Pedrolu kullanma o zaman.gabar pedrolunu niye kullanıyon.
  Cevapla
 • vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  Her gıda ürünün üzerine zorunlu tavsiye edilen fiyat yazılmalı.. Şütaş en güzelini yapıyor yazıyor sadece o ürünleri alıyorum.. Ama bu fiyat yazısınıda asetonla siliyorlar bunlarında mallarına el koyup tarım kredide satışa çıkarılmalı
  Cevapla
 • Mülayim 10 ay önce Şikayet Et
  Dışarıdan aldığımız şeyleri biz uretemezsek dolar yükselmeye devam eder, katma değerli şeyler üretmemiz lazım ama biz tekstil, domates, kimyevi maddeler, bunlar para etmiyor, zaten enerjiyi de disaridan alıyoruz, külliyen zarar, ihracat 100 milyar olsa döviz bu kadar yükselmezdi...
  Cevapla
 • Oyun 10 ay önce Şikayet Et
  Ne alakası var. Dolar her yerde yükseliyor. Hem İstanbulda hem Orduda vanda bile yükseliyor. Ne alakası var.izmitte otomobiller gidiyor dışarıya.oradada yükseliyor.gercekcicolun. büyük resmi gorun.amarikanim oynlari bunlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle