Bakan Yumaklı'dan "denetim" açıklaması: Öyle bir durum söz konusu değil

Lahmacun, börek, pide gibi ürünlerden artık numune alınmayacağı ve bu ürünlerde hiçbir analiz yapılmayacağı şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Vatandaşlarımız müsterih olsun" dedi.

Bakan Yumaklı'dan "denetim" açıklaması: Öyle bir durum söz konusu değil
Bakan Yumaklı'dan "denetim" açıklaması: Öyle bir durum söz konusu değil
GİRİŞ 24.06.2023 16:06 GÜNCELLEME 24.06.2023 16:18
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İzmir'de bulunan Tarım Ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, özelikle sosyal medyada dolaşan Lahmacun, börek, pide gibi ürünlerden artık numune alınmayacağı ve bu ürünlerde hiçbir analiz yapılmayacağı şeklindeki iddialara yanıt verdi. Bakan Yumaklı, "Öyle bir şey olması mümkün değil. Son noktada bugüne kadar nasıl yapılıyorsa, ne denetimi yapılıyorsa yine aynısı yapılacak. Vatandaşlarımız müsterih olsun" diye konuştu."TAHAMMÜLÜMÜZ VE HOŞGÖRÜMÜZ OLAMAZ"

Kamuoyunda hassasiyet oluşturan gıda denetimleriyle ilgili açıklama yapan Bakan Yumaklı, "Her yıl yaklaşık 2 milyona yakın gıda denetimleri oluyor. Bütün ekiplerimiz sahada her unsuru, mutlaka kendilerine gelen ihbarları, kendilerinin denetim planlarında olanları sahada gerçekleştiriyorlar. Bu konuyla alakalı bir iç talimatın kamuoyu tarafından yanlış anlaşılması var. Bunu haklı görüyorum açıkçası. Bizim bu konuda daha dikkatli olmamız gerekir. Bu tamamen bir iç uygulamanın, iç talimatın yayınlanmasıydı. Arkadaşlarımıza da talimatı verdik. İç talimatları yenileyecekler.

Kamuoyunun da bu hassasiyetini böylece gidermiş olacağız. Bugüne kadar nasıl yapılıyorsa, ne denetimi yapılıyorsa yine aynısı yapılacak. Genele şamil olması mümkün değil ama elbette orada bir yanlış anlama oluşmuş. Denetimin içeriğinde ve niteliğinde bir değişim olmasının imkanı yok, söz konusu bile değil. Türkiye'nin bütün gıda güvenliği, gıda güvencesi üzerinde olan bir bakanlığın bir ürünle anılarak o ürün üzerinden tanımlanmasını düşünemiyorum. O açıdan vereceğim örneği özellikle istirham edeceğim. Sadece bu bir örnek olarak söyleyeyim; lahmacun örneği çok geldi. 'Artık lahmacunun içerisinde her şey olacak mı?' deniyor. Kesinlikle söz konusu değil. Eğer siz bir lahmacun yiyecekseniz onun içerisinde olması gereken neyse onun malzemesini benim arkadaşlarım aynı şekilde kontrol edecekler ve denetleyecekler. Bu zamana kadar ne yapıldıysa, ne olması gerekiyorsa, neye izin verilmesi gerekiyorsa aynı şekilde devam edecek. Bunun dışında bir ürünün içerisindeki malzemelerin ‘Artık istediğiniz gibi bunu yapabilirsiniz’ şeklinde izin verilmesi veya buna izin verecek bir talimatın yayınlanması söz konusu bile değil. Türkiye'nin gıda güvenliği kendisine emanet edilmiş bir bakanlığın bu şekilde elbette gündem olması çok hoş değil. Kafalarda hiçbir şekilde istifam olmasın. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Biz her zaman buradayız. Bu tür kötü kullanımlara hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Zerre kadar da tahammülümüz ve bununla ilgili herhangi bir hoşgörümüz olamaz" açıklamasında bulundu.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • Qwerty 10 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım. Hu haberleri yapanları niye kaale alıyorsunuz ki. Amaçları belki . Görev engellemek. Zaman çalmak. Sallayın gitsin ne olduğu belli olmayanlar. Lütfen işimize bakalım. Yapacağınız daha çok şey var memleketimiz için
  Cevapla
 • Kul insan 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiye 'de denetim olmazsa Milletimizi enayi yerine koyacak o kadar çok aşağılıklar var ki . İyi ki iyi insanlar halen çoğunlukta. Çocuklara gençlere iyi örnek olanlara selamlar.
  Cevapla
 • Murat 10 ay önce Şikayet Et
  Delinin biri kuyuya taş atar, kırk akıllı çıkaracağız diye uğraşır...
  Cevapla
 • yazı/yorum 10 ay önce Şikayet Et
  yahu şu sosyal medya yalanları yüzünden ne kadar vakit ve enerji kaybediyoruz. sosyal medya kullanımı ehliyete ve sorumluluğa tabi olmalı. herkes resmi kimliği ile hesap açabilmeli.
  Cevapla