Katar ve Çin arasında 27 yıllık LNG anlaşması

Katar bir yıl içerisinde ikinci kez Çinli bir kamu şirketiyle büyük bir doğalgaz tedarik anlaşması imzaladı.

Katar ve Çin arasında 27 yıllık LNG anlaşması
Katar ve Çin arasında 27 yıllık LNG anlaşması
GİRİŞ 20.06.2023 16:29 GÜNCELLEME 20.06.2023 16:37

Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) ve QatarEnergy'nin imzaladığı 27 yıllık anlaşma kapsamında Çin Katar'dan yılda 4 milyon metrik ton LNG satın alacak.

QatarEnergy'nin başkanı ve CEO'su Saad al-Kaabi'nin açıklamasına göre, Çinli şirket Katar'ın North Field East (NFE) doğalgaz sahası genişletme projesinde de hisse sahibi olacak.

Söz konusu hisse, sahadan çıkan doğalgazın sıvılaştırıldığı bir tesisin yüzde 5'ine tekabül ediyor. Tesisin yıllık kapasitesi 8 milyon ton büyüklüğünde.

QatarEnergy geçen yılın Kasım ayında Çin'in Sinopec şirketiyle de yılda 4 milyon tonu kapsayacak şekilde anlaşmıştı. Sinopec de aynı şekilde 8 milyon ton kapasiteye sahip bir tesisin %5'ine denk gelecek pay satın almıştı.

İlk kez Financial Times'da yer alan anlaşma ile QatarEnergy Asyalı bir alıcıya saha genişletme projesinden LNG satışı gerçekleştirmek üzere üçüncü anlaşmasını imzalamış olacak.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.