Tüm gözler yeni yönetimin açıklayacağı kararda! Artış bekleniyor...

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Mehmet Şimşek'in, Merkez Bankası Başkanlığı'na Hafize Gaye Erkan'ın getirilmesinin ardından tüm gözler yeni yönetimin alacağı ilk faiz kararına çevrildi.

GİRİŞ 17.06.2023 07:48 GÜNCELLEME 17.06.2023 11:19
Bu Habere 210 Yorum Yapılmış

Ekonomistler haftaya açıklanacak karar ile faizin 1075 baz puan artışla yüzde 19,25'e çıkarılmasını bekliyor. Ekonomistlerin yıl sonu faiz tahmini ise yüzde 25.

Seçimlerin ardından kabinede değişikliğe giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini Mehmet Şimşek'e verdi. Şimşek ile birlikte Merkez Bankası Başkanlığı'na da Hafize Gaye Erkan getirildi. Yeni ekonomi yönetiminin faiz politikasını nasıl yürüteceği en çok merak edilenler arasında.

EKONOMİSTLER SERT HAMLE BEKLİYOR

Yeni dönemin ilk faiz kararı 22 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilecek. Ekonomistler, haftaya yapılacak TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Merkez'den sert bir hamle bekliyor.

1075 PUAN ARTIŞ BEKLENİYOR

AA Finans'ın 18 ekonomist ile gerçekleştirdiği PPK toplantısına yönelik beklenti anketinin sonuçları yayınlandı. Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 1075 baz puan artırım yönünde gerçekleşti.

YIL SONU BEKLENTİSİ YÜZDE 25

Anket sonuçlarına göre, 350 ila 2.150 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 12 ile yüzde 30 arasında, yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 18 ile 35 arasında yer aldı. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 25 oldu.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 210
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Kredi kartı ve kmh faizleri borçlular için sabitlenmeli veya yapılandırma yapılmalı
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  FAİZ artmamalı, faiz lobisine boyun eğmeyin
  Cevapla
 • İsmail 5 ay önce Şikayet Et
  Ekonomist arkadaşlar kendinizi buralarda asgari ücretle harcamayın bakın hafize hanımın maaşı amerikada 15 milyon dolarmış sizi orda kaparlar bu ekonomi dehasıyla.
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  yeni ekonomi yönetimine güvenmiyorum biri İngiltere biri amerikalı reisi ise bunlara mecbur eden bizim doyumsuzluğumuz ve açgözlülüğümüz
  Cevapla
 • Smail 5 ay önce Şikayet Et
  Helal be abim. Net sorunu buldun ve çözdün.
  Cevapla
 • fatih 5 ay önce Şikayet Et
  peki nasıl olacak u iş. politika faizi artışı yani merkez bankası bankalara o faizle satacak. bankalarda müşterilere yüksek faiz le kredi verecek. peki bu iş böyle olacaksa biz neden 2 yıldır bu sıkıntıları çektik. böyle işmi olur. hadi canım
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Zaten şu an bankalar yüzde 40 50 lerden faiz veriyor. Bankalar hiç düşmedi ki faizi. Faiz zaten haram. Ama ne faiz sıfırlandı nede enflasyon. Bi yerde bişeyler yanlış gitti. Tek gördüğüm toplumun ahlakı sıfırlandı hatta eksilere düştük.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle