Yeni patronun vaadine inanan işçiye tazminat müjdesi!

Bir çalışanı, daha iyi şartlarda iş vaadiyle, eski iş yerinden istifa ettirip işe almayan patronu mahkeme haksız buldu. Davalının işçinin eski iş yerinden doğan tazminat hakkını ödemesine hükmedildi.

Yeni patronun vaadine inanan işçiye tazminat müjdesi!
Yeni patronun vaadine inanan işçiye tazminat müjdesi!
GİRİŞ 11.06.2023 10:35 GÜNCELLEME 11.06.2023 10:35

Çalıştığı iş yerinden daha iyi şartları vadeden başka bir işverenin iş yerine geçmek için istifa eden işçiye müjde niteliğinde bir karar geldi. 

B.K. isimli çalışan daha iyi şartlarda bulduğu iş için çalıştığı yerden istifa etti. Ancak aradan geçen süreye rağmen vaatte bulunan işveren, B.K.'yi işe almadı.

Hem işinden hem tazminatından olan mağdur işçi, iş mahkemesine başvurdu. 

Mahkeme, kıdem tazminatı ve diğer taleplerin kabulüne hükmetti. Davalı işveren kararı istinafa taşıdı. Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı.

HEM KIDEM TAZMİNATI HEM ALACAĞI MAAŞ 

Yeni işverene güvenerek işinden istifa eden personelin işe başlatılmaması halinde, personelin mahrum kalınan kıdem tazminatı ile işe başlayana kadar doğan ücret alacağını işe almayan işverenden talep edebileceğine hükmetti.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

"Dava dosyasında yer alan icap ve kabul içeren ve HMK'nın 199 maddesine göre belge niteliğindeki içeriği inkar edilmeyen yazışmalara göre, davalının işinden istifasının istendiği ve davacının bu şekilde davrandığı ortadadır. Sözleşmenin imzası için istenen belgelerin sunulması ve göreve başlamasının bildirildiği ve bu aşamada işe alınmasından vazgeçildiğinden; davacının kıdem tazminat miktarı ile yeniden işe girdiği süre kadar ücret alacağına dayalı zararını tazminat olarak talep hakkı olup mahkemenin kararı isabetli bulunmuştur."

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.