Yüksekten satarız diye ev alanlar dikkat! TCMB'den beklenen hamle fiyatları düşürdü

Merkez Bankası’nın faizde artışa gideceği beklentisi konut fiyatlarını yüzde 20 düşürdü.

GİRİŞ 10.06.2023 11:55 GÜNCELLEME 10.06.2023 15:36
Bu Habere 191 Yorum Yapılmış

Şimdilik bu düşüş Beşiktaş’ta olan dairelere yansıdı ancak emlakçılar, faiz artışının devam etmesi sonucunda konut fiyatlarındaki düşüşün Türkiye’ye yayılacağını söyledi.


Yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Mehmet Şimşek'in getirilmesiyle gözler Merkez Bankası'nın faiz politikasına çevrildi. Piyasada Merkez Bankası'nın ilk toplantıda faizi artıracağı yönünde beklenti oluştu. Faiz artışı tahmini son dönemde yatırım aracı olarak görülen konutta talebi düşürdü. Talepteki gerileme fiyatlara gerileme olarak yansıdı. İstanbul Beşiktaş’ta daire fiyatları yüzde 20 düştü. Faizde artışa gidilmesinin konut fiyatlarının genelinde düşüşe neden olacağı öngörülüyor. Emlakçılar yaklaşık 2 aydır konut satamadıklarını söyledi.

“FAİZ ARTIRIMI DEVAM EDERSE KONUT FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ DEVAM EDER”

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde konut fiyatlarında gerileme yaşandığını belirten emlakçı Şerafettin Başaran, “Merkez Bankası'nın faiz yükselteceği beklentisi konut fiyatlarının gerilemesi neden oldu. Şu anda konut fiyatlarında yüzde 20 gibi bir düşüş var. Faiz artırımı devam ederse düşüşün tüm Türkiye’ye yayılacağını düşünüyorum. Şu anda konuta talep çok az. Faizlerin yükselmesi bunu daha da tetikleyecektir. Yaşanan durgunluk seçim öncesinde de vardı şu anda da devam ediyor. Telefonlarımız çok az çalıyor desek yeridir. Yaklaşık 2 aydır daire satamıyorum. Ev sahipleri geliyor fakat dairelerini şu fiyattan sat gibi tekliflerle geliyorlar. Bizler ev satacak vatandaşlara piyasa değerlendirmesi yaparak fiyatta veriyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: İHA
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 191
 • Idris kaya 1 yıl önce Şikayet Et
  Tapuda depo olarak gorunnen daireye 60000 tl istoyorlar devketimiz.bunlarada care.bulsun.bodrumu.bozmuş.daire yapmiş.ver suruyelye kiraya.vatandaş.ne.yaoarsa.yapsin.dugün.yapamiyir.insanlar acil.olark.konutlara.care.istiyoruz
  Cevapla
 • Halil ibrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  Normal bi evin değeri 700 800 bin tl max ne olursa olsun
  Cevapla
 • hasana 1 yıl önce Şikayet Et
  Konut fiyatları sıkıştı. İleri gidemiyor. Bir süre daha direnip düşeceğini tahmin ediyorum. Konut fiyatlarını etkileyen en önemli unsur demir çimento değil arsa fiyatları. Geçen sene 300 istenen arsa şimdi 1.500 isteniyor. Buna çözüm bulunursa yada tedbir alınırsa konut fiyatları daha çok düşer.
  Cevapla
 • Goksel 1 yıl önce Şikayet Et
  Beşiktaş'ta evler eski, fiyatlar şişmiş, millet depremden korkuyor, beşiktaş'taki eve 10 milyon vereceğine yeni ve sağlam bir eve 4-5 milyon vermek daha mantıklı.
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiç bir gerçek veriye dayanmayan BOMBOŞ bir haber.Kaynak olarak Beşiktaş'ta ki emlakçı gösteriliyor.Milyonlarca yabancının geldiği, Dünya'nın en büyük deprem felaketlerinden birini yaşayan ülkede konut fiyatı nasıl düşer?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle