Petrol fiyatlarını yükselten hamle kriz çıkardı: Biden'la dalga geçip ABD'yi tehdit etmiş

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki kavganın son perdesinde ilkinin ikincisini ABD ekonomisine zarar vermekle tehdit ettiği iddia edildi.

GİRİŞ 10.06.2023 09:03 GÜNCELLEME 10.06.2023 09:16
Bu Habere 133 Yorum Yapılmış

Rusya ve Çin'le iyi ilişkilerini İran ve Suriye'yle normalleşmeyle taçlandırmanın üzerine petrol üretimini azaltmaya devam ederek Washington'ın çıkarlarının hilafına ABD'den bağımsız politikalarını tırmandıran Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ABD Başkanı Joe Biden'a karşı el yükselttiği belirtildi.

The Washington Post gazetesi, bir Discord sunucusuna sızan gizli bir belgeye dayanarak, Riyad'ın Washington'ın arzusunun tersine ham petrol üretimini azaltma kararının ardından Biden yönetiminin Suudi kraliyetiyle ilişkileri yeniden değerlendireceğini söylemesine Selman'ın tepkisini aktardı.

'ABD YÖNETİMİYLE ARTIK İŞİM OLMAZ'

Buna göre Biden'ın Suudi Arabistan'ı cezalandırması halinde, ABD yönetimiyle artık muhatap olmayacağı uyarısında bulunan Veliaht Prens, ayrıca 'Washington için önemli ekonomik sonuçları olacağı' tehdidinde bulundu. Haberde tehdidin ele geçirilen bir iletişimden mi alındığı yoksa Riyad'dan Washington'a özel olarak gönderilen bir mesaj mı olduğu belirtilmedi.

PETROL KAPIŞMASI

Ukrayna'daki ihtilaf nedeniyle Moskova'yı petrol ticaretine yönelik yaptırımlarla cezalandırmaya çalışan Biden yönetimi, Riyad'la ilgili memnuniyetsizliğini ekim ayında Rusya'nın da aralarında bulunduğu OPEC+ büyük petrol üreticileri grubunun üretimi günde 2 milyon varil kısmaya karar vermesinin ardından net şekilde dışa vurmuştu.

Biden, o dönemde CNN'e verdiği röportajda nasıl bir adım atacağını belirtmeden "Rusya'yla birlikte yaptıklarının bazı sonuçları olacak" demişti.

ABD KÖRFEZ'DE 'KAYIP'

Suudi Veliahtı'nın Rusya ve Çin'le ilişkileri geliştirip Çin'e petrol ve gaz ithalatında yuan kullanılması yönünde adımlar atması, Biden'ın petrol üretiminin artırılması için açtığı telefonlara çıkmayıp OPEC+'da petrol üretiminin kısılması kararları aldırarak Biden'ı Riyad'a ayağına ziyarete getirmesi, ama petrol politikalarını değiştirmemesi, bunun üzerine Biden'ın Suudi Arabistan'ı Rusya'nın tarafını tutmakla suçlayıp misilleme tehdidinde bulunması, fakat hiçbir şey yapamaması, Washington'ı aciz duruma düşürdü.

Biden ile Selman temmuzdan beri görüşmezken, son dönemde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Suudi Arabistan'ı ziyaret etti.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 133
 • Realite 1 yıl önce Şikayet Et
  Selman yillardir çok zekice ve kararlı bir duruş sergiliyor,.Bugün bakıyoruz 22 tane ülkesi olan Arap medeniyetlerinin öncülüğünü çekiyor, bu gayet normal çünkü ülkesi 2 milyara yakın müslümanın kutsal saydığı bir noktada, Ve saygın bir aile mensubu.Sadece Ortadoğu da defil avrupa ve bir çok bölgede çok etkin büyük işler yapacağı benziyor.
  Cevapla
 • Alp 1 yıl önce Şikayet Et
  Dolara karşı kim savaş açtıysa yenildi iktidarını kaybetti yada toprağını basit birşey değil dolar ile savaşmak
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 1 yıl önce Şikayet Et
  O eskidenmiş.
  Cevapla
 • halil 1 yıl önce Şikayet Et
  Artık geleceği türkiye, çin ve rusya dizayn edecek. Körfez ülkeleri abd den kurtulup bu ülkelerin peşinden gidecek. Coniler bütün dünyanın baş belasıdır. Türk yüzyılı türk birliğiyle öyle bi parlayacakki akdenizde bizden izinsin kimse bişey yapamayacak
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD bir taraftan; Sunni IŞID ve İŞİD’in hedefinin sadece Şİİ İran olmasıyla “SUNNİ-Şİİ” savaşı çıkarmaya çalışırken,diğer taraftan Üst akıl, Türkiye-İran yakınlaşmasından çekinmektedir. Küreye el bastırdığı SUUDLARIN, ABD güdümünden kurtulmaya çabalarsa, SUUDLARIN Türkiyeye yaklaşmasını önlemek için "KAŞIKÇI'yı Türkiyede öldürüp SUUDLARLA,TÜRKİYE arasına nifak tohumu ekmiştir.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Selmanı cok yaşatmazlar..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle