Kandil Barajı'nda ilk balıklar hasat edildi

Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde Ceyhan Nehri üzerindeki Kandil Barajı’nda kurulan ağ kafeslerde yetiştirilen alabalıkların ilk hasadı yapıldı.

Kandil Barajı'nda ilk balıklar hasat edildi
Kandil Barajı'nda ilk balıklar hasat edildi
GİRİŞ 06.06.2023 14:55 GÜNCELLEME 06.06.2023 14:56
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Baraj gölü üzerine kurulan 14 tesiste yetiştirilen ve ilk hasadı yapılan 5 bin ton alabalık, işlendikten sonra Avrupa Birliği ülkeleri ve Rusya başta olmak üzere dünyanın birçok yerine ihraç edileceği bildirildi.

Kandil Barajı, 10 bin tonluk kapasitesi ile sadece Kahramanmaraş’ın değil Türkiye’nin en önemli ağ kafeste alabalık üretim merkezi haline geldi. Baraj gölüne 500 milyon liralık yatırımla 14 ayrı işletme kuruldu. Geçen yıl Ekim-Kasım aylarında Kandil Barajı’nın suları ile ile buluşan milyonlarca yavru balık, yeterli büyüklüğe ulaşmalarının ardından Hasat edildi. 10 ton kapasitenin 7 bin tonunun faaliyete geçtiği baraj gölünde ilk kez yapılan hasatta yaklaşık 5 bin tonluk bir rakama ulaşıldı. İşletmelerde devam eden hasadın Temmuz ayına kadar sürmesinin beklendiği ifade edildi.

Hasat edilen balıklar, özel kamyonlarla başta Isparta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrindeki işletmelere gönderiliyor. Burada işlenen balıkların Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere Rusya ve ABD'ye de ihraç edildiği bildirildi.

Halihazırda 100’ü doğrudan olmak üzere yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayan alabalık tesislerinin, Kahramanmaraş’ı Türkiye’nin en büyük Balık üretim merkezleri arasında ikinci sıraya yükseltmesini sağlayacağı kaydedildi. Kandil Baraj Gölü’nün tam kapasitesinin kullanılmasıyla birlikte yıllık üretim miktarının yaklaşık 16 bin tona çıkacağı belirtildi.

Kandil Barajının, devasa yatırımla hem bölge hem de ülke ekonomisine ciddi katkı sunmasının beklendiği ifade edildi.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 11
 • Vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  Önce kendi insanı deyip fazlasını ihraç etsek. Fiyatlar düşse rahat rahat olmaz ama ayda bir balık yesek.
  Cevapla
 • mab 10 ay önce Şikayet Et
  İçme suyu barjlarında balık yetiştirme olamazmı su devamlı akar nokta.
  Cevapla
 • Mehmet 10 ay önce Şikayet Et
  İnşallah Reis Sesimi duyar.Bizim Acilen (Su Ürünleri )Deniz ürünleri Bakanlığı kurulmalı.Dört Tarafımız Denizlerle çevrili biz bundan gereği gibi faydalanabilsek Dünyayı besleriz.Nokta.....
  Cevapla
 • MuhammedAli 10 ay önce Şikayet Et
  Alirken dikkatli olalim bazi baliklar terörist pkk li olabilir :)
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Yarın akşam eve dönerken alabalık alacağım ve bu okuduklarımı hatırlayarak ailemle birlikte afiyetle yiyeceğim. Veeeeee hatta okuduğum bu yazıyı da alabalıklarımızı afiyetle yerken anlatacağım. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle