Halden markete şeftalide yüzde 285 kâr

Adana Meyve-Sebze Hali'nde kilosu 3-7 lira olan şeftali, market raflarında 27 liradan satılıyor. Masraflar hariç tutulursa satıştan yüzde 285 oranında kâr elde ediliyor.

Halden markete şeftalide yüzde 285 kâr
Halden markete şeftalide yüzde 285 kâr
GİRİŞ 06.06.2023 12:31 GÜNCELLEME 06.06.2023 13:23
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Çukurova’da mevsimine göre meyve-sebze hasatları devam ederken, elde edilen ürünler de tezgahlardaki yerini alıyor. Son dönemde Adana ve Mersin’deki bahçelerden toplanan şeftali, ilk durağı olan meyve-sebze halinden sonra market raflarına gidiyor. Şeftalinin kilosu Adana meyve, sebze halinde kalitesine göre 3-7 lira arasında değişirken, bu fiyat market raflarında 27 liraya kadar çıkıyor. Dikkat çeken bu fiyat farkının önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mahsun Doğan, üreticinin ve vatandaşın mağdur olduğunu kaydetti.

‘ÜRÜNÜN YÜZDE 60’I KORSAN SATILIYOR’

Halde düşük fiyata rağmen şeftali satmakta zorlandıklarını anlatan Doğan, "Biz 7 liraya satamazken marketler 27 liraya satıyor. Neden bunun denetimi yapılmıyor? Adana’nın birçok bölgesinde korsan şekilde ürün satışı yapılıyor. Israrla söylememize rağmen bunun denetimi sağlanmıyor. Üretici olarak mağdur duruma düşüyoruz. Hasat edilen ürünün yüzde 35-40’ı meyve-sebze haline gelirken yüzde 60’a yakını korsan şekilde satılıyor. Neden hale ürün girmiyor da dışarıda korsan olarak satılıyor? Biz vergiye tabiyiz ama dışarısı değil” dedi.

‘ESKİDEN KAR MARJI UYGULAMASI VARDI’

Ürünler pahalı olunca hal esnafının suçlandığını belirten Adana Kabzımallar Odası Onursal Başkanı Ali Batman ise "Hal esnafı günah keçisi oluyor. Asla ilgisi yoktur. Şu anda şeftalinin haldeki fiyatı belli. Marketlere denetim yok. Serbest fiyat modelinin kalkması lazım. Eskiden kar marjı uygulaması vardı. 100 liraya kadar olan üründe yüzde 35, 100 liranın üzerindeki üründe yüzde 30 kar marjı vardı. Hal çıkış faturasına göre denetim yapılırdı. Ama şimdi o denetim yapılmıyor. Sadece burada denetim var. Ama korsan çalışanlar istediği gibi at koşturuyor. Hale giren 50 kamyonsa dışarıya 150 kamyon ürün gidiyor” diye konuştu.

KAYNAK: DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 26
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  tarim bakanligi ne yapiyo bu iste yazik ureticiye okadar uras zahmet cek araci daha cok kazansin
  Cevapla
 • abdullah 23 11 ay önce Şikayet Et
  bütün bunların sebebi kamuda liyakatsiz kişilerin iş başında olmasından kaynaklanıyor.devlet çiftiçinin gübresini,ilacını,azotunu,yemini temin edecek çiftçi üretecek devlet gidip kapısından ürünü alacak ve vatandaşa ulaştıracak.ama bu kurumlar çiftliğe çevrilmeyecek profesyonel idareciler olacak Mehmet Gürcan karakaş gibi.
  Cevapla
 • Recep 11 ay önce Şikayet Et
  1simitin maliyeti 2 Lira ama satışı 8-10lira
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Bizim bürokratlar yatsın haram olsun sizin aldığınız paralar
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Serbest piyasa uygulaması bize göre değil,kalkmalı ve sıkı denetim yapılmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle