Kasaplar Federasyonu'ndan kurbanlık fiyatlarını şişirecek açıklama!

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yardımcı'nın, Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklama endişe uyandırdı. Yardımcı, küçükbaş hayvanların 7 bin TL, büyükbaşların ise 84 bin TL'den başlayacağını söyledi.

GİRİŞ 04.06.2023 11:22 GÜNCELLEME 05.06.2023 12:13
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Kurban Bayramı’na sayılı gün kala, Türkiye'deki küçükbaş ve büyükbaş varlığı ve fiyatları merak konusu oldu. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda 1 milyona yakın büyükbaş, 22 milyon civarı da küçükbaş hayvan satışı gerçekleşti.

2023 yılı kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvan oranını değerlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, hayvan sayısının yeterli düzeyde olduğunu belirtti. Türkiye genelinde 20 milyon büyükbaş, 64 milyon küçükbaş hayvan olduğunu belirten Yardımcı, et fiyatlarına dikkati çekti. Fiyatların normal olduğunu da belirten Başkan Yardımcı, küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların canlı kilo fiyatının 140-160 TL arasında olduğunu söyledi. Yardımcı, “Fiyatlar biraz geçen seneyi aratıyor. Yem ve besicilik maliyetlerinden dolayı fiyatlar arttı, ancak anormal değil. Geçen sene ete hiç zam olmadı. Daha yeni yüzde 100 zam geldi. Piyasada canlı küçükbaş 140-160 TL arası, büyükbaş 150-160 TL arasında" dedi.

Osman Yardımcı, kilogram fiyatlarının yanı sıra vatandaşın cebinden kurbanlık almak için çıkacak asgari rakamı da açıkladı. Kurban pazarlarının yakın zamanda kurulmaya başlayacağını belirten Yardımcı, “Koç almaya kalksanız en kötü şartta 7-8 bin TL, büyükbaşın hisse fiyatı ise asgari olarak 12-15 bin TL arasında değişiyor. Büyükbaş kurbanlıkların 7 hisse olduğu düşünüldüğünde bir büyükbaş kurbanlığın fiyatı bu yıl asgari 84 bin TL olacak" diye konuştu.

Et fiyatlarının piyasa koşullarına göre normal olduğunu, Kurban Bayramı öncesinde yapılan spekülasyonlara vatandaşın inanmaması gerektiğini kaydeden Osman Yardımcı, aile işletmelerinin desteklenmesiyle bu sorunun ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Avrupa'da aile işletmelerinin desteklendiğini kaydeden Yardımcı, bu yöntemin en hızlı şekilde hükümet tarafından desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: DHA
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 42
 • ismail 3 ay önce Şikayet Et
  Finans mahkemeleri şartki spkilatif sözler cezasız kalmasın
  Cevapla
 • Türkiye Yüzyılı* 3 ay önce Şikayet Et
  Kurban Bayramı ikramiyeleri Ramazan bayramından farklı miktar olması gerekir.Hükümetimiz Memur,işçi ve emeklisinin kurban alımında katkıda bulunmasını temenni ediyoruz.Bu yıl için 5 bin TL ikramiye verilmesi uygundur.
  Cevapla
 • Antepli 3 ay önce Şikayet Et
  Adamlar keyfi zam yapıyor. Dur diyen yok
  Cevapla
 • yistif - Rize 3 ay önce Şikayet Et
  Bu fiyatlara kim nasıl keser bende merak ediyorum. Farz değil zaten kurban kesmek. Gücü olanın yerine getirmesi ve hali vakti yerinde olmayanlara dağıtması, eşi dostu ile yemesi ve evine ayırması gereken bir ibadet. Rabbim herkese layıkıyla bütün ibadetlerini yerine getirmeyi nasip eylesin.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  bu fiyata çok kişi bağış yapar ben şimdiye kadar keserdim kendim bu sene bağış yaparım her halde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle