Türkiye Bankalar Birliği, güvenlik uyarısı yaptı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), banka ve müşteriler arasında gerçekleştirilen işlemlerde aracılık etmediği uyarısında bulundu.

GİRİŞ 02.06.2023 14:54 GÜNCELLEME 02.06.2023 14:58
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye Bankalar Birliği, doğrudan banka ile müşteri arasında gerçekleştirilecek hesap açılışı, kredi başvurusu gibi işlemlere aracılık etmediğini bildirdi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye Bankalar Birliği’nden gönderildiği görünümü verilmiş elektronik posta iletileri vasıtasıyla “krediniz hazır”, “vadeli hesabınız açılacaktır”, “banka bakiye bilgileriniz incelenmiş, hesap açılışına engel görülmemiştir” ve “ihtiyaçlarınıza en uygun krediyi sizin için analiz edelim” gibi vaatler sunulduğu belirlenmiştir. Bu sahte iletilerin, banka müşterilerinin kişisel ve banka bilgilerini almaya yönelik ve dolandırıcılık amacıyla gönderildiği anlaşılmaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği, doğrudan banka ile Müşteri arasında gerçekleştirilecek hesap açılışı, kredi başvurusu gibi işlemlere aracılık etmemekte, bankaların müşterilerinin bankacılık işlemlerinde kullandıkları kişisel nitelikli bilgileri veya banka hesap durumu bilgilerini hiçbir şekil ve surette talep etmemekte, tavsiyede bulunmamaktadır.

Bu itibarla, bir dolandırıcılık olayına maruz kalınmaması için kişisel bilgiler, hesap durumuna ait veriler, Banka hesap ile kredi kartı bilgileri ve güvenlik şifrelerinin paylaşılmaması bir davranış haline dönüştürülmelidir. Mağduriyet yaşanmaması için güvenlik uyarılarına hassasiyet gösterilerek, sahte e-posta iletilerine karşı dikkatli olunmalıdır. "

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
    Kredi kartı avansları kapalı, madem kapatacaktınız neden yüksek limitlerle insanları borç batağına attınız
    Cevapla