Son dakika: Erdoğan ile görüşmede 'isim önerisi' detayı! Şimşek teklifi kabul etti mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Maliye ve Hazine eski Bakanı Mehmet Şimşek'in arasındaki görüşmeye ilişkin dikkat çeken detaylar netleşmeye başladı. Hürriyet yazarı Selvi de net ifadelerle Şimşek'in yeni kabinede yer alacağını duyurdu.

GİRİŞ 02.06.2023 07:06 GÜNCELLEME 02.06.2023 11:01
Bu Habere 142 Yorum Yapılmış

Edinilen bilgilere göre Mehmet Şimşek’in görüşmeye hazırlıklı gittiği, Türkiye’nin ekonomik tablosuna ilişkin kapsamlı bir sunum yaptığı belirtildi.

Şimşek’in 2,5 saat süren sunumunda Erdoğan’a, mevcut ekonomik programın küresel ekonomik gelişmeler de dikkate alınarak revize edilmesi gerektiğini anlattığı öğrenildi.

"50 MİLYAR DOLARLIK FON GİRİŞİ SAĞLANABİLİR"

Görüşmede Şimşek, yeni bir finans politikası ve yönetiminin şart olduğunu ayrıca faiz politikaları konusunda toleranslı davranılması gerektiğini söyleyerek "Yeni bir para politikası uygulamaya konulmalı, güven ortamı sağlanmalı. Uluslararası piyasalar ülkelerin merkez bankalarının ne yaptığına bakar. Bu nedenle Merkez Bankası başkanlığı çok önemlidir. Merkez Bankası yönetimi konusunda adım atılması gerektiğini düşünüyorum. Güven ortamı oluşursa, Türkiye’ye ilk etapta 50 milyar dolarlık bir fon girişi olacaktır. Bu fonun girişi bir anlamda diğerlerine de referans olacaktır ve devamı gelecektir" ifadelerini kullandığı belirtildi.

MERKEZ BANKASI İÇİN İSİM ÖNERİSİ

Faiz politikaları konusunda "Toleranslı davranılması" gerektiği fikrine Cumhurbaşkanı'nın itiraz ettiği, ancak Şimşek'in faiz ve para politikalarında atılması gereken adımları aşama aşama anlattığı ifade edildi.

Öte yandan, Erdoğan’ın, Merkez Bankası yönetimi için isim istediği, Şimşek’in ise birden fazla isim sayarak öneride bulunduğu öğrenildi.

SELVİ DUYURDU: EKONOMİ YÖNETİMİ ŞİMŞEK'TE

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde, Mehmet Şimşek'in dün Başkan Erdoğan ile iki kez görüştüğünü ve ekonomi yönetimini üstlenmeye karar verdiğini duyurdu. 

Abdulkadir Selvi, Şimşek’in Merkez Bankası yönetimi ve faiz konusunda güvenceye ihtiyacının olduğunu ve dün yapılan görüşmelerde o güvenceyi aldığını belirtti.

İşte Selvi'nin yazısındaki ilgili kısım;

Bu kabinede en önemli koltuklardan biri ekonomi yönetimiydi. Yerli, yabancı yatırımcı Mehmet Şimşek ekonomi yönetimini üstlenecek mi diye soruyordu. Mehmet Şimşek dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la iki kez görüştü ve sonunda ekonomi yönetimini üstlenmeye karar verdi.

Rahatça ekonomi yönetimi Mehmet Şimşek’te diyebiliriz. Bu seçimlerde AK Parti’yi en çok ekonomi zorladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonominin başına Mehmet Şimşek’i getirerek çok önemli bir adım attı. Mehmet Şimşek’in ismi piyasalara moral oldu.

Çünkü nasıl bir ekonomi modeli uygulanacağı önemliydi. Mehmet Şimşek’in reel ekonominin gereklerini yerine getireceği konusunda bir güven var. Geçmişte ekonomi yönetimindeki tercihleri piyasa dostu tercihlerdi. İç ve dış piyasalarda kendisine karşı büyük bir güven oluşmuştu.

Şimşek’in Merkez Bankası yönetimi ve faiz konusunda güvenceye ihtiyacı vardı. Dün iki kez bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan o güvenceyi aldıktan sonra ekonomi yönetimini üstlenmeyi kabul etti.

BLOOMBERG DE YAZDI: KABİNEYE GİRMESİ KESİN

Bloomberg'de yer alan habere göre; Mehmet Şimşek'in "tam yetkili Hazine ve Maliye Bakanı" olarak kabineye girmesi kesin. 

Piyasalar Pazartesi gününden beri Mehmet Şimşek'in ekonomi yönetiminin başa geçeceğini fiyatlıyor. 

Mehmet Şimşek son olarak başkanlık sistemine geçmeden önce Maliye Bakanı olarak görev yapıyordu. Bloomberg'e konuşan kaynaklar Mehmet Şimşek'in tam yetkili olacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2. turdaki zaferinin ardından yaptığı açıklamada "Uluslararası itibara sahip bir ekonomi yönetimi oluşturma" sözü vermişti. 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 142
 • İşçi kardeşiniz 11 ay önce Şikayet Et
  Çalışma bakanı değişsin de diğer bakanlıklara kim gelirse gelsin.calisanin alım gücü nu koruyacak düşüncede olan bir seçilmiş artık kaçınılmaz hal aldı.
  Cevapla
 • sıfırcı 11 ay önce Şikayet Et
  paradan 1 sıfır atılsın
  Cevapla
 • Atabeg 11 ay önce Şikayet Et
  Yeni hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek olacaktır...şimdiden hayırlı olsun
  Cevapla
 • ramiz akın 11 ay önce Şikayet Et
  siz hiç ekonomisi kötü ama bağımsız kalabilmiş bir ülke gördünüz mü? Güçlü ekonomin varsa hükmedebilirsin. O nedenle şimşek gibi piyasaya güven verecek uzmanların görev alması lazım. Her işte duygusal davranılmaz. Umarım bir gün faizlerin gerçek manada sıfırı gördüğü zamanlara kısa sürede geliriz.
  Cevapla
 • hormonsuz fikir 11 ay önce Şikayet Et
  sistemi kırmak istiyorsan sistemden güçlü ve sisteme bağımlı olmaman lazım. diğer türlü sistem seni öğütür ve durum güvenlik meselesi halini alır. ekonomisi batmış bir ülke kendini savunamaz. O nedenle akılcı ve uzun vadeli planlar dahilinde gücü kaybetmeden hedefe ilerlemek lazım. bunun için de şimşek gibi işinin ehli insanlar lazım. Ekonomiyi kumar masası olarak görmemek lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle