Mersin'de havaalanı yeri tartışmaları

Doğu Akdeniz Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİFED) Başkanı Süleyman Onatça, Mersin'e kurulması düşünülen havaalanın Erdemli ilçesine bağlı Kumkuyu beldesinde ve turizme yönelik yapılmasından yana olduklarını bildirdi.

Mersin'de havaalanı yeri tartışmaları
Mersin'de havaalanı yeri tartışmaları
GİRİŞ 18.07.2008 13:04 GÜNCELLEME 18.07.2008 13:04
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Onatça, yaptığı açıklamada, Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) ev sahipliğinde yapılan DASİFED'in olağan yönetim kurulu toplantısında, Mersin'de yapılması düşünülen havaalanı konusunun görüşüldüğünü belirtti.

Yönetim kurulunun benimsediği yöntemin, Adana Uluslararası Havalimanı kapasitesinin artırılması ve Mersin yolcularının ulaşımının rahatlatılması için havaalanına otoyol bağlantısının yapılması olduğunu belirten Onatça, şunları kaydetti:

''Ayrıca, Mersin'e eğer bir havaalanı kurulacaksa, bunun Erdemli ilçesine bağlı Kumkuyu beldesinde, turizm hareketliliğine yönelik ve altyapısı buna uygun olarak yapılmasından yanayız. Böylece hem Adana hava ulaşımında rahatlar, hem de Mersin'in turizmden kaynaklanan ihtiyacı giderilmiş olur. Bu önerinin dikkate alınmasını diliyoruz.''

Onatça, toplantıda, ucuz olduğu için Ürdün'den mazot alan Türk TIR sürücülerine Suriye'nin bir süredir 400 dolar ceza uygulaması konusunu Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın incelemeye almasını, Çukurova Kalkınma Ajansına da, nitelikli ve bölgeyi bilen genel sekreterin atanmasını beklediklerini bildirdi.

(aa)

YORUMLAR 3
 • Furkan Taha 15 yıl önce Şikayet Et
  Havaalanı Silifkeye. Silifke'de Kıbrıs savaşında havaalanı olarak kullanılmış olan Taşucu yakınındaki YERİ BİLE HAZIR. Silifke 3 yol ağzı olduğu için Hem Mut, hem Aydıncık,Anamur, Hem de Gülnar gibi yerlerin HAVAALANI ihtiyacını da karşılar. Tabii ki Gülnar-Silifke, Mut-Silifke ve Anamur-Silifke arası otoban da yapmak gerekir.
  Cevapla
 • imdat ülker 15 yıl önce Şikayet Et
  havaalanı bahane. bakalım havaalanını taşınmasını istedikleri arazide kimlerin arsaları tarlaları varda kimleri zengin edecekler turizmi düşündüklerinden değil çıkar ilişkisi sadece bu tartışma..
  Cevapla
 • serdar alp 15 yıl önce Şikayet Et
  luzumsuz bir iş. 1983'den bugüne mersinde yaşıyoruz.nevşehir'den göç ettik.mersin'i ve adana'yı iyi bilirim.çeyrek asırdır mersindeyim hava alanına ihtiyaç yoktur.daha öncelikli hizmetler bekliyoruz.şahsi arabayla adana havaalanı 45 dak.kumkuyu-adana havaalanı 75dak.gençler iş istiyor,metro istiyor,huzurlu bir kent istiyor,idman yurdunu süper ligde görmek istiyor.
  Cevapla