Petrol ve doğal gaz için kritik ortaklık! TPAO sinyali verdi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa'da Azerbaycan gazına talebin arttığını belirterek, 'Görülecek çok iş var. TANAP ve TAP genişletilmelidir.' açıklaması enerji sektöründe yeni anlaşmaları masaya getirebilir.

Petrol ve doğal gaz için kritik ortaklık! TPAO sinyali verdi
Petrol ve doğal gaz için kritik ortaklık! TPAO sinyali verdi
GİRİŞ 31.05.2023 16:19 GÜNCELLEME 31.05.2023 16:23
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Aliyev, 28. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı ile 11. Uluslararası Hazar Enerji ve Yenilenebilir Enerji Fuarını kapsayan Bakü Enerji Haftası'nın açılışına katıldı.

Etkinlikte konuşan İlham Aliyev, Azerbaycan'ın 1990'lı yıllardan itibaren uyguladığı petrol ve doğal gaz politikalarına değinerek, "Başarılı sürdürülebilir kalkınma hamlemiz ve enerji politikalarımız sayesinde siyasi bağımsızlık elde ettik." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Aliyev, "Batılı ortaklarımızın katkılarıyla Avrasya'nın enerji haritasını değiştiren bir ağ kurduk. Azerbaycan, hem üretici, hem transit hem tüketici olarak kendini daha çok güvende hissediyor. Enerji güvenliği bugün ulusal güvenliğe eşdeğerdir." dedi.

Avrupa ile enerji alanındaki ilişkilere de değinen Aliyev, şöyle konuştu:

"Petrol boruları inşa ettik, gaz altyapısını inşa ettik. Tarihi başarı elde ettik. Enerji güvenliği sadece güzergahların çeşitlendirilmesi değil, kaynakların da çeşitlendirilmesidir. Enerji güvenliğini güçlendirmek için ortaklarımızla bir ekip halinde çalışıyoruz. Avrupa Birliği liderlerinin Azerbaycan'ı 'güvenilir ortak' ve 'Pan Avrupa gaz tedarikçisi' şeklinde nitelendirmesinden gurur duyuyoruz. 2027'ye kadar Avrupa pazarına gaz ihracatını 2 kat artırmayı planlıyoruz. Bu tamamen gerçekçidir. Avrupa'ya 2022'de 8 milyar metreküp, 2023'te 12 milyar metreküp doğal gaz ihraç ettik. Kaynaklarımız göz önünde bulundurulduğunda bu rakam 2027'de en az 20 milyar metreküpe ulaşacak."

Avrupa'da Azerbaycan gazına talebin arttığını, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Sırbistan gibi ülkelerin de Azerbaycan'dan gaz aldıklarını ve alacaklarını dile getiren Aliyev, "Görülecek çok iş var. TANAP ve TAP genişletilmelidir. Avrupa'da ara bağlantıların (Interconnector) sayısı artırılmalı, tüm bu işler koordineli şekilde yürütülmelidir. Çünkü biz üreteceğimiz gazı nereye satacağımızı bilmeliyiz." diye konuştu.

Etkinlikte, ABD Başkanı Joe Biden ile İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın Bakü Enerji Haftası dolayısıyla Cumhurbaşkanı Aliyev'e gönderdikleri mesajlar da okundu.

TPAO STANDINI ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) standını da ziyaret ederek, TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin ile Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı'dan bilgi aldı.

TPAO'nun da sponsorları arasında bulunduğu Bakü Enerji Haftası kapsamındaki fuarlara 37 ülkeden 326 şirket katılıyor.

28. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı ile 11. Uluslararası Hazar Enerji ve Yenilenebilir Enerji Fuarı, 2 Haziran Cuma gününe kadar sürecek.

PETROL VE DOĞAL GAZ DA KRİTİK ORTAKLIK! TPAO SİNYALİ VERDİ

Bakü'de yarın düzenlenecek enerji forumu öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Genel Müdür Melih Han Bilgin, SOCAR ile Türkiye'deki açık deniz arama ve çıkarma projelerinde işbirliğine açık olduklarını ifade ederek, "Sadece Azerbaycan'da değil Türkiye'de de SOCAR ile işbirliği yapabileceğimiz projeler var. Denizde, açık denizde. Bunu da SOCAR ile masada değerlendiriyoruz. Türkiye kendi açık denizinde olan işlerde SOCAR ile birlikte hareket etmek ister" dedi.

Bilgin bir soru üzerine iki şirketin Sakarya gaz sahası projesinde birlikte çalışabileceklerini belirterek, "Ortak üretim, ortak geliştirme, ortak arama (konularında olabilir). TPAO, SOCAR ile Türkiye'de işler yapabilir, karşılığında Hazar Denizi'nde TPAO, SOCAR ile işler yapabilir" dedi.

Bilgin SOCAR ile Azerbaycan'da işbirliği yapılabilecek projelerin hangileri olabileceği hakkında ise bilgi vermedi.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 18
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar hava civa yaptığınıza göre. Borular yunanistandan beleşe geçiyor demek ki. Yada bir önemli kendimiz sanıyoruz. Yada siz işin tamamını anlatamayıp bizden bir şeyler gizliyorsunuz.
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Yavas olun,ucmaya kalkmadan bizim avrupaya bagli oldugumuzu unutmayalim.Bosuna bizi 40 senedir köpek gibi kapilarinda bekletmiyorlar.Cok ögrenmemiz lazim,cok
  Cevapla
 • Hans 1 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi yahudi oyunu ile alırlar bu petrolleri eğer almazlarsa adam değilim sizde gram beyin olmadığından,! Alman çok moda bu oyunda, yada Azeri Yahudisi, veya herhangibi bir dost,! Ulan satma satma ortamda alma sadece sen ve yanlız devletin olsun özelde giremez yasak koydum...!
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  fransa hariç tüm avrupa ülkelerine satılsın.
  Cevapla
 • zafer42 1 yıl önce Şikayet Et
  Masallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle