Tayland faizi 8 yılın en yüksek seviyesine çıkarttı

Tayland Merkez Bankası enflasyonla mücadele için politika faizini 8 yılın en yüksek seviyesine çıkarttı.

Tayland faizi 8 yılın en yüksek seviyesine çıkarttı
Tayland faizi 8 yılın en yüksek seviyesine çıkarttı
GİRİŞ 31.05.2023 11:24 GÜNCELLEME 31.05.2023 11:24

Tayland Merkez Bankası Para Politikası Komitesi oy birliğiyle politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 2'ye yükseltti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de bu yöndeydi. Politika faizi en son Ocak 2015'te bu seviyeye yükseltilmişti.

Manşet enflasyon geçen Ağustos'ta yüzde 7,86 ile zirve yapmasının ardından her ay kademeli olarak yavaşladı ve Nisan ayında yüzde 2,76 ile bankanın yüzde 1 - 3 hedefine geri döndü ancak banka, talep yönlü riskler nedeniyle faiz artışlarını sürdürüyor. Turizme bağlı olarak tüketimin artması ve yeni hükümetin popülist söylemleriyle harcamaların artma ihtimali temel riskler olarak görülüyor.

Banka açıklamasında enflasyonda kademeli düşüşün süreceğini belirti.

Tayland para birimi baht geçen ay yüzde 1,5 civarında değer kaybetmiş, yabancı yatırımcılar hisse ve tahvillerde satışa geçmişti.

Banka Rusya-Ukrayna savaşı ve pandemi kaynaklı yüksek enflasyon nedeniyle geçen Ağustos'ta yüzde 0,5 olan politika faizini artırmaya başlamıştı.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.