Türkiye Denizkurdu’nu, Yunanistan Kataigis’i iptal etti

Türkiye ve Yunanistan, planlı deniz tatbikatlarını karşılıklı olarak iptal etme kararı aldı. Türkiye Deniz Kurdu’nu, Yunanistan ise Kataigis tatbikatlarını iptal etti.

Türkiye Denizkurdu’nu, Yunanistan Kataigis’i iptal etti
Türkiye Denizkurdu’nu, Yunanistan Kataigis’i iptal etti
GİRİŞ 29.05.2023 16:28 GÜNCELLEME 29.05.2023 16:29
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin pozitif gündemle geliştirilmesine yönelik karşılıklı önemli birer adım daha atıldı. Yunanistan, her sene gerçekleştirdiği Kataigis Tatbikatı’nın yerine küçük çaplı bir eğitim yaparken; Türk Silahlı Kuvvetleri de Denizkurdu Tatbikatı‘nın yerine taktik eğitimler gerçekleştirecek.

Savunma ve güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Yunanistan tarafından her yıl tüm Ege Denizi’ni kapsayacak şekilde mayıs-haziran aylarında icra edilen Kataigis Tatbikatı yerine, eğitim standartlarını idameye yönelik küçük çaplı faaliyetler yerine getirildi.

Bunun üzerine Milli Savunma Bakanlığı da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın planlı faaliyetlerinde düzenlemeye gitti. Her sene haziran ayının ilk haftasında su üstü gemileri, denizaltılar, insanlı ve insansız hava araçları dahil 200’ün üzerinde unsurla binlerce personelin katıldığı Denizkurdu Tatbikatı yerine uluslararası ilişkiler ve mütekabiliyet ilkeleri doğrultusunda tatbikat yerine taktik eğitimler gerçekleştirilecek.

TANSİYONU DÜŞÜREN ADIMLAR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan gelişmelere yönelik yaptığı değerlendirmelerde, Türkiye’nin hiçbir komşumuza karşı saldırgan tutum içinde olmadığını belirterek, “Uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, diyalog ve barışçıl yol ve yöntemlerle sorunların çözülmesinden yanayız. Ege Denizi dostluk denizi olsun, zenginlikleri adil şekilde iki tarafın insanları paylaşsın, güven içinde, mutlu müreffeh şekilde yaşasınlar diyoruz. İki ülke arasında turizm döneminde tatbikatların yapılmamasına yönelik moratoryum var. Bunu genişletmeye hazırız” açıklamalarında bulunmuştu.

Öte yandan, Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos ise “asrın felaketi” olarak nitelendirilen 6 Şubat depremlerinin ardından Bakan Akar’ın daveti üzerine nisan ayının başında Hatay’ı ziyaret etmiş, iki bakan deprem bölgesindeki görüşmesinin ardından, komşu iki ülke arasında iyi komşuluk ilişkilerine dayalı gündemin geliştirilmesi konusunda mutabık kalındığı açıklanmıştı.

DENİZKURDU-I ve II/2023 Tatbikatı, 1-4 Haziran 2023 ve 6-12 Haziran 2023 tarihleri arasında icra edilecekti.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 13
 • Nenehdkwk 1 yıl önce Şikayet Et
  İki ülkede de seçimler sebebiyle iç piyasaya yönelik oy çalışmaları sonuçlandığından bu girişimlere gerek kalmadı. Gelecek seçimler yaklaşınca tekrar başlarlar
  Cevapla
 • ysd 1 yıl önce Şikayet Et
  Güçlen dimi olur
  Cevapla
 • Kizilelma 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu gidin Ege denizine tcg ye iniş kalkiş yapin tb3 ve kizelm ile sonra atin bir füze atinanin üstünden adriatik denizine paşif kalmayalim
  Cevapla
 • Hartur 1 yıl önce Şikayet Et
  Turizm mevsiminde iptal bize değil yunana yarar.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan erinde gecinde Türkiyenin himayesine girecek.Bana hayalci demeyin.Olması gereken budur,AB sömürür ama Türkiye ihya eder.Sadece islam ülkeleri değil bütün komşularımız bize muhtaç durumda.
  Cevapla
 • koray derik 1 yıl önce Şikayet Et
  ümmet kıbrıs ta rumun tarafını tutuyor. bizden beklentileri var fakat bu bizi gerçekten sevdikleri saydıkları anlamına gelmiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle