Türkiye'ye petrol ve gaz teklifi: Birlikte kuralım

Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH), Türk iş insanlarını Libya'da yatırım yapmaya ve Libya özel sektörüyle ilişkilerini geliştirmeye çağırdı.

GİRİŞ 26.05.2023 11:12 GÜNCELLEME 26.05.2023 11:23
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

UBH Ekonomi ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Muhammed el-Huveyc, Türk-Libya İş Adamları Konseyinden bir heyetle Bakanlığın Trablus'taki yerleşkesinde bir araya geldi.

Ekonomik bağların güçlendirilmesi ve işletme sahipleri ile yatırımcılar arasında ağ oluşturmayı hedefleyen toplantıda Türk şirketlerinin Libya'da çeşitli sektörlerde altyapının geliştirilmesindeki rolüne değinildi.

TÜRKİYE'YE PETROL VE GAZ TEKLİFİ: BİRLİKTE KURALIM

Taraflar petrol ve gaz sektöründeki yatırım projelerini ve Libya Ulusal Petrol Şirketinin gözetiminde petrol ürünleri için rafineriler kurma konusunu ele aldı.

Libya Sağlık Bakanlığını desteklemek için iki ülkedeki sağlık alanındaki özel sektör arasında ortaklığın güçlendirilmesi ve başkent Trablus'ta ortak bir hastane kurulması kararlaştırıldı.

Libyalı Bakan Huveyc, toplantıda, Türk insanlarını Libya özel sektörüyle ilişkileri geliştirmeye ve yatırım yapmaya çağırdı.

Huveyc'in yatırım daveti yaptığı alanların limanları geliştirmek, serbest ve özel ticari bölgeler kurmak, Afrika pazarına yönelik transit ticareti canlandırmak ve ülkenin tüm bölgelerinde sanayi ve tarım projelerinin yerleşmesine katkıda bulunmayı içerdiği belirtildi.

TÜRKİYE, ZOR ANLARDA LİBYA'NIN YANINDA

UBH Başbakan Yardımcısı Ramazan Bucenah 9 Mayıs'ta, ülkenin güney bölgelerini ve şehirlerini enerji, tarım ve sanayi alanlarında kalkındırmak için Türk şirketleriyle verimli işbirlikleri gerçekleştirmeyi arzuladıklarını söylemişti.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Trablus ofisi tarafından 17 Mayıs'ta düzenlenen gala yemeği programında iki ülke ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulunmuş ve Türkiye’nin zor anlarda her zaman Libya’nın yanında olduğunu söylemişti.

MÜSİAD’ın Trablus ofisi 17 Mayıs'ta Libya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed el-Huveyc, Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz ve MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı’nın katıldığı törenle açılmıştı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 29
 • Kutahyali 1 hafta önce Şikayet Et
  Müslümanlar tez zamanda birleşmeli ittifak etmeli du anda gayri muslumanlar gibi
  Cevapla
 • Mgl 1 hafta önce Şikayet Et
  Türk askerinin libyada ne işi var? Ne işi varmış askerimizin orda ,görün işte...adamlar kendileri teklf getiriyor ,sömürülmektense Türkiye ile çalışmak istiyorlar
  Cevapla
 • Veli 1 hafta önce Şikayet Et
  Cudi dağın içi ve çevresi gabar Silopi ırak suriye sınırına doğru her 500 metreden bir sontaj vurun Göreceksiniz Irak küvete akan petrol hepsi ordan geçiyor tam noktasını tespit edilmesi durumunda Türkiye Dubai geçer Şam ve haleb e kadar kör sağır insanlar bile payını almaya gelirler. Cudi çevresinde petrol denizi var
  Cevapla
 • Mgl 1 hafta önce Şikayet Et
  Oralarda petrol kaynıyor,ve bize yedirmek istemiyor cavur,israil boşuna pkkyı oraya musallat etmedi,oraları onlara havlattırıyor
  Cevapla
 • Neoturk 1 hafta önce Şikayet Et
  Neden olmazsinki, Haftet Türkiyede yargilqnacak Fransa piyonlarini Türkiyeye teslim ve Libya bize ait olmali
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  turkiye cok buyuyecek cok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle