Maaşı geciken EYT'liye avans imkanı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emekli aylığı 90 gün içinde bağlanamayan EYT'liler için avans düzenlemesi olduğunu duyurdu. Emekli adayları 2 Haziran'dan sonra avans talebinde bulunabilecek.

GİRİŞ 26.05.2023 09:46 GÜNCELLEME 26.05.2023 10:24
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin resmen hayata geçirilmesiyle 2 milyonu aşkın kişiye emeklilik yolu açıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları gece gündüz demeden EYT müracaatında bulunanların dosyalarını inceleyip karara bağlanıyor. Maaşı geciken EYT'liler için ise avans müjdesi geldi.

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, emekli aylığı 90 gün içinde bağlanamayanlar için avans düzenlemesi olduğunu duyurdu. Kurumun resmi internet sitesinde yer alan 2018/38 Sayılı SGK Genelgesi'nde, emeklilik müracaatını yapmasına rağmen 90 gün içerisinde maaşı bağlanmayan emekli adayları için avans düzenlemesini kapsıyor. Düzenlemeye göre EYT'liler SGK'dan avans talebinde bulunabilir. EYT'nin resmen hayata geçirildiği 3 Mart 2023 günü emeklilik müracaatında bulunmasına rağmen maaşı halen bağlanamayan emekli adayları 2 Haziran'dan sonra kurumdan avans talebinde bulunabilecek.

AVANSLAR AYLIKTAN MAHSUP EDİLECEK

Ödenen avanslar, bağlanan emekli aylığından mahsup edilecek. Yönetmeliğe göre, emekli aylığının 90 gün içinde ödenememesi durumunda SGK tarafından aylık bağlamaya hak kazandığı tespit edilen kişilere, yazılı talepte bulunmaları halinde ilerideki emekli aylığı alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor.

AVANS MİKTARI NE KADAR?

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 2018/38 sayılı genelgesinin ilgili bölümünde şu ifadelere yer veriliyor: "Kuruma tahsis talebinde bulunan sigortalı ve hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, Kurumca gelir ve aylık bağlanmasına hak kazandığı anlaşılan sigortalı ve hak sahiplerine yazılı talepte bulunmaları halinde, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebilecektir. Avans miktarı her üç ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin üç katını, gelirlerde ise net asgari ücretin iki katını geçmemek üzere Kurumca belirlenecektir. Avansın bağlanacak gelir ve aylık birikmiş tutarından fazla olan bölümü, müteakip gelir ve aylıklarından 1/4 oranında kesilerek mahsup edilecektir."

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Her ay başka bir aya sarkıyor bu iş .bakan mayısın sonu diyor sgk ya soruyoruz 3 ay daha sürer diyor.
  Cevapla
 • Türkiye, 1 yıl önce Şikayet Et
  Teknolojinin geldiği aşamaya baktığımızda 90 günlük süre nedir? Bir biri ile konuşan akıllı araçlar yapabiliyorken, emeklilik işlemlerinin yürümesi için düzgün bir sistem kurulamıyor mu? Mesela, şartlarında ilave düzenleme gerektirmeyenler hızlıca sisteme katılabilmelidir.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  BU HALKA MÜSTAHAK hemde bin kere hakediyorsunuz ben akp nin yerinde olsam size öyle bir acımasız olurumki aç bile bırakmam dahada beter süründürürüm!!! Reis diye diye kabile hâlinde bir ülke haline getirdiniz Türkiye'yi!!!
  Cevapla
 • ÇİFTÇİLER 1 yıl önce Şikayet Et
  SAYIN CUMHURBAŞKANIM GARİBAN BAGKURLULARIN SESİNİ DUYUN VE PİRİM SAYISINI 9000 BİNDEN 7200 DÜŞÜRÜN SAYGILARIMLa
  Cevapla
 • kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakan BİLGİN " Ay sonuna kadar bütün eyt lilerin maaşları bağlanacak " demişti . Avans istemiyoruz. bir EYT li olarak maaşımın baglanmasını bekliyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle