Zigana biletleri bile ucuzlattı

Türkiye ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise 3. en uzun çift tüp kara yolu tüneli olan Yeni Zigana Tüneli, bölgede yük ve yolcu taşımacılığındaki lojistik maliyetleri düşürdü. Bölgede 100 lira olan otobüs biletleri 80 liraya kadar düştü.

Zigana biletleri bile ucuzlattı
Zigana biletleri bile ucuzlattı
GİRİŞ 25.05.2023 15:13 GÜNCELLEME 25.05.2023 15:29
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Yeni Zigana Tüneli’nin Cumhurbşakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafındın 3 Mayıs günü vatandaşların hizmetine sunulmasıyla; dik yokuşlar, sisli yollar ve keskin virajlar yerini konforlu ve güvenli ulaşıma bıraktı. Zigana Tüneli, sürücüler ve yolcular için güvenli ve hızlı ulaşım sağlamanın yanında lojistik maliyetleri de önemli ölçüde düşürdü. Bölgede yük ve yolcu taşımacılığı yapan vatandaşlar Zigana Tüneli ile lojistik maliyetlerin azaldığını belirtti.

YAKIT TÜKETİMİ AZALDI ARAÇLARIN ÖMRÜ UZADI

TIR Şoförü Gökhan Parlak, "Trabzon-Gümüşhane-Erzurum arasında yük taşımacılığı yapıyorum. Zigana Tüneli açılmadan önce Gümüşhane ile Trabzon arasında ağır vasıta olan aracımın akaryakıt tüketimi yaklaşık 85 litreydi. Tünelin açılmasıyla birlikte bu rakam 50 litreye kadar düştü" dedi. Gümüşhane-Trabzon arası yolcu taşımacılığı yapan Gümüşvadi Kooperatifi Başkanı İlker Yalçın, "Bilet fiyatlarımız Zigana Tüneli öncesinde 100 TL civarındaydı. Şimdi, fiyatlar 80 liraya kadar düştü. Bunun yanında sis, kar, buz, heyelan riskleri de ortadan kalktı. Ulaşım süremiz 1 saatin altına indi" diye konuştu.

Tünel aynı zamanda ulaşım süresini kısaltarak sürücülerin tamir masraflarını da düşürdü. Oto Yedek Parçacısı Taner Ülker ise şöyle konuştu: "Özellikle ağır tonajlı araçlar, Zigana Dağı’nı inerken sürekli fren kullanmak zorundaydı, bu da en az ayda bir kez balata değişimini gerektiriyordu. Bir balata takımı 2 bin TL. Dağı inip çıkmak araçların parça kırmasına ve yıpranmasına neden oluyordu. Zigana Dağı adeta teğet geçiliyor ve şoförler fren bile kullanmıyor. Zigana Tüneli araçların ömrünü uzattı."

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 23
 • Yarrahimin bashi 11 ay önce Şikayet Et
  2 3 yıl önce bilet 30 TL ydi
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Recep Tayyip Erdoğan
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Chpliler şöyle diyodur. Tunel yokken daha iyiydi temiz havada doğayı seyrederek gidyorduk. Tunel doğayı tahrip etti. O kadar çıkan toprak nereye gitti...
  Cevapla
 • Anadolu Aslanı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sarayburnunda yere insanlar takılıp düşsün diye maket eserleri yapılmış. Nankörlük etmeyelim büyük eser ve yüzyılın en büyük yatırımı. Bir de musluk açılışı. Musluk yeni açıldı ya halkımız bu teknolojiyi görsün. Dünya nereye gelmiş. Kemal gibi mağara devri yaşamıyor
  Cevapla
 • selçuk 1 yıl önce Şikayet Et
  gümüşvadi kooperatifi başkanı ben tünel açılmadan önce gittim 90 tl idi şimdi 85 tl doğruyu konuşun 100 tlden 80 hiç düşmedi fiyatlar ziğana tünelinide yapanlardan allah razı olsun kurtulduk virajdan taş düşmesinden
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle