Bayraktar'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Hakikati çarpıtmaktan yorulmadınız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösteren Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, "Biz gerçekleri anlatmaktan yorulduk, siz ise cümle arasına, kelime oyunlarıyla sıkıştırılmış ifadelerle hakikati çarpıtmaktan yorulmadınız." dedi.

GİRİŞ 25.05.2023 12:20 GÜNCELLEME 25.05.2023 15:55
Bu Habere 106 Yorum Yapılmış

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, katıldığı Youtube yayınında Baykar ile ilgili ifadelerine tepki gösterdi. Haluk Bayraktar, "Sn. Kılıçdaroğlu, Baykar'dan bahsederken "tek sorunumuz rekabet ortamının yaratılması" demişsiniz. Sadece siz değil, son dönemde karşılaştığımız iftira ve karalamaları dile getirenler de bu temelsiz argümana sarıldılar." ifadelerini kullandı.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

Sn. Kılıçdaroğlu, Baykar'dan bahsederken "tek sorunumuz rekabet ortamının yaratılması" demişsiniz.

Sadece siz değil, son dönemde karşılaştığımız iftira ve karalamaları dile getirenler de bu temelsiz argümana sarıldılar.

Daha önce size ve diğerlerine cevaben anlattıklarımızı tekrar tane tane izah edeceğim.

Hatırlarsanız, Milli SİHA’lara jitem diyen, bize devlet şirketlerinden insan kaynağı çalma iftirası atan, belediyeden para aldığımız yalanını söyleyen vekillerinizi neden Diyarbakır’da, İzmir’de, Malatya’da listelerde yükselttiğiniz sorusunu cevaplamamıştınız. Sezgin Tanrıkulu’nun ismi verilince duymazdan gelmiştiniz.

Rahmetli Babamız bu iftiraları size yıllar önce mektupla ve telefonda şikayet etmiş fakat o zaman da duyarsız kalmıştınız.

Nihayet, başka bir iftirayı siz atınca, Babamız Özdemir Bey size dava açmış ve mahkeme sizi tazminata mahkum etmişti.

Kazanılacak tutarın da şehit ailelerine bağışlanmasını vasiyet etmişti.

Bu tutarsız halinizi bir kez daha milletimizin takdirine sunuyoruz.

Rekabet meselesine gelince...

Baykar, rekabet sayesinde doğdu, rekabet ederek sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından biri oldu.

Türkiye Baykar’dan önce İsrail’den İHA alıyordu. Baykar İHA üretti, İsrail firmasıyla rekabet etti ve Türkiye’ye daha kaliteli İHA’ları 10’da 1 maliyetle tedarik etti.

Hâlihazırda Türkiye’de İHA üretimi yapan biri vakıf şirketi, 7 firma var. Hangi tekelden bahsediyorsunuz?

Baykar, ABD, İsrail ve Çin firmalarını rekabette geride bıraktı, 30 ülkeye ihracat yaptı. Dünyanın en büyük İHA ihracatçısı oldu.

BİZ Mİ REKABETTEN ÇEKİNECEĞİZ?

Baykar, şimdiye kadar Ar-Ge yatırımının tamamını öz kaynaklarıyla yaptı. Tek kuruş nakit, devlet hibesi ya da banka kredisi almadı. Elde ettiği tüm gelirlerin %75’ini, bu yılki gelirlerinin %99,3’ünü ihracattan kazandı. 2022 ihracatı 1.2 milyar dolar.

REKABETTEN NEDEN KORKALIM?

Türkiye’de toplam savunma harcamaları içinde Baykar’ın payı %1’in altında. Hangi tekelden bahsediyorsunuz?

Baykar’ın öncülüğünde 2.5 milyonu aşkın ziyaretçinin katılımı ile düzenlenen Teknofest’te bu yıl yarışan 332 bin takım ve 1 milyon genç içinde 4.000’den fazla İHA takımı vardı. Bu yarışmalardan yepyeni teknoloji şirketleri doğuyor.

SİZ DEĞİL TÜRKİYE’DEN, DÜNYADAN BİZE BENZER BİR ÖRNEK DAHA GÖSTEREBİLİR MİSİNİZ?

Yunanistan'dan Amerika'ya kadar dünyanın en önemli yayın organları Milli SİHA'larımızın paradigma değiştirdiğini, savunma doktrinlerinin yeniden yazıldığına dair makaleler yayınladı. Ancak içerde yaptığımız işe dair söylenen, yazılan, hep aynı algı, hep aynı iftiralar...

BAYKAR REKABETTEN KAÇAR MI?

Desteklerken (!) keşke hakikati çarpıtmasaymışsınız.

Tekrar anlatayım; derdimiz Türkiye’de tekel olmak filan değil. Biz Türkiye için, terörle mücadelemiz için bu İHA’ları ürettik. Asıl Baykar öncesinde tekel ve yurtdışı bağımlılığı vardı. Ülkemizin bu alanda yakaladığı dünya liderliğini sürdürmesini istiyoruz. Nuri Demirağ’a konulan engeller konulsa, üretim izni verilmese, test uçuşları için izin verilmese, bu İHA’lar geliştirilmeye nasıl devam edilecek?

Amasız, fakatsız bir desteğinizi görmek için daha ne olması lazım…

Bizim için "rekabete girmeden iş yapıyorlar" iması yapmaktan vazgeçin.

Bizi ziyaretinizi tekrar tekrar anlatıyorsunuz. Fakat o ziyarette size anlattıklarımızı da, sonrasında ortaya koyduklarımızı da malesef hiç anlamamışsınız.

Biz gerçekleri anlatmaktan yorulduk, siz ise cümle arasına, kelime oyunlarıyla sıkıştırılmış ifadelerle hakikati çarpıtmaktan yorulmadınız.

Destek talebimiz yok, TAKOZ koymayın başka ihsan istemeyiz…

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 106
 • zorbey 1 yıl önce Şikayet Et
  daha nekadar kiviracaksiniz,yav anlasana isiniz bitti,siz artik türkiyenin yüz yilini seyretmekle kalacaksiniz, gerci hayatiniz seyirle izinle gecti,öyle atam izindeyizle olmaz,izinden dönün artik
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis sen bunları boşver bunlar ayak takımı. Kk nın seviyesi -0,00001 gibi bişey. Senin yorulduğuna değmez
  Cevapla
 • Cezayir 1 yıl önce Şikayet Et
  Kemal gider ayak çamur yapıyor ne zaman temiz siyaset yapacan az kaldı hesap vakti eze eze sandıktayız
  Cevapla
 • tayfa 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim Haluk bu karektersizleri muhatap bile almayın siz yolunuza devam edin bu millet sizin arkanızda merak etmeyin
  Cevapla
 • Qwerty 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Bayraktar, Bu tip insanların basında gelen Kılıçdaroğlu na şöyle diyeceksiniz! Hadi oradan be. Yallah. Terbiyeye filan gerek yok bunlara.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle