5 büyük bankanın 'kirli' raporu ortaya çıktı: Hükümet tahvillerinin hassas bilgileri...

İngiltere Rekabet Kurumu (CMA), Citi, Deutsche Bank, HSBC, Morgan Stanley and Royal Bank of Canada'nın hükümet tahvillerinin ticaretiyle ilgili hassas bilgileri farklı dönemlerde çevrim içi sohbetlerde paylaştığının ön tespitini yaptı.

GİRİŞ 24.05.2023 15:33 GÜNCELLEME 24.05.2023 15:39
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

CMA'nın açıklamasında, 5 büyük bankanın Bloomberg terminal sohbet odalarındaki birebir görüşmelerde en az bir kez hassas bilgileri paylaştığına ilişkin ön tespit yapıldığı aktarıldı.

Hükümet tahvillerinin ticaretine ilişkin paylaşılan hassas bilgilerin, varlık takasları, fiyatlar ve ticaret stratejilerini içerdiği kaydedilen açıklamada, Deutsche Bank'ın söz konusu yasa dışı faaliyete katılımı konusunda CMA'yı uyarırken, Citi'nin de soruşturma sırasında müsamaha gösterilmesi için başvuruda bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, her iki bankanın da rekabete aykırı faaliyette yer aldığını kabul ettiği ifade edildi.

Bu kapsamda Deutsche Bank'a para cezası verilmeyeceği ve Citi'ye uygulanacak cezada da indirime gidileceği bilgisinin aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"CMA'nın soruşturması devam ediyor ve soruşturmanın iki veya daha fazla bankanın rekabete aykırı faaliyette bulunduğuna ilişkin nihai sonuca varması durumunda bankalara yönelik ihlal kararı ya da para cezası verilebilir. CMA'nın bu bulguları nihai değil. Deutsche Bank ve Citi, bu görüşmelere katıldıklarını kabul etti. HSBC, Morgan Stanley ve Royal Bank of Canada herhangi bir suçu kabul etmedi. Bu aşamada bankalardan herhangi birinin yasayı çiğnediği varsayımı yapılmamalıdır."

CMA Uygulama İcra Direktörü Michael Grenfell, soruşturmaya ilişkin değerlendirmesinde, "Şu anki geçici kararımız, 5 büyük bankanın küresel finansal kriz sonrasında hükümet tahvillerine ilişkin hassas bilgileri sohbet odalarında paylaşarak yasayı çiğnediği yönünde. Bu faaliyetler, vergi mükelleflerini, tasarruf hesabı sahiplerini ve finans kuruluşlarını, borçlanma maliyetlerinin en aza indirilmesi de dahil olmak üzere, bu ürünler için tam rekabetin faydalarından mahrum bırakabilirdi." ifadelerini

Söz konusu yasa dışı faaliyetlerin çok ciddi olduğunu ve ayrıntılı soruşturma gerektiğini kaydeden Grenfell, "Hem Deutsche Bank hem de Citi, rekabete aykırı davranışlara karıştığını kabul etse de nihai bir karara varmadan önce tarafların diğer beyanlarını değerlendireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde İnternet Gazeteciliği - Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na katılan Öner, halen Haber7.com'da 'Haber Şefi' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 9
 • Mustafa yılmaz 6 ay önce Şikayet Et
  Bu bizim başımıza da gelebileceğin haberi.
  Cevapla
 • Misafir1 6 ay önce Şikayet Et
  Burada hukumet tahvili dedikleri Amerikanin hukumet tahvilleri. Bazi arkadaslar sanki Turk tahvili gibi anlamis. Ha zamaninda Turkiyede manipulasyon yaptilarmi yapildi.
  Cevapla
 • Gözü kara 6 ay önce Şikayet Et
  Benim devletimin bankasi varken haçlilarin bankasina hesab açtiranlar pkk ya oy vermekle ayni benim.için
  Cevapla
 • Binance 6 ay önce Şikayet Et
  eminim dolar euro veya kripto hesabın vardır. asıl pkklı sizsiniz. senin devletinin dediği bankaların içini boşaltıp durdular.
  Cevapla
 • Hüseyin 6 ay önce Şikayet Et
  Hsbc hesabı olanlar kapattıran. benim olsaydı yarın kapattirirdim
  Cevapla
 • vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  Bizim bankalarımız blze yeter kapatılsın şu münafıkların bankaları
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle