İGSAŞ’tan Samsun ve Hatay’a fabrika yatırımı

İGSAŞ, bu yılın sonunda biri Samsun diğeri Hatay’da olmak üzere iki gübre fabrikası kuracak. Şirket, fabrika yatırımlarıyla üretim kapasitesini artırıp satış hacmini ve cirosunu yükseltecek.

İGSAŞ’tan Samsun ve Hatay’a fabrika yatırımı
İGSAŞ’tan Samsun ve Hatay’a fabrika yatırımı
GİRİŞ 24.05.2023 09:31 GÜNCELLEME 24.05.2023 11:29
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gübre üreticisi İGSAŞ, yeni yatırımlarla birlikte hem Türkiye hem de ihracat pazarlarında büyümeye devam ediyor. Biri Samsun diğeri Hatay’da olmak üzere iki gübre fabrikası kuracak olan şirket, üretim kapasitesini artırıp satış hacmini ve cirosunu yükseltmeyi planlıyor.

Samsun’da inşası devam eden yıllık 200 bin ton üretim kapasiteli organominarel kompoze gübre fabrikasının bu yılın son çeyreğinde üretime geçmesi bekleniyor. Hatay’daki yıllık 250 bin ton kapasiteli kompoze gübre fabrika yatırımının ise 2024 sonunda devreye alınması hedefleniyor.

Samsun yatırımıyla birlikte Karadeniz Bölgesi’ne daha iyi hizmet vereceklerini belirten İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Bölgenin ihtiyacı olan daha spesifik gübre talebini karşılarken bir yandan da ihracatta ciddi bir değer yaratacağız. Ayrıca Samsun’daki fabrikamızın devreye girmesiyle Karadeniz Bölgesi’ndeki gücümüzü daha da artıracağız.” dedi.

Hatay yatırımı, bölgeye canlılık getirecek

İGSAŞ, Hatay’da başladığı yatırım kararını, Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından aldı. Deprem nedeniyle büyük hasar gören bölgenin yeniden yapılandırılmasına destek olmak amacıyla Hatay’a bir fabrika kurma kararı verdiklerini belirten İlkay Ünal, şunları kaydetti:

“Hatay’da hayata geçireceğimiz yıllık 250 bin tonluk kompoze gübre fabrikası, bölgenin sanayisine ve tarımına büyük katkı sağlayacak. 60 milyon euroluk yatırımla devreye alacağımız fabrikamızın, 2024 yılının sonunda üretime geçmesini planlıyoruz. Bölgenin yaşanan deprem felaketinden sonra cazibe merkezi ilan edilmesi yatırımcılar için bir avantajı da beraberinde getirdi.”

Üretim ağı genişleyecek

İki yatırımın devreye girmesiyle yurt genelinde geniş bir üretim ağına sahip olacaklarına dikkat çeken Ünal, “Kocaeli fabrikamız Marmara ve Ege bölgelerine hizmet ederken, Samsun’daki fabrikamız Karadeniz’e, Hatay’daki tesisimiz ise Doğu Akdeniz, Güney Doğu, Doğu Anadolu havzalarına odaklanacak. Aynı zamanda da Akdeniz çanağından da ihracat yapacağız. Bugün 240 bin tonluk bir kompoze gübre kapasitesine sahip olan İGSAŞ, 2 yıl sonra üç ayrı noktada 700- 750 bin ton kompoze gübre üreterek Türkiye’yi uçtan uca saracak.” diye konuştu.

Yeşil üretim ihracat gücünü artıracak

Üretimde verimliliği ön planda tutan İGSAŞ, yenilenebilir enerji yatırımlarıyla da sürdürülebilir ekonomiye geçişte stratejik adımlar atıyor. Kütahya’daki 30 megavat (MW) kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali (GES) devreye almaya hazırlanan şirket, bu yatırımla karbon emisyonlarını azaltacak.

Avrupa’nın karbon nötr ekonomiye geçiş politikalarına ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’na dikkat çeken Ünal, “Yeşil Mutabakat ile 2021 Ocak itibarıyla sınırda karbon vergisi mekanizması (CBAM) getirildi. Burada 5 tane sektör seçildi ve bu sektörlerden biri de gübre. İGSAŞ olarak ihracat hacimlerimizi artırmak için çok büyük hedeflerimiz var. 2026 yılı ve sonrasında Avrupa’ya ihracatta problem yaşamamak adına karbon nötre doğru gitmemiz gerekiyor. Bu 30 megavatlık GES projemiz bu hedefe hizmet edecek.” şeklinde konuştu.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
    Vatana millete hayirli uğurlu olsun. Toprağa yapilan yatirim ülkenin gelismesinde en önemli etkendir. Y.T.
    Cevapla