AB'de kripto paralara vergi hazırlığı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, kripto varlıkların vergi kaçırılmasında kullanımını engellemek için bu alanda otomatik bilgi paylaşımında bulunulmasında anlaştı.

GİRİŞ 16.05.2023 13:54 GÜNCELLEME 16.05.2023 15:17
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

AB Konseyi, üye ülkelerin kripto varlıklar konusunda ulusal vergi makamları arasında idari iş birliğini artıracak yasa değişikliklerinde uzlaştıklarını açıkladı.

Buna göre, özellikle zengin bireylerin kripto varlık işlemlerinden sağladıkları gelirler raporlanacak ve bu bilgiler diğer üye ülkelerle otomatik biçimde paylaşılacak.

Vergi idarelerinin genel iş birliği çerçevesi genişletilecek ve buna kripto varlıklar da dahil edilecek.

Kripto varlıklara kayıt ve raporlama yükümlülükleri getirilecek. Kripto varlıklardan sağlanan gelirin vergilendirilmesi sağlanacak. Kripto varlıkların vergi ödememekte kullanımı hakkında yasal boşluklar kapatılacak.

Vergi kapsamındaki varlık ve gelir kategorilerine kripto varlıklar da dahil edilecek.

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının vergi makamları ile zorunlu otomatik bilgi paylaşımında bulunması gerekecek. Söz konusu uzlaşının yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin resmi onayı gerekiyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • Vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Acilen ülkemizde de yüksek vergi getirilsin, her yeni bitmenin elinde telefon emek vermeden, ter dökmeden kripto işiyle uğraşıyorlar
  Cevapla
 • Deli dumrul 9 ay önce Şikayet Et
  Türkiye de vergi çok diyenler aha size avrupa kriptoya vergi koydu. tepinin şimdi:))
  Cevapla
 • Temel 9 ay önce Şikayet Et
  O zaman çok insan ne yapsın vurgun sistemi o zaten
  Cevapla
 • Misafir1 9 ay önce Şikayet Et
  Soguk cuzdan dan siguk cuzdana atar. Kripto da uc kagit yapilabilecek alan cok. Yada avrupada calismayan merdiven alti yerden alip satar.
  Cevapla