ABD Adalet Bakanlığı kripto para borsalarına baskı uygulayacak

ABD kripto para birimi düzenleyicisi, kripto borsalarının yasa dışı davranışlarıyla mücadele etmek için incelemeleri hızlandırarak, suç işleyen veya kara para aklama gibi suçların gerçekleşmesine izin veren kripto şirketlerini hedef alıyor

GİRİŞ 15.05.2023 12:17 GÜNCELLEME 15.05.2023 14:17

ABD'nin kripto para birimi düzenleyicisi, ülkedeki kripto borsalarının yasa dışı faaliyetleriyle mücadele etmek amacıyla incelemeleri hızlandırdı. Financial Times'ın haberine göre, Ulusal Kripto Para İcra Ekibi (NCET) direktörü Eun Young Choi, Adalet Bakanlığı'nın (DOJ) suç işleyen veya kara para aklama gibi eylemlere izin veren kripto şirketlerini hedef aldığını belirtti.

Choi, yaptığı açıklamada, bu kripto platformlarının diğer suç faillerinin kolayca gelir elde etmelerine ve açıkça sorunlu yollarla para kazanmalarına izin verdiğini ifade etti. NCET'nin, bu tür platformlara odaklanarak çarpan etkisi yaratmayı umduğunu vurguladı.

Haberde, Adalet Bakanlığı'nın kripto şirketlerine yönelik baskının, kara para aklama veya müşteri kimlik doğrulama kurallarını ihlal eden ve uyum ve risk azaltma prosedürlerine yeterince yatırım yapmayan işletmelere caydırıcı bir mesaj göndermeyi hedeflediği belirtiliyor. 

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.