Kamu işçilerinin zam oranı belli oluyor: İşte en güçlü tahmin!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kamu işçilerine yapılan zam için yarını işaret etti. Peki ikinci teklifi de kabul etmeyen kamu işçilerinin yeni maaşı ne olacak?

Kamu işçilerinin zam oranı belli oluyor: İşte en güçlü tahmin!
Kamu işçilerinin zam oranı belli oluyor: İşte en güçlü tahmin!
GİRİŞ 04.05.2023 09:43 GÜNCELLEME 04.05.2023 09:43
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Kara yolları, demir yolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, Milli Eğitim ve Milli Savunma bakanlıkları, hastaneler ve üniversitelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kamu işçilerine yapılan zam için yarını işaret etti. Peki ikinci teklifi de kabul etmeyen kamu işçilerinin yeni maaşı ne olacak? Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “700 bin kamu işçisinin gözü yapılacak anlaşmada. Burada kamu işçilerinin 15 bin taban ücret, yüzde 45 artış ve 6’inci altı ayda enflasyon farkı artı yüzde 5 talepleri vardı.

‘12 BİN LİRANIN BİRAZ DAHA ARTIRILACAK SONUÇLANMASINI BEKLİYORUZ’

İlk etapta devlet tarafından gelen teklif 11 bin liradan başladı, şu anda 12 bin lira seviyesine yükseldi. Nihai olarak bunun biraz daha artırılarak sonuçlandırılmasını bekliyoruz.

Burada ben yine 12 bin lira ile 15 bin TL arasında bir rakamla pazarlığın sonuçlanacağını düşünüyorum. 13 bin lira civarında bir taban ücret bağlanır diye düşünüyorum.

‘MEMURLARIN TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE ÖRNEK OLACAK’

Sosyal denge tazminatı adı altında verilen tutar ödemelerinin daha da yükseltilmesi talepleri vardı. Bu taleplerin yerine getirileceğini düşünüyoruz. 1 Ağustos’ta memurların toplu sözleşme görüşmeleri olacak.

700 bin kamu işçisine yönelik toplu sözleşme görülmeleri diğer toplu sözleşme görüşmelerine örneklik teşkil edilecektir.

‘İLK 6 AYDA YÜZDE 45 ZAM MAKUL OLACAKTIR’

Zaten enflasyon ilk 6 ayda yüksek seyrederek sonraki 6 ayda düşüşe geçecektir. O yüzden ilk 6 ayda yüzde 45’lik artış makul olacaktır diye düşünüyorum.

Kamu işçilerinin özellikle zam artışının kabul edebilecekleri ancak bu seviyenin son olarak masada karar verileceğini düşünüyorum.”

BAKAN BİLGİN NE DEDİ? 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kamu işçilerine yapılan zam için yarını işaret etti. Bilgin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Cumhuriyet tarihinde asgari ücreti dolar bazında 455 dolarının üzerinde ilk defa gerçekleştirdik. Biliyorsunuz yıllık enflasyon yüzde 42 düzeyinde, düşmeye devam ediyor. Düşecek ama fiyatlar hala yüksek. Bu fiyat yüksekliğinin tahrip ettiği ücretler var. O ücretleri düzenlemek durumundayız ki bunlardan biri de kamu işçileriyle sürdürdüğümüz toplu sözleşme. Türk-İş ve Hak-İş ile cuma günü bunu bir defa daha ele alacağız ve bir uzlaşmaya zaten yaklaştık. Bu sorunu da çözüm yoluna sokacağız” 

DİĞER SÖZLEŞMELERİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere, özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

KAYNAK: MİLLİYET
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 30
 • Misafir 1 1 yıl önce Şikayet Et
  20 binde olsa nefis her zanman dahada ister şükretmek lazım allah devletimizi güçlü ve daim eylesin yaparsa reis yapar
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  belediyede çalışan iştirak çalışanları neredeyse asgarî ücrete çalışıyor. kadro zaten yok. sesimizi duyan yok
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Belediyelerde çalışan kadrolu işçileri unutmayın,onlar şu anda perişan durumda,onları belediye başkanlarının insafına bırakmayın yazıktır,günahtır...
  Cevapla
 • Belediye İşçisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Belediyede Çalışan Kadrolu İşçiler Bu Zamlara Dahil Edilmeli Sadece Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sınırlanmamalı CHPKK lı Belediyede Çalışanlara AK PARTİ Zamanında İşe Girip Kadro Aldınız Diye Zam Yapmıyorlar Kendi Personeline Ayrı Ayrı Yevmiye ile Bordro Basıldığını Bilsek te Yinede Sesimizi Çıkartamıyoruz.
  Cevapla
 • asıl yorum 1 yıl önce Şikayet Et
  Temmuz zamları açıklansın. Halk ona göre hayalini kursun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle