İşe bisikletle gidenlere para verilecek

Belçika'da, bugünden itibaren işe bisikletle gidenlere kilometre başına 0,27 euro (yaklaşık 6 lira) ödenek verilmesi zorunlu hale geldi. Yeni uygulama ile ülkede bisiklet kullanımının yaygınlaşması hedefleniyor.

İşe bisikletle gidenlere para verilecek
İşe bisikletle gidenlere para verilecek
GİRİŞ 01.05.2023 17:08 GÜNCELLEME 01.05.2023 17:16
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Belçika'da Ulusal Çalışma Konseyi kapsamında işverenler ile işçi temsilcileri arasında yapılan anlaşma ile işe bisikletle gidenlere bisiklet ödeneği verilmesi z
orunlu oldu.

Buna göre, çalışanlar, 1 Mayıs'tan itibaren işe bisikletle gitmeleri durumunda işverenlerinden kilometre başına 0,27 euro (yaklaşık 6 lira) ödenek alacak. Bu ödenekten vergi muaf olacak. 

GÜNLÜK ÖDENEK 40 KİLOMETREYİ GEÇMEYECEK

Bir çalışanın günlük bisiklet ödeneği 40 kilometreyi geçemeyecek. Böylece bisiklet ödeneği günlük 10,8 euro (yaklaşık 230 lira) ile sınırlı olacak.

Söz konusu bisiklet ödeneği verilmesine şimdiye kadar işverenler karar verebiliyordu. Bu kapsamda işverenlerin yaklaşık yüzde 30'u, bisiklet kullanan çalışanlarına evleri ile iş yerleri arasındaki mesafeye göre ödeme yapıyordu.

Yeni uygulama ile ülkede bisiklet kullanımın daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 7
 • Cemal K. 10 ay önce Şikayet Et
  Bir bisiklet alıp koyalım kenara ne olur ne olmaz bulunsun.
  Cevapla
 • Cemal K. 10 ay önce Şikayet Et
  Keşke bizde de olsa.
  Cevapla
 • tembel 10 ay önce Şikayet Et
  bisiklet tamircisi lazım mı.
  Cevapla
 • kaf.kum.Çıksın 10 ay önce Şikayet Et
  bizde öyle bir şey olsa bisiklet fiyatları 500 bin TL yi bulur.Onun için sakın böyle bir şeye yeltenilmesin.
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Yahu, Allahaşkına birde başka bir ülkede yapılan herşeye sarılmayın. Almanya'da bu var bizde yok, Belçika'da bu var bizde yok, İngiltere'de bu var bizde yok gibi saçmalıkları unutun. Kendi Milliliğinizle gurur duyun. Bizde yapıyoruz ama görüyorsunuz 6'lı yıkmak için dokunacağız, diyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle