Tam zamanlı çalışan gurbetçilere Türkiye'de emekli maaşı hakkı yolda

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, çalışmaları devam eden yeni düzenleme ile tam zamanlı Avrupa’da çalışan gurbetçilerin, artık Türkiye'den emekli maaşlarını alabileceklerini söyledi.

GİRİŞ 27.04.2023 15:03 GÜNCELLEME 27.04.2023 16:44
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, bu düzenlemeye ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirtti. Nacar, "Avrupalı Türkler Avrupa’da çalışırken Türkiye’den emekli maaşı alamıyorlardı. Şu andaki sistemde 520 Euro'nun altında çalışanlar Türkiye’ye gelip emekli aylıklarını alabiliyorlar. Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem CHP lideri Kılıçdaroğlu, Avrupalı Türklerin özellikle Avrupa’daki STK’ların yoğun baskıları sebebiyle seçim beyannamelerinin içerisine 520 Euro altı değil de 520 Euro üzeri de tam zamanlı çalışan herkesin Türkiye’de gelip emekli maaşı alabileceklerinin yolunu açacaklarını söylediler. Dolayısıyla Avrupalı Türkler dört gözle bunu bekliyor. Seçimden sonra Avrupalı Türkler tam zamanlı çalışmaya ‘merhaba’ diyecekler. Bu yasa şu anda hazırlık aşamasındadır. Artık Avrupa’da tam zamanlı çalışan Avrupalı Türk, çok yakında Türkiye’de çıkacak bu yasa ile hem tam zamanlı Avrupa’da çalışıp hem de Türkiye’den emekli maaşlarını alabilecek. Bu aslında yıllardır söylenen kanayan bir yaraydı. Şimdi Avrupa’da tam zamanlı çalışanların da Türkiye’den emekli maaşı alabilmesi için çalışmalar başlatıldı" dedi. 

25 YIL EVLİ KALAN KADINLARA EMEKLİLİK

Nacar, 25 yıl evli kalan kadınlara emeklilik hakkı tanınacağına ilişkin de çalışmalar olduğunu söyleyerek, "25 yıl evli kalanlara 45, 46, 47, 48, 49 yaşında emeklilik hakkının geleceğini Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında yer verdi. Millet İttifakı da açıklamalarında söyledi. Bu ne demek; Avrupa’da ya da Türkiye’de bir ev kadını çalışsın ya da çalışmasın çocuk doğumu 1, 2, 3, 4 doğumda borçlanabiliyorlar. 25 yıl evli olanlar 45 yaşında erken emekli olabilme statüsüne sahip olacaklar. Aradaki gün boşluklarını 4 çocuk doğum borçlanması yaparak elde edebilirler. Aynı zamanda 25 yıl evli kalmaları halinde 45 yaşında erken emekliliğe giriş yapacaklar. Bununla ilgili söylemler başladı. Meclis komisyonunda bununla ilgili araştırmalar var. Daha yasalaşmadı. Bu haklardan yararlanabilmek için çocuk doğumlarını işletmeyenler varsa işletsinler. Ev kadını süreleri ile ilgili ikametgahlarını şimdiden hazırlasınlar. Bu yasa çıktığında başvurularını yapıp onlar da emekli hakkını almaya aday olacaklar" diye konuştu. 

'AVRUPALI TÜRKLER İÇİN FUL PAKET HAZIRLANIYOR'

Nacar, ‘mavi kartlı’ olan Avrupalı vatandaşların da yeni emeklilik reformundan yararlanabileceklerini kaydederek, "1999 yılında rahmetli Necmettin Erbakan Hoca, rahmetli Turgut Özal, rahmetli Bülent Ecevit Avrupa’ya gidenlere ‘Avrupa vatandaşlığına geçin’ dediler. Avrupa’da her seminerde ‘Avrupa ülkelerinin vatandaşı olun, oradaki belediyelerde, oradaki mecliste bizi temsil edin’ dediler. ‘Bir kimlik vereceğiz’ denildi; bunun adı ‘pembe kart'tı.1999 tarihinde pembe kart, mavi kart oldu ve kütüğe işlendi. Eskiden mavi kartlılar SGK'dan girip de bir çay içemezlerdi. Şimdi yapılan düzenlemelerle sadece oy kullanamıyorlar. Emeklilik hakları bile var; ama Türk vatandaşlığında kaldığı süreleri borçlanabiliyorlar. Mavi kartta kaldıkları süreleri borçlanamıyorlar. İşte onun için de çalışma var. Artık ‘eşitlik ilkesine aykırı’ dendiği için bununla da ilgili komisyonda çalışmalar var. Avrupalı Türkler için ful bir paket hazırlanıyor. Bunun için Avrupalı Türk, gözünü kulağını meclise dikmiş durumda" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 11
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  1998 öncesi ciraklarin durumu ne olacak? Biz 1994 yılında çıraklık eğitimi merkezine giderken devlet sigorta yapmisti ama nedense bunları sigorta başlangıcı olarak saymıyor şuan bununla ilgili bir duyumu olan varsa bilgilendirirmisiniz lutfen.
  Cevapla
 • Türkoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Gurbetçilere beleşe emeklilik vermiyorlar onlarda en az 9000 gün pirim yatırarak emeklilik hakkı kazanıyor. Üstelik Türkiyede sigortalının yararlandığı hiç bir haktan yararlanmamış olarak dahası emekli olsa bile hala 183 gün yani 6 ay kesintisiz olarak Türkiyede yaşamadıkları sürece sağlık hakları yok.
  Cevapla
 • Tual 1 yıl önce Şikayet Et
  24 yıl evli olan kadınlara emeklilik hakkı yokmu
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  devletin batması için elinden geleni yapın
  Cevapla
 • Mehmet Akif 1 yıl önce Şikayet Et
  Peki iktidar değişikliliği olurda chp iktidara gelirse Gurbetçi maaş alabilecekmi? Bence zırnık vermez chp.
  Cevapla
 • Kemalettin 1 yıl önce Şikayet Et
  Gurbetci euro ya da usd ya da pound kazanıyor uste bir de buradan para vermek hak mı ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle