Taksici esnafı ÖTV müjdesini sevinçle karşıladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa'da yaptığı konuşmada, ticari taşımacılık yapan esnaftan aynı cins taşıtlarını yenilerken ÖTV alınmayacağı müjdesi esnaflar tarafından sevinçle karşılandı.

Taksici esnafı ÖTV müjdesini sevinçle karşıladı
Taksici esnafı ÖTV müjdesini sevinçle karşıladı
GİRİŞ 25.04.2023 21:19 GÜNCELLEME 25.04.2023 21:19
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bursa'nın Gemlik ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, otobüs, çekici işletmeciliği, kamyonla ticari taşımacılık yapan esnaftan aynı cins taşıtlarını yenilerken ÖTV alınmayacağı müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taşıtta ÖTV ve basit usulde vergi muafiyeti müjdesiCumhurbaşkanı Erdoğan'dan taşıtta ÖTV ve basit usulde vergi muafiyeti müjdesi

ÖTV müjdesi ise taşımacılık yapan esnaf tarafından sevinçle karşılandı. AK Parti İzmir Milletvekili adayları Mahmut Atilla Kaya, Şebnem Bursalı, Ömür Şanlı ve Sait Başdaş'ın İzmir Taksiciler Odası'nı ziyaretinde kendilerini ağırlayan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, gerçekleşen toplantıda bu kararda emeği geçen milletvekillerine de teşekkür etti. Celil Anık tarafından kendilerini ziyaret eden vekil adaylarına çiçek hediye edildi.

"Bugün bizim bayramımız"

Alınan karardan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, "Bugün bizim bayramımız. Bu karardan dolayı Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Biz bu konuyu yıllardır dile getiriyorduk. Yüzde 45 ÖTV ödüyorduk ve bu haksızlıktı. Başka meslek dallarındaki arkadaşlarımız yüzde 4 ödüyorlardı. Taksici esnafı olarak alınan bu karardan dolayı çok memnunuz" dedi.

"Yıllardır talep ediyorduk"

Yıllardır ÖTV indirimi için çok uğraşlar verdiklerini söyleyen Anık, "Elimdeki dosyada uzun yıllardır bu konuyla ilgili verdiğimiz demeçler ve beyanatlar var. Biz bu konuyu defalarca dile getirip, ÖTV indirimini talep etmiştik. ÖTV indirimi olduğu takdirde bir araçta ortalama 250 bin lira fark oluşturuyor. Bu bizim için çok büyük bir rakam. Bu kararla birlikte hem vatandaşın bindiği taksi daha güzel bir hale gelecek hem de ekonomiye katma değer sağlayacak" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir istek daha

Öte yandan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, ÖTV indiriminin ardından taksici esnaflarına yönelik bir sigorta düzenlemesi yönünde de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a talepte bulundu. Anık, "Bizim araçlarda çalışan arkadaşlarımız kendi hesaplarına çalışıyor. Bizde yüzde 80-90 oranında sigortalılık durumu mevcut. Buna rağmen bir arabayı bir günlüğüne birisine verirseniz hemen anında 15-20 bin lira cezai işlem uygulanıyor. Bu da bize çok ağır geliyor. Cumhurbaşkanımızdan bu konuda da bize bir destek istiyoruz" diye konuştu.

 

 

KAYNAK: İHA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Bende 2014 model yerli malı aracımı değiştirmek istiyorum. Emekliyim. param yetmiyor. Bize de yardımcı olunuz. taksicinin hangisi gariban.
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  geçen seçimde Ekrem e çalıştılar, hic haketmiyorlar...
  Cevapla
 • hakkı 11 ay önce Şikayet Et
  kontrol sistemi şart eczaneler gibi gıdada da araçlardada
  Cevapla
 • Hans 11 ay önce Şikayet Et
  Bu taxicileri simartti Reiss başına çıkacak bunlar demedi deme...!
  Cevapla
 • zafer gülten 11 ay önce Şikayet Et
  taksicileri fazla şımartmayın---arife günü İstanbul-212 AVM taksi durağında bekliyorum,ortalık taksi dolu ama hiçbiri yakın mesafeye gitmediği gibi bilhassa arap müşterileri alıyorlar. polise telofon ediyorum,ekip arabası geliyor,bir polis boşta bekleyen taksilerin plakasını alıyor sözde(gerçekten aldımı bilmiyorum)ve durakta durum aynı,nedense şikayetler etkili olmuyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle