Yurt dışı borçlanmayla EYT'li olanlar dikkat

Avrupa'da yaşayan ve EYT'li 200 binden fazla Türk vatandaşı için konsolosluklarda başvurular alınmaya devam ediyor. 1999 yılı öncesi SGK'ya hizmet belgesi bildirimi yapmaları zorunlu ve aylık bağlanabilmesi için konsolosluk onayı şartı var

Yurt dışı borçlanmayla EYT'li olanlar dikkat
Yurt dışı borçlanmayla EYT'li olanlar dikkat
GİRİŞ 25.04.2023 08:48 GÜNCELLEME 25.04.2023 11:08
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından başvuruda bulunan 1.6 milyon kişiden 600 bine yakınının işlemleri tamamlandı. Yurt dışında yaşayan binlerce Türk vatandaşı da bu kapsamda emekli olmak için başvuruda bulunurken, konsolosluklarda da yoğun mesai sürüyor. Yurtdışı borçlanma ile başvuranlara emekli aylığı bağlanabilmesi yaşadıkları ülkedeki sigorta kasasından güncel hizmet belgesini alıp Türkçeye çevrilen metni konsolosluğa onaylatarak Sosyal Güvenlik Kurumu'na iletilmesi gerekiyor.

EYT'den emekli olup işlemleri tamamlananların aylıkları yatırılmaya devam ediyor. Her başvuru için sigorta kollarından borçlanmaya kadar birçok başlıkta tek tek inceleme yapılıyor. İşlemler tamamlandığı gün hiçbir hak kaybı olmadan bayram ikramiyesi dâhil fark ve aylıklar yatıyor. Başvuruda bulunanlar aylıklarını en geç mayıs içinde ödenmiş olacak, iddia edildiği gibi eylül ayına sarkması söz konusu olmayacak. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarından normal emeklilik sürecinde olduğu gibi EYT kapsamında binlerce başvuru geliyor.

35 ÜLKE İÇİN GEÇERLİ

Türkiye'de hiç bir sigorta girişi olmayıp yurt dışında çalışan Türk vatandaşı borçlanma ile hizmet kazanarak EYT ile emekli olabiliyor. Türkiye'nin sosyal güvenlik anlaşması bulunan 35 ülkede yaşayan Türk vatandaşları bu haktan yararlanabiliyor. Yurt dışında yaşayan ve yurtdışında kaldıkları sürelerin Türkiye'de geçmiş sigortalılık sürelerine eklenmesini isteyen vatandaşlar tarafından yurt dışı borçlanma yapılabiliyor.

Yurt dışında geçirdikleri süreleri Türkiye'de sigortalılık sürelerine sayılarak ortaya çıkan borcun ödenmesiyle emeklilik hakkı doğuyor. Avrupa'da yaşayıp hiçbir işte çalışmayan ev kadınları da yurt dışı borçlanması yapabiliyor. Türkiye'de sigorta girişi olmayıp yurt dışında 25 yıl çalışan bir Türk vatandaşı borçlanma ile Türkiye'de çalışır gibi hizmet kazanıp EYT'li olabilir. Geçen yıl günlük 96 lirayla borçlanılırken bu yıl 150 lira ile borçlanarak yurtdışı borçlanma yapılabiliyor.

GÜNCEL HİZMET BELGESİ ZORUNLU

Sabah'ın haberine göre, Borçlanmanın yapılması için sürelerin sağlanması ve yazılı talebin yapılması zorunluluğu bulunuyor. Önceden ya da yasa çıktıktan sonra yurtdışı borçlanmaya gidip EYT'ye başvuranların bulunduğu ülkede güncel hizmet belgesi alması zorunlu bulunuyor.

Türkiye'deki çalışmalarıyla emekli olan biri yurt dışında çalışmaya başladığında Türkiye'den aldığı aylık kesilmiyor. Ancak yurt dışı süresini borçlanarak emekli olanlar yurt dışında çalışmaya başladığında emekli aylığı kesiliyor. 3201 sayılı kanun uyarınca yurt dışında çalıştıkları ya da sosyal yardım aldıkları müddetçe Türkiye'den emekli aylığı alamıyor. Bu nedenle yaşanan ülkedeki sigorta kasasından bu hizmet belgesi isteniyor.

TÜRKİYE'DEKİ ÇALIŞMA BAŞLANGICI

Yurt dışında çalışan gurbetçilerden, 3201 sayılı Kanun kapsamında yaptıkları borçlanma süreleri 5510 sayılı Kanunun 4/B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık olarak değerlendirilenler, yurt dışında çalışmaya başladıkları tarihi Türkiye'de çalışma başlangıcı olarak gösterebiliyor. EYT düzenlemesiyle beraber bu ülkelerde 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlardan EYT kapsamına girenler erken emeklilik hakkına kavuşmuş olacak.

Eylül 1999 öncesinde Türkiye'de sigorta girişi olan ve Avrupa'da yaşayan 200 binin üzerinde Türk vatandaşı bulunuyor. Örneğin 1996 yılında Türkiye'de işe başlayıp 2 yıllık primi olup da o tarihten sonra Almanya'da çalışmaya giden bir kişi EYT kapsamındaki koşulları da taşıyorsa yeni yılda emekliliğe hak kazanacak.

EYT EMEKLİLİK ŞARTLARI NEDİR?

*8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta kaydının bulunması,

*Kademeli prim gününün doldurulması

*Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresinin dolması gerekir.

EYT MAAŞ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Emeklilikte yaşa takılanlar için maaş hesaplamasında şu 3 döneme ilişkin kazançlar dikkate alınarak hesaplama yapılır;

* 1999 yılı öncesi

* 1999 - 2008 yılları arası

* 2008 yılı sonrası

EYT MAAŞ HESABINDA NEYE BAKILIR?

EYT maaş hesaplaması yapılırken şu parametreler dikkate alınıyor:

*İşçinin aylık kazancı, çalıştığı yıl,

*İşçinin yaşının dolmasını beklerken ödediği fazladan prim miktarı,

*Çalışanın çalışma süresine ara verip vermediği,

*Çalışma süreleri, etkenleri

KAYNAK: SABAH
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 11
 • Mehmet Akif 1 yıl önce Şikayet Et
  Onu iste bunu iste hala yetmiyor doyumsuz ve şükürsüzlük devam ediyor. Kılıçtaroğlu gelirse size soğan patates vericek. Erdoğanı mumla arar bu millet.
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupalı olunca değerli oluyorsun stajını avrupada yap burda borçlan ama kendi ülkende ise kabul edilmesin avrupalı olunca değerli oluyorsun demekki
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupalıya borçlanma serbest kndi ülkende çalışan meslek lisesi memleket meselesi olan vatandaşına yok türkiyede staj yapan öğrenci ile avrupada staj yaoan arasında ne fark var avrualı olunca dahamı deperli oluyor insan
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  25 yili dolduracaksin 25 carpi 365 toplamdan 835 eksi geri kalan gunluk 150 TL den carp Ödemen gereken rakami bul misafir
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  13.03.1960 doğumluyum 1977.sikorta girişimvar 835 günüm var 15 yıl isviçirede çalştım 1995 yılından beri malünen emekliyim türkiyde yaşıyorum burdan emeli olabilirmiyim ne kadar yatırmam gerekir teşeküe ederim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle