Ordu'da bombus arısı üretildi

Ordu'da, seralarda yetiştirilen ürünlerin hormon kullanılmadan döllenmesini sağlayan ve verimi artıran bombus arısı üretildiği bildirildi.

Ordu'da bombus arısı üretildi
Ordu'da bombus arısı üretildi
GİRİŞ 12.04.2023 12:59 GÜNCELLEME 12.04.2023 13:00

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca (DOKAP) desteklenen, "DOKAP İlleri Örtüaltı Yetiştiriciliğinde Bombus Arısının Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında, Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde laboratuvar şartlarında bombus arısı yetiştirildi.

Bombus arısı, seralarda yetiştirilen domates başta olmak üzere patlıcan, biber ve diğer sebzelerin hormon kullanmadan büyümesini sağlıyor.

"Seraların doğal işçileri" olarak bilinen, hormon kullanılmadan sebze ve meyvelerin döllenmesini sağlayan bombus arısı üretimine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, bombus terrestris ırkı ana arılarının özel iklimlendirme odasında çoğalmaları sağlandı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.