Bakan Bilgin'de emeklilik pirimi açıklaması

SSK ve Bağ-Kurlular arasında emeklilik için prim ödeme gün sayısı farklılıklarına ilişkin konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konuyla ilgili olarak bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

GİRİŞ 07.04.2023 14:05 GÜNCELLEME 07.04.2023 14:05
Bu Habere 134 Yorum Yapılmış

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i ziyaret ederek, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) şemsiyesi altında olan 4/A ve 4/B yani eski deyimiyle SSK ve Bağ-Kurlular arasında emeklilik için prim ödeme gün sayısı açısından farklılıklar olduğuna dikkati çekti.

ATO Başkanı Gürsel Baran, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Akça ve Meclis Üyesi Kenan Bayram ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i makamında ziyaret etti. Ziyarette iş dünyasının gündeminde olan konu ve sorunlar hakkında bilgi veren ATO Başkanı Baran, Ankara Ticaret Odası’nın 160 bin üyesinin de aralarında bulunduğu Bağ-Kurluların emekliliği için gerekli 9 bin prim ödeme gün sayısının düşürülmesi talebini Bakan Bilgin’e iletti. Baran, Bağ-Kurluların emeklilik prim gün sayısının düşürülmesiyle ilgili olarak üyelerinden de sık sık talepler geldiğini söyledi.

“PRİM ÖDEME GÜN SÜRESİNİN DÜŞÜRÜLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

SGK çerçevesinde 4/A olarak tanımlanan işçi, 4/C olarak tanımlanan memurlar için prim ödeme gün sayısının 7 bin 200 gün olduğunu, 4/B olarak tanımlanan eski tabirle Bağ-Kurlular yani işverenler için ise bu sürenin 9 bin gün olarak uygulandığını hatırlatan Baran, “Ülkemizde vergi vererek, istihdam sağlayarak, işyeri açarak, katma değer oluşturarak ekonomiye katkı sağlayan aralarında Ankara Ticaret Odamızın üyelerinin de bulunduğu işverenlere uygulanan prim ödeme gün süresinin düşürülmesini talep ediyoruz” dedi.

BAKAN BİLGİN: KONUYLA İLGİLİ ÇALIŞMA YAPIYORUZ

ATO Başkanı Baran’ın talebine olumlu karşılık veren Bakan Bilgin, konuyla ilgili olarak bir çalışma içinde olduklarını söyledi. Bakan Bilgin, bu çerçevede SGK’nın 4/B çerçevesine giren tüm işverenlerin aynı şekilde değerlendirilmeyebileceğini belirterek, istihdam sayısına göre bir kriter belirlenebileceğini söyledi.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 134
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Allah devletimize zeval vermesin
  Cevapla
 • Şirket ortağı eyt 8 ay önce Şikayet Et
  Bağkur tescil mağdurları unutmayın lütfen
  Cevapla
 • Talip önver 8 ay önce Şikayet Et
  Fazla gun fazla pirim oldugu halde,asagidakileri yukari cekilince fazla pirimin hicbir onemi kalmadi,yanlislik had safhada,madem.eyt kabul edildi gec emekli olanlarin haklarida ne olacak...
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Bağkur 7200 gün ne zaman olacak sayın bakanım
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Emekli olunca mecbır çalışcağız nasıl geçineceğiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle