Elektrikli araç üreticileriyle ilgili ÖTV kararı

Türkiye'de geliştirilen elektrik motorlu taşıtlara yönelik yatırım teşvik belgesi olan şirketlere yatırıma katkı tutarları, özel tüketim vergisine (ÖTV) mahsuben kullandırılacak. Karar TOGG üreticisine ÖTV iadesi olarak dönecek.

Elektrikli araç üreticileriyle ilgili ÖTV kararı
Elektrikli araç üreticileriyle ilgili ÖTV kararı
GİRİŞ 07.04.2023 10:21 GÜNCELLEME 07.04.2023 10:57
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye'de geliştirilen elektrik motorlu taşıtlara yönelik yatırım teşvik belgesi olan şirketlere yatırıma katkı tutarları, özel tüketim vergisine (ÖTV) mahsuben kullandırılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan "Kurumlar Vergisi Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Türkiye'de elektrikli araç üreten şirketlerin yatırıma katkı tutarlarının ÖTV'ye mahsubuna ilişkin esaslar belirlendi.

Yatırıma katkı tutarının belirlenen kısmının, 31 Aralık 2035'e kadar azami 960 bin araç için kullanılmak üzere, bu yatırım kapsamında üretilen araçların ilk iktisabı dolayısıyla ödenen ÖTV'den mahsup edilmek suretiyle kullandırılması uygun görüldü.

Yatırıma katkı tutarının ÖTV'ye mahsuben kullanılması için yatırımların proje bazlı teşviklerden yararlanmasına karar verilen bir yatırım niteliğini taşıması, sera etkisi yaratan egzoz gazı salınımını tamamen ortadan kaldıracak teknolojilerin geliştirilmesi için münhasıran Türkiye'de gerçekleştirilen AR-GE faaliyetleri sonucu geliştirilen elektrik motorlu taşıt araçlarına yönelik olması şartı uygulanacak.

Öte yandan, tebliğ değişikliğiyle yatırım teşvik sistemindeki kısmi tamamlama işleminde endeksleme uygulamasının esasları da belirlendi.

Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar'ın ilgili maddesinde, yatırım süresi asgari 10 yıl olarak belirlenen ve entegrasyonu sağlayan fazlardan oluşan yatırımlar için asgari 5 milyar lira yatırım harcamasının gerçekleştirilmesini müteakip kısmi tamamlama işleminin yapılabileceği hüküm altına alınmıştı.

Tebliğ ile proje bazlı olan, fazlardan oluşan ve asgari 5 milyar lira yatırım harcaması bulunan yatırımlarda, kısmi tamamlama işlemi sonrasındaki yatırıma katkı tutarının yeniden değerleme oranında artırılarak endekslenebileceğine ilişkin düzenleme yapıldı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • harun 1 yıl önce Şikayet Et
  Misafir. Bu sefer engel olamayacaksınız.
  Cevapla
 • alparslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Misafir! Haberi okumadan iyi hikaye yazmışsın ya da herşeyi eleştirme ihtiyacı hissediyorsun. Sanki TOGG olmasa elektrikli araçlar ülkede olmayacak. Bu kaçınılmaz. Pazar olmayalım kendimiz üretelim ve de satalım diye teşvik veriyor devlet. Esasen teşvik belgesi önceden verildi şimdi ötv'den mahsup edilmesine yönelik düzenleme yapılmış. Yabancı markalara birşey yok.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Küreselciler elektrikli otoyu piyasaya sürsün diye TOGG atıp ortaya, şarj altyapısı kurdunuz. Bir de vergi indirimi verin tam olsun. Helal sizin kadar siyonizme hizmet eden bulamayız. Baş tacısınız.
  Cevapla
 • Gerçek Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  Ulan helal bize BIZ ÇILGIN TÜRKLERE DEYİN BAKIN YAPIYORUZ DEYİN BIR TAKTIR EDİN YA NASIL BIR KAFADISINIZ SİZ. TAM BIR ÇÖKERTME MANTIĞI CEHAPE MANTIĞI YAPIYORLAR BOZUN MANTIĞI.ALLAHA ŞÜKÜR MÜSLÜMANIM ULKEMI SEVIYORUM ULKEME YAPILANLARIDA GORUYOR VE TAKTIR EDIYORUM VE HUKUMETEDE TAVSIYEM BUNLARI GÖRMEYENLERE EN KALITELISINDEN GÖZLÜK GONDERIP GORMELERINI SAGLAMAK.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.
  Cevapla
 • Ruhi 1 yıl önce Şikayet Et
  Git küreselcilerin klavye amelesi. Siyonizm uşağı arıyorsan aynaya bak. Nasıl bir beyniniz var diyeceğim o da tartışma konusu. Ülke koçun tenekleri ile gavuristanın hurdalığı olsa sesin çıkmaz.
  Cevapla
 • MkaraS 1 yıl önce Şikayet Et
  İthallere indirim yapmayın
  Cevapla
 • Monslife 1 yıl önce Şikayet Et
  Son dakika ile içerik farklı..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle