Çiftçi ve hayvan yetiştiricileri 7 bin 200 günde emeklilik istiyor

TÜDKİYEB Başkanı Nihat Çelik, çiftçi ve yetiştiricilerin mesai kavramı olmadan çalışan ve üreten emekçiler olduğunu belirterek, onların da 7 bin 200 günde emekli olabilmeye hak kazanmasını talep etti.

Çiftçi ve hayvan yetiştiricileri 7 bin 200 günde emeklilik istiyor
Çiftçi ve hayvan yetiştiricileri 7 bin 200 günde emeklilik istiyor
GİRİŞ 06.04.2023 10:29 GÜNCELLEME 06.04.2023 10:37
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, 5510 sayılı "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu"nda yer alan "4/a ve 4/b" kapsamındaki sigortalıların emeklilik prim gün sayılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yasaya göre çeşitli meslek gruplarının emeklilik prim gün sayısında farklı muamele gördüğünü ifade eden Çelik, çiftçi ve yetiştiricilerin de diğer serbest meslek, tüccar ve ticaret erbabı gibi kanunun 4/b maddesinde tanımlanan kategoridekiler gibi 9 bin günde emekliliğe hak kazandığına dikkati çekti.

Çelik, kanunun 4/a maddesinde belirtilen "hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar" olarak tanımlanan kapsamda çalışanların ise 7 bin 200 günde emekli olabildiğini belirterek, "Dolayısıyla eskiden SSK'lı olarak tanımlanan ve şimdiki uygulamaya göre 4/a olarak anılan çalışanlarla yine eskiden Bağ-Kur'lu olarak tanımlanan ve şimdiki uygulamaya göre 4/b olarak anılan meslek erbabı arasındaki prim gün sayısı 7 bin 200 güne sabitlenerek eşitlik sağlanmalıdır." önerisinde bulundu.

Emeklilik şartlarının adil ve hakkaniyete uygun olması gerektiğini vurgulayan Çelik, mevcut uygulamanın adil ve gerçekçi olmadığını ifade etti.

"KENDİ İŞİNİN İŞÇİSİ"

Çelik, yaptığı işin mahiyeti itibarıyla çiftçi ve yetiştiricilerin serbest meslek, tüccar veya ticaret erbabı olmadığına işaret ederek, çiftçi ve yetiştiricileri "bilfiil kendi işinin işçisi" olarak tanımladı.

Yaz kış, gece gündüz demeden ve mesai kavramı olmadan çalışan, üreten bu insanların tam anlamıyla gerçek bir emekçi olduğunu dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

"Aynı işi veya daha ağırını yapan çiftçilerimiz emeklilik şartları bakımından da 4/a kapsamında çalışanlar gibi 7 bin 200 günde emeklilik hakkına sahip olmaları sosyal adalet anlayışının da bir gereğidir. Emeklilik şartlarındaki haksızlığın giderilmesi yüz binlerce çiftçi ve yetiştiriciyi memnun edecektir. Mevcut haliyle bu uygulama çiftçiler açısından önemli bir hak kaybına neden olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi noktasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den TBMM yasama dönemi kapanmadan önce bu yasal değişikliğin yapılmasını talep ediyoruz. Bununla ilgili emek ve katkı sunacak olanlara önemli bir haksızlığın giderilmesi adına yüz binlerce çiftçilerimiz minnet ve şükran duyacaktır."

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Erdoğan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kadınların SGK öncesi doğum borçlanması hakkı verilmeli staj zorunluluğu kaldırılmalı
  Cevapla
 • Musti 1 yıl önce Şikayet Et
  Deli Dumrul değil, zır deli. Neden emekli olamıyor, köle mi o
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir çalışan olarak 7.200 günü dolduran herkes emekli olsun o zaman. Neden günüm dolduğu halde 10-15 sene daha emeklilik için beklemek zorundayım.
  Cevapla
 • cahit 1 yıl önce Şikayet Et
  Çifçilere erken emeklilik hakkı verilmeli
  Cevapla
 • Deli dumrul 1 yıl önce Şikayet Et
  sonra kim üretecek? herkes şehre taşındı çifti emekli olamaz....
  Cevapla