SİHA'larda kullanımı arttı! Alternatif arayan ülkeler rotayı Türkiye'ye çevirdi

İHA ve SİHA'larda yerli madeni yağ kullanımı artıyor. Savaş sonrası Rusya'ya uygulanan ambargodan dolayı alternatif arayan ülkelerin dönmesiyle Türkiye, madeni yağ sektöründe hem üretim hem de ihracatta dünyada 16. sıraya yükseldi.

SİHA'larda kullanımı arttı! Alternatif arayan ülkeler rotayı Türkiye'ye çevirdi
SİHA'larda kullanımı arttı! Alternatif arayan ülkeler rotayı Türkiye'ye çevirdi
GİRİŞ 02.04.2023 11:21 GÜNCELLEME 02.04.2023 11:21
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye, petrole dayalı ürünlerde son yıllarda dünyadaki yerini hızla yukarıya taşıyor. Pandemi ile birlikte dünya genelinde ürün ve hizmet talebi, tüketici davranışları, enerji kullanımı, tedarik zincirleri ve teknoloji ihtiyaçlarında yaşanan değişim ve dönüşüm; insan yaşamını, şirketleri, sektörleri ve tüm dünya ekonomisini yeniden şekillendirdi. Enerji sektörü, değişimin merkezinde yer alan sektörlerden biri.

Türkiye'nin madeni yağ sektöründe son beş yıllık dönemde büyüme ivmesini koruduğunu belirten Madeni Yağ ve Petrol Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Aktaş, savunma sanayiinde İHA ve SİHA'larda da yerli madeni yağın kullanımının arttığını dile getirdi. Aktaş, sektörde yakalanan bu büyüme ivmesini yukarı taşımak için piyasayı desteklemek amacıyla madeni yağ ithalatına ek vergi getirilmesinin faydalı olacağını söyledi.

Savaş sonrası Rusya'ya uygulanan ambargodan dolayı alternatif arayan ülkelerin dönmesiyle, Türkiye'nin madeni yağ sektöründe hem üretim hem de ihracatta dünyada 16. sıraya yükseldi. 2023 yılı Ocak-Şubat döneminde de ihracat artışının sürdüğünü belirten Aktaş, "İlk iki ayda madeni yağ piyasası 2022'nin verilerini geçti. Artık uçak yağını üretebilecek madeni yağ tesislerimiz var. Yani bizler madeni yağ konusunda ne Avrupa'nın ne de Amerika'nın gerisindeyiz. Şu anda iyi bir konumda olduğumuzu söyleyebilirim. Bu yıl Rusya'ya madeni yağ ihracatının artacağını gözlemledik. Bu doğrultuda 2023 yılında Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlere olan ihracatımızda da artış olacaktır. ABD ve Güney Amerika Ülkeleri'nin ise sektörün yeni ihracat rotaları olacağını vurgulayabilirim. 2023 yılında 2022 yılının üzerinde bir ihracata ulaşmayı hedefliyoruz. İhracatımızı artırmak önemli ama değişen dünya pazarlarına uyum sağlamak istiyorsak katma değerli ürün ihraç etmenin peşinde olmalıyız.

Savunma sanayiinde, İHA ve SİHA'larda da yerli madeni yağın kullanımı arttı. Yerlileşme, millileşme safhasında sektörümüzün öneminin farkına varıldı. Türkiye; Ar-GE ve Ür-Ge'lerle birlikte global teknolojiyi yakaladı. Savunma sanayiindeki yerlileşme kapsamında biz de üzerimize düşeni yapıyoruz. İnsansız hava araçları, helikopter ve yeni üretilen silahların yağlarıyla ilgili tamamlanmış projelerimiz var. Ama aynı zamanda devam eden projeler de bulunuyor. Yurtiçinde bu yağları üretmek suretiyle cari denge üzerinde de olumlu bir etki yapıyoruz. Şu an uluslararası standartlarda üretim yapabiliyoruz" dedi.

KAYNAK: İHA
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 1
  • 16brs59 11 ay önce Şikayet Et
    Elhamdülillah
    Cevapla