En düşük aylık alan EYT’liye 19.500 TL

En düşük emekli aylığı bağlanacak bir EYT'li vatandaş nisanda maaşının yanı sıra bayram ikramiyesiyle birlikte 9.500 lira alacak. Buna 9-10 bin lira banka promosyonu eklenince vatandaşın eline geçen tutar 19 bin 500 lirayı bulacak.

En düşük aylık alan EYT’liye 19.500 TL
En düşük aylık alan EYT’liye 19.500 TL
GİRİŞ 01.04.2023 09:57 GÜNCELLEME 01.04.2023 14:24
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının yürürlüğe girmesinin ardından emeklilik başvurusunda bulunanların sayısı 1.6 milyonu geçti. Sosyal Güvenlik Kurumu başvuruda bulunanların önemli kısmının aylık bağlama işlemlerini tamamladı. Emekliliğe hak kazananlar ilk aylıklarını, zamlı bayram ikrâmiyelerini ve banka promosyonlarını bu ay alacak. En düşük emekli aylığı bağlanacak bir EYT'li vatandaşın hesabına nisanda bayram ikramiyesiyle birlikte 9.500 lira yatarken, 9-10 bin lira banka promosyonuyla birlikte eline geçen tutar 19 bin 500 lira olacak. EYT'li olup yine asgari ücretle çalışmaya devam ettiğini düşündüğümüzde de bu tutar 28 bin liraya çıkacak.

TÜM HAKLARDAN YARARLANILACAK

Mart ayında başvurusunu yapan EYT'liler bugünden itibaren emekli aylığı ve diğer ödemeler dahil tüm haklarını alabilecek. Emeklilik dilekçesi verildikten sonraki aybaşından itibaren aylıklar ödeniyor. EYT başvurularını 31 Mart tarihine kadar tamamlayan SSK, Bağ-Kur emeklileri nisan ayı itibarıyla ilk emekli aylığını alacak. Dilekçeyi ayın 1 veya 31'inde vermesi fark etmeyecek. Kamu işçileri ve memurlarda ise nisanda emekli aylığı almak için başvuru süresi sona erdi. EYT şartlarını taşıyan 2 milyon 250 bin kişi iki bayram için 4 bin lira olan bayram ikramiyesi ve emekli promosyonundan faydalanacak. Başvuruların e-devlet üzerinden yapılmış olması aylığın otomatik olarak bağlanacağı anlamına gelmiyor. Benzeri bir dosyada gecikme yaşanması halinde ilk aylık ödemesi ne zaman yapılırsa yapılsın 1 Nisan'dan geçerli olmak üzere toplu ödeme yapılacak. Mart ayında dilekçesini veren 2000 lira tutarındaki bayram ikramiyesini de alacak. Toplam 8.8 milyon emekli en düşük aylıktaki artıştan yararlanacak.

KAMUDA 700 BİN İŞÇİYE ZAM YOLDA

Kamudakı 700 bin işçinin zam pazarlığında trafik hızlandı. Kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesi için Türk-İş ve Hak-İş temsilcileri bugün bir araya geldi. Taraflar anlaşmanın seçimden önce bitirilmesini isterken, işçilerin 2 yıllık zam oranları ve diğer sosyal mali hakları belirlenecek. İşçi tarafı taban ücretin 15 bin liraya çıkarılmasını istiyor. Bütün ücretlere yüzde 15 oranında refah payı uygulandıktan sonra birinci 6 ay yüzde 45, sonraki 6 aylık dönemlerde de enflasyon ve yüzde 5 artış yapılmasını istiyor. İşçi tarafı çıplak ücrete ilave 2023'te aylık 2.500 lira, 2024'te ise 3.500 lira sosyal yardım talebinde bulundu.

EYT'Lİ PERSONELE BİR GÜN İZİN

SSK statüsünde çalışanlar işyerinden ayrılıp sonra emeklilik dilekçesi veriyor. Binlerce özel şirket çalışmaya devam edecek personelinin giriş çıkışını ayın son günü olması nedeniyle dün gerçekleştirdi. Bu nedenle çalışanlara birer gün izin kullandırıldı. Emekli Sandığı kapsamındakiler ise çalıştıkları kurumdan emekliye sevk onayı aldıktan sonra emekli olabiliyor.

KAYNAK: SABAH/HAZAL ATEŞ
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 12
 • SOLO TÜRK.... 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen öyle
  Cevapla
 • kral 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyt emeklilik hayal oldu
  Cevapla
 • Memurlar 1 yıl önce Şikayet Et
  Memur olarak emekli olunca asgari ücret civarında maaş bağlanacak verin artık şu 3600 ek gösterge mizi de emekli olunca rahat edelim bari
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  kim veriyo bu promosyonu 9 .10 bin .verdikleri 5 bin
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne diyosun sen boş yapma.1.5 milyon kişi müracaat etti bnde bağkurluyum ama eytli oldum,kanum 30 yıldır aynı,işinize gelmeyince değişecekmi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle