Savunma sanayi devi TUSAŞ'tan Kahramanmaraş'a dev yatırım

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, TUSAŞ'ın Kahramanmaraş'ta 1 milyar TL'lik yatırım yapacağını duyurdu. Demir, yatırımın 250 kişilik istihdam imkanı sunacağını söyledi.

GİRİŞ 31.03.2023 12:39 GÜNCELLEME 31.03.2023 12:53
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Mustafa Buluntu'nun duyurduğu yatırım planlamasının detaylarını Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir açıkladı.

Bir televizyon programına canlı bağlantıyla konuk olan Demir, TUSAŞ'ın deprem sonrası bölgeyi canlandırmak ve hem üretim hem de istihdam noktasında bir hareketlilik oluşturmak adına Kahramanmaraş'a üretim tesisi kurulacağını söyledi.

TUSAŞ'ın Kahramanmaraş'a kendi tesisini kuracağını belirten Prof. Dr. Demir şunları söyledi:

"TUSAŞ, hızlılık açısından şu anda ilk adım kapalı bir alana girerek, kendi makine ve teçhizatı oraya taşıyarak, üretime başlayacak. Daha sonra ise daha geniş bir alana kendi programını hayata geçirecek. Tabii TUSAŞ'ın yaptığı planlama bizim için sadece bir adım. Biz 7-8 değişik bölgede, diğer şirketlerimizin benzer faaliyetler yapmasını planladık. Amacımız bölgede bir an önce üretim ve istihdam faaliyeti yaparak, bölgeye canlılık katmak. TUSAŞ'ın sivil uçaklara yönelik yoğun bir iş yükü var. TUSAŞ, bu iş yükünü farklı yerlere tesisler kurarak, bölgeye aktarmayı planlıyor. Tusaş'ın gelecekteki planlanan iş yükü özellikle uçak parçaları alanında. Bu anlamda da bir üretim planlaması söz konusu."

YATIRIM DEĞERİ 1 MİLYAR LİRA

Süreçle ilgili detaylar bölgedeki şartlara bağlı oğlduğunu söyleyen Demir, "Şu anda kapalı bir alan bulundu ve oraya teçhizatın aktarılması planlanıyor. Ancak tabii TUSAŞ, daha büyük tesis alanları için bölgedeki otoriterlerle temas halinde. Yer ve mekân belli olduktan sonra çok hızlı bir şekilde imar edip, 6 ay içinde tesislerimizi faaliyete geçiririz. TUSAŞ, ilk olarak 250 kişilik bir istihdam sağlayacak. Ama bu sayı ilerleyen yılda 500-600'leri bulabilir. Yatırımın değeri tesis artı konut 1 milyar lira" dedi.

'SAVUNMA SANAYİİ KAHRAMANMARAŞ'TA ÜRETİMSEL FAALİYETE BAŞLIYOR'

TUSAŞ Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan ve beraberindeki heyet, KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu ve Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı'yı ziyaret etmişti.

Ziyaret çerçevesinde yapılan görüşmeler neticesinde bölgede üretim ve istihdamı artırmaya yönelik istişarelerde bulunulmuş, Buluntu ve Narlı ise TUSAŞ'ın üretim alanı için girişim başlatmıştı.

Bu doğrultuda Başkan Buluntu, önceki günlerde düzenlenen KMTSO 5. Olağan Toplantısı'nda savunma sanayii alanında yatırım olacağı müjdesini vermiş ve "Kahramanmaraş'a savunma sanayi yatırımıyla alakalı ciddi bir hamle başladı. Savunma Sanayii Kahramanmaraş'ta üretimsel faaliyete başlıyor. Protokoller imzalandı. Kısa sürede de faaliyete geçecek" ifadelerini kullanmıştı.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 57
 • Sesiz çığlık 8 ay önce Şikayet Et
  Tusaş gibi firmaların sayısı inşallah daha da çoğalır
  Cevapla
 • Misafir122 8 ay önce Şikayet Et
  Afşine yapılacak diye duydum
  Cevapla
 • Rampacı 8 ay önce Şikayet Et
  Allah sizlerden razı olsun yaparsa Reis yapar 7li masa egzozdan atar
  Cevapla
 • Kahramanmaraş lı 8 ay önce Şikayet Et
  Merkez çok milliyetçi rabbime şükürler olsun
  Cevapla
 • hans 8 ay önce Şikayet Et
  malaysiea kore ucak bu bakin google amcaya gerce görün
  Cevapla
 • Cihan 8 ay önce Şikayet Et
  Kuru Sıkı. Daha ismini bile bilmiyorsun. KF21 Savaş Uçağı. Birkeren gövde tamamen değişik. Arka Kanatlar da değişik. Zoruna mı gitti ? Millî Damarın olsaydı Hans olmazdın. Bu ara,Hans Almanya'da kimlere denir biliyormusun.? Senin gibi Tiplere
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle