EYT'liler bu tarihe dikkat: Zaman azalıyor!

EYT yasasıyla emekliliğe hak kazananların başvuruları devam ediyor. İlk aylıklar nisan ayında hesaplara yatırılacak. SSK ve Bağ-Kur'luların nisanda aylık almaları için en geç 31 Mart'a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

GİRİŞ 29.03.2023 16:02 GÜNCELLEME 29.03.2023 16:02
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

SSK ve BAĞ-KUR'luların nisan ayında aylık alabilmeleri için 31 Mart'a kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı:

"EYT'li vatandaşlarımızın çoğu başvurularını tamamladı bir kısmı maalesef son günlere bıraktı. Biz hep uyarılarda bulunmuştuk. Eğer bu ay sonu itibarıyla emeklilik başvurusunda bulunurlarsa nisan başı itibarıyla emekli maaşı almaya hak edecekler.

"E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILMASI GEREKİYOR"

Eğer 1 Nisan'da başvuru yaparlarsa 1 Mayıs itibarıyla maaşı hak edebilecekler. Bu nedenle vatandaşların bir an evvel emeklilik başvurusu için e-Devlet üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Burada başvururlarken de daha önceden daha fazla promosyon verecek banka ile anlaşmaları gerekiyor. Promosyonlarını alacakları bankaları seçerek emeklilik işlemlerini sonlandırabilirler.

KİMLER BAYRAM İKRAMİYESİ ALMAYA HAK KAZANACAK?

1 Nisan itibarıyla maaş almaları şundan dolayı önemli. Eğer 1 Nisan itibarıyla maaş alırlarsa bayram ikramiyesi almaya hak kazanacaklar. Bayram ikramiyesinin alınabilmesinin ön şartı o ay içerisinde emekli maaşı alabilmektir.

"3 GÜN O YÜZDEN ELLERİNİ ÇABUK TUTSUNLAR"

EYT'li vatandaşlarımız hem bayram ikramiyesi 2 bin TL, en düşük emekli maaşı olarak 7500 TL ve banka promosyonunu toplu bir şekilde 5 ile 15 bin TL arasında alacaklar. Hem de kıdem tazminatı alacaklar. Nisan ayı içerisinde gerçekten katmerli bir kazançları var. Son 3 gün o yüzden ellerini çabuk tutsunlar. Mutlak suretle başvurularını yapsınlar.

"E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPIN"

Yoğunluk bekliyoruz. EYT açıklandığı andan itibaren SGK merkezlerinde yoğunluk var. Yine çağrımız olsun fiziki olarak başvuru yapmayın, e-Devlet üzerinden yapın. E-Devlet üzerinden yapılırsa burada barkodlu bir çıktı veriliyor.

BAYRAM İKRAMİYELERİ

Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti. Genel Kurul'a sevk edilecek. Bu hafta içerisinde görüşülmesini ve bir an önce yasalaşmasını bekliyoruz.

"ARA ZAM YAPMAKTAN KAÇINMAYACAĞIZ"

Asgari ücrete ara zamla alakalı sene sonu itibarıyla yüzde 54'lük rekor zam yapılmıştı. Geçen yıla göre yüzde 100'lük bir zam var, dolar bazında da tarihi zam olarak bunu söylemiştik. Yine asgari ücrete ara zam konuşuluyor. Ancak sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gerekirse asgari ücrete ara zam yapmaktan kaçınmayacağız" demişti. Ancak Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, "Asgari ücrete ara zam yapılacağını düşünmüyorum" demişti.

KAYNAK: MİLLİYET
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 18
 • Şirket ortağı eyt 8 ay önce Şikayet Et
  Şirket ortağı eyt bağkur tescili mağdurları unutmayın
  Cevapla
 • Sea 8 ay önce Şikayet Et
  Ziraat odalarına kayıtlı olan çiftçiler nasıl emekli olacak kayıt tarihi geçerli alınmıyor.
  Cevapla
 • Güzel insan 8 ay önce Şikayet Et
  müracatımı yaptım notmalde bu sene EYT çıkmasa bile Kasım ayında emekli olacaktım sorun yok hayırlısı olsun..müracatımı E devlet üzerinden yaptım barkodlu müracaat formuda aldım bekliyorum
  Cevapla
 • Daha hızlı olmalı 8 ay önce Şikayet Et
  3 mart başvuruları hala sonuçlanmadı 31 mart başvuruları nasıl Nisanda maaş alacak?.
  Cevapla
 • Serkan 8 ay önce Şikayet Et
  Maaşın birikecek merak etme toplu alacaksin
  Cevapla
 • Yavaş gidiyor.. 8 ay önce Şikayet Et
  Sn Yetkililer şu işe bir el atın, emeklilik süreci çok yavaş gidiyor, başvurular hala beklemede..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle